17 مرداد 1395 17:1:0
وزیر دادگستری در جمع خبرنگاران 2:
دولت در مبارزه با فساد خط قرمز نمی شناسد/ اجازه ندهیم فضای بدبینی در جامعه حاکم شود
وزیر دادگستری گفت: دولت اعلام کرده که در مبارزه با فساد خط قرمز ندارد و با هیچ کس عقد اخوت نبسته است. هر کسی مرتکب فساد شود باید پاسخگو باشد و هیچ حمایتی را از جانب دولت نخواهد دید. دولت معتقد است همه باید برای مبارزه با فساد دست به دست هم دهیم.

* دولت در مبارزه با فساد خط قرمز نمی شناسد

وی در پاسخ به سؤالی درباره اخباری مبنی بر دست داشتن برخی دولتمردان در فساد بانکی، گفت: مدعیان دلیل بیاورند؛ قرار نیست جامعه متهم باشد. هر کسی که پرونده دارد، رسیدگی می‌شود. در این مملکت دادگاه و دستگاه نظارتی داریم. هر کسی که مدعی است، مستند شکایت کند و دولت هم اعلام کرده که خط قرمز ندارد و با هیچ کس عقد اخوت نبسته است و هر کسی که مرتکب فساد شود باید پاسخگو باشد و هیچ حمایتی را از جانب دولت نخواهد دید. دولت معتقد است که همه باید برای مبارزه با فساد دست به دست هم دهیم.
وزیر دادگستری یادآور شد: ما در کار کنترل تشکیلات‌مان، بخصوص سازمان تعزیرات، حساس هستیم و سیستم نظارتی‌مان را تقویت کردیم و در حال توسعه و رشد آن هستیم.
وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد و بانک اطلاعات کودکان نیز گفت: وزارت دادگستری مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد است. وظیفه مهم این مرجع، پاسخگویی به مراجع بین‌المللی است که حجم سنگینی از کار را می طلبد. مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد در سال 82 تأسیس شد و ما در سال 87 به آن ملحق شدیم. سال 88 نیز وزارت دادگستری مکلف به پیگیری امور آن شد.
وی افزود: این مرجع هر چند جدید التأسیس است، ولی قوی است. در 5 سال گذشته کارهای سنگین بین‌المللی انجام داده‌ایم تا موضوع فساد تبدیل به اهرمی علیه جمهوری اسلامی ایران نشود. در دور گذشته بازرسی کشورها حدود 20 گزارش 400 صفحه ای دریافت کردیم. مجدداً بازرسی جدیدی از فصل سوم این کنوانسیون، که موضوع آن استرداد اموال و پیشگیری است، انجام دادیم. در قرعه کشی اعلام کردند که قرار است بازرسی شویم. با سی دستگاه ده ها جلسه داشتیم برای این‌که بتوانیم آماده پاسخگویی شویم.
وزیر دادگستری در این باره ادامه داد: گزارش‌ ما می بایست تا آبان‌ماه آماده شود. در این رابطه دو کارگروه گسترده آماده و مجری نیز مشخص شده است. اگر بی‌توجهی کنیم مشمول قطعنامه خواهیم شد و در موضوع هسته‌ای، حقوق کودک و حقوق بشر به مشکل بر خواهیم خورد.

* به دنبال مدلی برای ساماندهی مبارزه با فساد هستیم

پورمحمدی افزود: اعضای ستاد مبارزه با مفاسد در حال انجام کارهای‌شان هستند و ما هم کارمان را انجام می‌دهیم. ساماندهی وضعیت را از سال گذشته آغاز کردیم و در این باره تاکنون چهار جلسه مهم برگزار شده است. دنبال این هستیم که، با دقت و برنامه ریزی، به مدلی در کشور برسیم.
وی درباره کنوانسیون حقوق کودک گفت: در اغلب استان‌ها دفاتر حقوق کودک ایجاد شده است. ما سند حقوق کودک را منتشر و وظایف تمام دستگاه‌ها را مشخص کردیم. در این باره اخیراً گزارش 5 ساله ای را به سازمان ملل دادیم که مورد قبول و تمجید قرار گرفته است.

* بنای دولت بر پنهان کاری و عدم شفافیت نیست

وی با بیان این‌که "سامانه گنج انسان"، مربوط به مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، یک واحد اطلاع‌رسانی گسترده دارد، افزود: کشور با تدبیر و تفکر و برنامه‌ریزی، زودتر به اهدافش می‌رسد. باید کمک کنیم تا فضای مطلوب در جامعه برقرار شود. در دولت هم بنا بر پنهان کاری و یا عدم شفافیت و فرار از پاسخگویی نیست. وقتی مطلب به دروغ در جامعه بزرگ شده و واقعی جلوه داده می‌شود باید با پاسخگویی جلو برویم. من الان اتهامم این است که در سازمان بازرسی کل کشور، به جای سکوت، بیشتر مسایل را بازگو می‌کردم. من فقط مسئول بازرسی از دولت بودم، نه مسئول دو طرف. کارم را انجام می دادم و الان هم وظیفه ام را انجام می‌دهم که یک طرفه است؛ زیرا مسئول همه چیز نیستم تا همه بخش‌ها را پوشش دهم.

* اجازه ندهیم فضای بدبینی در جامعه حاکم شود


پورمحمدی گفت: قرار ما بر تحمل است. ما واقعاً تلاش می‌کنیم که جامعه به سطح بالاتری از تحمل برسد. دولت نیز در مقابل این همه تهمت و گزارش خلاف، سعی کرده تحمل کند و فضا را متشنج نکند. با فضای بدبینی کار را جلو نبریم. می پذیرم که اطلاع‌رسانی‌مان باید قوی‌تر شود.
وزیر دادگستری در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با قاچاق کالا گفت: در مبارزه با قاچاق، موفق‌ترین دوره را در یکی دو سال گذشته پشت سر گذاشته‌ایم، ولی معتقدیم همه زیرساخت‌ها هنوز آماده نیستند. گمرک از زیرساخت‌های خوبی برخوردار است و در تلاشیم مشکلات موجود را برطرف کنیم. دادگاه‌ها و سازمان تعزیرات و نیروی انتظامی هم فعال‌تر شده‌اند. برای تصویب سه آیین نامه قانون مبارزه با قاچاق، بیش از دویست جلسه مؤثر با حضور ده ها کارشناس برگزار کردیم.

* ساختارها برای مبارزه با قاچاق تکمیل شده است

وی افزود: ماده (56) این آیین‌نامه سامانه جامع تجارت کشور است که خوشبختانه به تصویب دولت رسید. آیین‌نامه این قانون به تصویب رسیده و ساختارها برای مبارزه با قاچاق تکمیل شده است. از این به بعد کالای قاچاق در کشور اجازه توزیع ندارد. ما سال گذشته سه هزار تن میوه قاچاق معدوم کردیم و امسال هم با آن برخورد می کنیم.
وی درخصوص آخرین تصمیم برای انتقال بیش از 300 تبعه محکوم افغان به کشورشان نیز گفت: انتقال این تعداد از محکومان در آینده نزدیک به انجام می‌رسد. انتقال بیش از 50 نفر به کویت انجام شده و انعقاد توافقنامه‌های قضایی و معاضدت مدنی و کیفری روال خوبی داشته است و با 50 کشور توافق‌نامه امضا کرده‌ایم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اقدامات دولت برای وصول معوقات بانکی گفت: این بحثی جدی است. معوقه در همه کشورها وجود دارد و نصابی دارد که باید رعایت شود. در دو سال گذشته مقدار آن را سه واحد درصد کاهش دادیم و الان به حدود یازده رسیده که گامی مثبت است. شاید عدد بالا رفته باشد؛ زیرا بهره‌ها بالا می‌رود، ولی مهم است که نگذاریم افزایش یابد. همت بانک‌ها مؤثر بوده و سازمان ثبت اسناد برای به اجرا گذاشتن ضمانت های معوقات بانکی موفق بوده است. سعی داریم معوقات جدیدی تولید نشود. یک مشکل معوقات، بدهی دولت و شرکت های دولتی است و معوقات فقظ مربوط به بخش خصوصی نیست.


Powered by Tetis PORTAL