31 مرداد 1396 14:13:53
تکریم و معارفه وزیر دادگستری/3
پورمحمدی: امروز تابلوی اصلی نظام اسلامی باید رعایت حقوق مردم باشد

وزیر سابق دادگستری گفت: اگر تعبیر کنیم که اسلام عزیز ما در رأس و شاخص برای رعایت حقوق و حق‌مداری است، سخنی دقیق و درست گفته‌ایم. امروز تابلوی اصلی نظام اسلامی باید رعایت حقوق مردم باشد و حقوق بشر باید از ما رعایت حقوق مردم را یاد بگیرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی، وزیر سابق دادگستری اظهار داشت: هر جا بودم سعی کردم کار خودم را به صورت جدی انجام دهم و ابتکار داشته باشیم و منشاء اقدامات نو باشیم و دستاوردی قابل ارائه پس از پایان هر دوره داشته باشیم.
وی گفت: فکر می‌کنم تعزیرات و وزارت دادگستری با یک رویکرد متفاوت در دوره گذشته کار کرد و به رغم وجود موانعی مثل بین قوایی بودن، تاثیرات بسیار خوبی داشت و سعی کرد در دولت و قوه قضائیه منشاء اثر باشد و فکر می‌کنم شهادت افکار عمومی گواه بر این مسئله باشد.
وزیر دادگستری دولت یازدهم افزود: تعزیرات را بیشتر به جامعه شناساندیم و نیاز جامعه به این سازمان تعریف شد و رسانه‌ها تلاش زیادی برای معرفی بهتر تعزیرات انجام دادند و اتفاقات خوبی افتاد که البته در حد مطلوب نیست. در حوزه وزارت دادگستری در بخش ضد فساد به تعریف‌های روشن‌تر و شفاف‌‌تری رسیدیم و کارهای زیادی در این عرصه شد و گزارش‌های بین المللی و داخلی تولید شد و در مجموع یک سازماندهی جدید را ارائه کردیم و امیدواریم دوستان با جدیت بیشتری این امور را پیگیری کنند.
پورمحمدی درباره فعالیت‌های حوزه حقوق کودک گفت: در کشور 23 میلیون، افراد زیر 18 سال داریم. سعی کردیم سندی در این جهت تولید شود و برای بیش از 30 دستگاه، شرح وظایف تعریف و ابلاغ شد. کمیته متناظر در استانها تشکیل شد و استانداری‌ها هم تلاش و همکاری خوبی کردند. در حوزه بین‌الملل یک رویکرد بهتر و قوی‌تری داشتیم و خوشبختانه ارتباطات حقوقی و قضایی کشور، ارتقا قابل قبولی پیدا کرد. در طول چهار سال گذشته همکارانم در وزارت دادگستری، تلاش بسیار زیادی انجام دادند که وظیفه دارم از دوستان و همکارانم در وزارت دادگستری و تعزیرات سپاسگزاری کنم.
وی ادامه داد: دو مطلب را جناب آقای رئیس‌جمهور در بحث‌های مختلف مطرح کرد و رهبر معظم انقلاب هم به مناسبت‌های مختلف دو نکته را مطرح کردند. رهبر انقلاب در دیدار مسئولان عالی قضایی گفتند، مهم‌ترین مسئله احیای حقوق عامه است و از قوه قضاییه خواستند این موضوع را در اولویت قرار دهند. جاب آقای رئیس‌جمهور سالیان سال بحث حقوق شهروندی را مطرح کردند و ایران هم منشور حقوق شهروندی را منتشر کردند. در واقعیت، آموزه‌های دینی ما بیش از هر چیز به رعایت حق و حقوق مردم تاکید دارد و قانون اساسی و قرآن و روایات مملو از رعایت حقوق اعم از حق الله و حق الناس است. اگر تعبیر کنیم که اسلام عزیز ما در رأس و شاخص برای رعایت حقوق و حق‌مداری است، سخنی دقیق و درست گفته‌ایم. امروز تابلوی اصلی نظام اسلامی باید رعایت حقوق مردم باشد و حقوق بشر باید از ما رعایت حقوق مردم را یاد بگیرد.
وزیر سابق دادگستری اظهار داشت: در جلسه آخر دولت هم گفتم باید در بحث حقوق شهروندی، پیشتاز از دیگران باشیم و آن را اجرا کنیم و دیگران به ما یاد ندهند زیرا چنین جایگاه و وزنی را ندارند. متاسفاه با آنچه در قانون اساسی تصویب کردیم، فاصله زیادی داریم. متأسفانه در دادرسی‌هایمان، یک مقدار حقوق شهروندی کم رنگ شده است و این رسالتی است که باید به خوبی انجام دهیم. امروز نزدیک 40 سال از عمر شریف این نظام می گذرد و حضور مردم در عرصه‌های مختلف موجب مباهات است و باید به این ملت افتخار کنیم. باید سربازی برای این نظام را بزرگترین افتخار بدانیم و بنده از اینکه این افتخار از ابتدای انقلاب نصیبم شده، خدا را شاکرم که من را سرباز این نظام قرار داده است و از خدا می‌خواهم این لباس را تا پایان عمر بر تن داشته باشم.
پورمحمدی گفت: این روزها خیلی راحت می‌گذرد. خداوند می فرماید اگر مومن هستید، نه بترسید و نه غمگین باشید. این صفت برای مومنین، اولیاء خدا و شهدا آمده است. این روزها بین همه می‌چرخد. تغییر و تبدل، از سنت‌های خوب الهی است. امیداریم در امتحانات الهی سربلند باشیم.
وی افزود: خبرنگاری از من سئوال کرد که به خودت چه نمره‌ای می‌دهی؟ گفتم نمره خوبی نمی‌دهم و بدهکار مردم هستیم. هر چقدر هم که خلاق و مبتکر باشیم به مردم بدهکار هستیم و به لطف خدا و گذشت مردم نیازمندیم.
وزیر سابق دادگستری اظهار داشت: آقای آوایی در ابتدای انتصاب آیت‌الله آملی لاریجانی در قوه قضائیه، در جلسه‌ای، به رئیس قوه قضائیه گفتند که آبروی ما را حفظ کنید و سالم‌سازی و پاک سازی را اعمال کنید تا حیثیت و آبروی ما در جامعه باقی بماند. این موضوع، نکته بسیار اساسی است؛ در دستگاه قضا و تعزیرات، وجود یک قاضی و کارمند مشکل‌ساز هم، برایش مسئله‌ساز است.
پورمحمدی در پایان گفت: به آقای آوایی می‌گویم که آن روز حرف خوبی زدید و این حرف برای همه دستگاه‌ها لازم الاجراست. ما ناچاریم برای سلامت دستگاه اداری و قضایی نسبت به همکاران خودمان با وسواس برخورد کنیم. فساد نگرانی‌های فراوانی را در جامعه تولید می‌کند.


Powered by Tetis PORTAL