23 مهر 1396 18:20:47
در سفر به کشور هلند؛
هیأت عالی حقوقی و قضایی ایران از نهاد ملی حقوق بشر هلند بازدید کرد

هیأت بلند پایه حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران که بنا بر دعوت وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه هلند به این کشور سفر کرده است از نهاد ملی حقوق بشر هلند بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، هیأت بلند پایه حقوقی و قضایی جمهوری اسلامی ایران که بنا بر دعوت وزارت دادگستری و وزارت امور خارجه هلند به این کشور سفر کرده است از نهاد ملی حقوق بشر هلند بازدید و با مسئولان این نهاد دیدار و گفتگو کردند.
اعضای هیأت عالی حقوقی و قضایی کشورمان در این سفر عبارتند از : دکتر انصاری – معاون دیوانعالی کشور، دکتر محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری ، غریب آبادی –معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، محمدی، قائم مقام رییس کل دادگستری استان تهران، نجفی – معاون اول دادستان عمومی و انقلاب تهران، کاظمی، رییس اداره دعاوی و حقوق بین الملل خصوصی وزارت امور خارجه، احسانی – مدیرکل تشکیلات قوه قضاییه ، خانم ولویون، قاضی دیوانعالی کشور و مشاور وزیر دادگستری در امور زنان و خانواده و دکتر شریعت باقری، رییس دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری.
در این دیدار که کوئیری اکمان، رییس نهاد ملی حقوق بشر هلند، کاریناوان ایک، معاون نهاد و چندتن از کمیسیونرهای نهاد حضور داشتند، اعضای دو هیأت به گفتگو و بحث و تبادل نظر پرداختند و در راستای اهداف سفر که تبادل تجربه بود به تشریح ساختار نهادهای حقوق بشر دو کشور پرداختند.
اکمان، رییس نهاد ملی حقوق بشر هلند با اشاره به تشکیل نهاد ملی این کشور براساس اصول پاریس تأکید کرد که این موسسه یک نهاد مستقل اجرایی در کل نظام پادشاهی هلند است که سرزمین های ماورای بحار و جزایر کارائیب هلند را هم در بر می گیرد و دارای دو معاون و نه کمیسیونر در حوزه های مختلف است که رییس آن توسط اعضا به وزیر دادگستری پیشنهاد و با تأیید وی توسط پادشاه به این سمت منصوب می شود. هم چنانکه در مورد کمیسیونرها نیز اینچنین است. وظیفه نهاد ملی حقوق بشر هلند ارتقای حقوق بشر در سطح جامعه است؛ هم به دولت کمک می کند و هم مشاوره می دهد. آموزش، پژوهش، رصد و پایش نقض حقوق بشر، پیگیری، میانجیگری از جمله فعالیت های این نهاد است. هر یک از کمیسیونرهای این نهاد در زمینه های خاص فعالیت می کنند نظیر حقوق سلامت، تروریسم، حقوق کیفری، حمایت از داده ها و حفظ حریم خصوصی، حمایت از مهاجرین، کارگران و حرفه های مختلف.
آموزش حقوق بشر بویژه در مدارس، پیگیری واکنش هایی که نسبت به کودکان، مهاجران، حجاب و ... وجود دارد از جمله فعالیت های این نهاد ملی است. در این نشست دکتر غریب آبادی، معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی و سرپرست هیأت به تشریح ساختار و فعالیت های ستاد و نهادهای حقوق بشر و سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه حقوق بشر پرداخت و حاضرین در نشست به بحث و تبادل نظر پیرامون موضوعات مختلف حقوق بشری پرداخت.


Powered by Tetis PORTAL