21 دي 1393 11:27:2
به منظور توسعه و تحكيم مناسبات بين دو كشور ايران و ژاپن صورت پذيرفت:
امضاي موافقتنامه انتقال محكومين
پس از هفت سال مذاكره، و به منظور توسعه و تحكيم روابط و مناسبات، موافقتنامه انتقال محكومين بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و ژاپن به امضا رسيد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، صبح امروز "موافقتنامه انتقال محكومين" بين دو كشور جمهوري اسلامي ايران و ژاپن به امضا رسيد.

حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، در مراسم تبادل "موافقتنامه انتقال محكومين" با بيان اين مطلب كه اين اولين موافقتنامه حقوقي- قضايي بين دو كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي تا كنون است گفت:  پس از 57 سال، اين دومين موافقتنامه بين دو كشور ايران و ژاپن است كه موضوع موافقتنامه قبلي فرهنگي بوده و اين اولين موافقتنامه حقوقي- قضايي بين دو كشور است.

وزير دادگستري در خصوص نحوه امضاي اين موافقتنامه توضيح داد: ما براي تسريع در كار و به دليل اهميت بالاي موضوع، اين موافقتنامه را به شكل جديدي به امضا رسانديم؛ به اين ترتيب كه در ابتدا اين موافقتنامه در دولت ژاپن و در حضور كابينه اين كشور به امضاي وزير امور خارجه اين كشور رسيد و امروز نيز توسط اينجانب امضا شده و به سفير ژاپن تحويل داده مي شود، تا در مرحله بعدي به تصويب نهايي مجالس دو كشور برسد.

پورمحمدي ابراز اميدواري كرد امضاي اين موافقتنامه راه را براي توافقات گسترده تر در ساير موضوعات نيز هموار كرده و با توجه به سوابق تاريخي و طولاني دو كشور در زمينه تمدن و فرهنگ، ظرفيت هاي زيادي  براي گسترش سطح همكاري ها بين دو كشور وجود دارد.

وي با انتقاد از برخي مواضع دولت ژاپن در قبال تحريمهاي يكجانبه آمريكا عليه ايران، گفت: ما به عنوان دو كشور كهن و صاحب تمدن، وظيفه داريم در جهت گسترش ارزشهاي مشترك همكاري بيشتري داشته باشيم و روابط دو كشور نبايد تحت تاثير مناسبات ظالمانه و زورگويانه كشورهاي ديگر قرار گيرد.

سفير ژاپن نيز با بيان اين مطلب كه مذاكره در خصوص انعقاد اين موافقتنامه از سال 2008 ميلادي آغاز شده است، از دولت جمهوري اسلامي ايران به دليل پيگيري و تلاش در جهت نهايي شدن اين موافقتنامه تقدير كرد.

وي دو كشور ايران و ژاپن را داراي روابط و مناسبات خوب در زمينه هاي زيست محيطي و فرهنگي دانست و ابراز اميدواري كرد با امضاي اين موافقتنامه، گامهاي بلندي در راه گسترش و تعميق مناسبات بين دو كشور در ديگر زمينه ها برداشته شود.   

  


Powered by Tetis PORTAL