12 مهر 1394 15:38:25
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
ظرفیت های جدیدی برای پیگیری حقوق کودکان ایجاد شده است
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: با ایجاد معاونت حقوق بشر و امور بین الملل در وزارت دادگستری، ظرفیت های جدیدی برای پیگیری امور شهروندان و نیز امور مرتبط با حقوق کودکان بوجود آمده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، در چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی این مرجع، که با حضور نمایندگان وزارتخانه ها، دستگاههای اجرایی و نمایندگان سازمانهای مردم نهاد عضو مرجع در وزارت دادگستری برگزار شد، از ایجاد ظرفیت های جدید در حوزه مسایل مرتبط با حقوق کودکان در وزارت دادگستری خبر داد.
الوندی در ابتدای جلسه ضمن ابراز تاسف از حادثه غم انگیز جان باختن عده ای از هموطنان در مناسک حج، اظهار داشت: خوشبختانه با ایجاد معاونت حقوق بشر و امور بین الملل در وزارت دادگستری، ظرفیت های جدیدی برای پیگیری امور شهروندان و نیز امور مرتبط با حقوق کودکان بوجود آمده است.
وی به اولویتهای مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در سال 94 اشاره کرد و توضیح داد: تحقق شعار سال مرجع که حق آموزش برای کودکان بود با جدیت پیگیری می شود که تدوین آیین نامه آموزش اتباع بیگانه از جمله اقدامات این حوزه بود.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در این باره افزود: اصلاحات سند ملی حقوق کودک نیز به عنوان یکی از اولویتهای مرجع در دستور کار قرار داشت، که با بررسی های صورت گرفته به مراحل پایانی نزدیک شده و هم اکنون در مرحله ویرایش نهایی قرار دارد.
وی ایجاد بانک جامع اطلاعات کودکان را از دیگر برنامه های اولویت دار این مرجع برشمرد و گفت: جلسات متعدد و برنامه های فشرده ای در این خصوص انجام شد و عمده وزارتخانه ها و دستگاههای اجرایی در این حوزه همکاری لازم را داشته اند و مشکلات موجود در این راه، تا حدود زیادی برطرف شده است و امروز شاهد افتتاح فاز اول آن هستیم.
الوندی همچنین به موضوع فرزند خواندگی اشاره و تصریح کرد: اجرای قانون مربوط به فرزند خواندگی(قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست) از طرف مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک مورد پیگیری قرار گرفته است و خوشبختانه مقامات قضایی نیز توجه ویژه ای به این موضوع نشان داده اند که امیدواریم با اجرایی شدن این قانون، شاهد از بین رفتن موانع بر سر راه سرپرستی کودکان باشیم.
وی با اعلام این خبر که امسال انتخابات سازمانهای مردم نهاد برای عضویت در مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برگزار می گردد تصریح کرد: در یک فرآیند قانونی و با برگزاری انتخابات شفاف، سازمانهای مردم نهاد به عنوان عضو مرجع برگزیده خواهند شد تا برای مدت زمان مشخصی در قالب عضو رسمی، فعالیت و همکاری کنند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در خاتمه به دیدار با شهردار تهران اشاره کرد و گفت: در دیدار با شهردار تهران در رابطه با ساماندهی کودکان کار و خیابان رایزنی هایی صورت گرفت و مقرر شد جلسه ای در سطح عالی با حضور مقامات وزارت دادگستری، وزارت رفاه و شهرداری تهران برای اتخاذ تصمیم تشکیل شود.


Powered by Tetis PORTAL