6 شهريور 1396 12:24:26
وزیر دادگستری در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد؛
برای پیشرفت کشور راهی جز شفافیت نداریم
وزیر دادگستری گفت: همه خواص و بزرگان کشور به این باور رسیده اند که برای پیشرفت کشور راهی جز شفافیت نداریم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری، در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون اختیارات وزارت دادگستری گفت: مسئولیت همه مسائل مربوط به قوه قضاییه و دیگر قوه ها و رسیدگی به آنها مانند بحث دفاع از لوایح قضایی، ارتباط با نمایندگان مجلس، پاسخگویی با نمایندگان در ارتباط با ابهامات مردم در مورد قوانین و لوایح البته با رعایت استقلال اصل قوای سه گانه، پیگیری بودجه قوه قضاییه، تقویت تعاملات با وزارت دادگستری است.
او افزود: موفقیت در امور محوله فوق را خدمتی بزرگ به کشور می دانیم. ما با کمبود اختیارات مواجه نیستیم لذا، فکر می کنم وزیر دادگستری و تیمش اگر بخواهند همین اختیارات موجود را به خوبی و به درستی انجام دهند نیازمند تلاش فوق العاده برای دست یافتن به اهداف مورد نظر هستند.
وی با اشاره به نقش وزیر دادگستری در تحقق عدالت افزود: در جامعه برخی از دوستان، برخی از متدینین و حتی نیروهای انقلابی را می بینیم که از محقق شدن عدالت قابل قبول حالت یاس دارند، بنده برداشتم این نیست بلکه معتقدم، نظام به خوبی قادر است عدالت قابل قبول و مطلوب مردم را به سرانجام برساند .
وزیر دادگستری با بیان اینکه اگر این توقع مردم را محقق نکنیم با آسیب جدی مواجه می شویم ادامه داد: تحقق عدالت مطالبه جدی مقام معظم رهبری و مردم است .
آوایی با اشاره به اینکه کشورها موفق شدند با برنامه ریزی، خرد جمعی و همچنین کار مشترک، عدالت را تامین کنند اظهار داشت: باید اختیارات را به مردم واگذار کرد و تصدی گری دولت را کاهش داد و در نهایت به سمت تحقق عدالت حرکت کرد.
وی افزود : عدالت باید از درون ما بجوشد و باید ابتدا خودمان به آن باور داشته باشیم.

** عدالت و مبارزه با فساد غیر از شفافیت برایمان مقدور نیست

آوایی با اشاره به بحث شفافیت در نظام اداری گفت: به نظر بنده تحقق عدالت و مبارزه با فساد غیر از شفافیت برایمان مقدور نخواهد بود، میزان شفافیت باید با کمک قوانین بالا برود لذا، در این صورت است که می توان به عدالت برسیم.
وی در بخش دیگری از برنامه در خصوص مبارزه با فساد عنوان کرد: فساد یکی از مهمترین آسیب هایی است که می تواند ما را در معرض مشکلات قرار دهد، فساد در شأن ملت و نظام نیست، شاید قدری غفلت باعث شد که ما در جمهوری اسلامی ایران در رابطه با فساد صحبت کنیم .
وزیر دادگستری با بیان اینکه در دولت و قوه قضائیه عزم جدی برای مبارزه با فساد وجود دارد خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری سال های سال است که پرچم دار مبارزه با فساد هستند، الان ما راهی نداریم جز اینکه در این جهت با هم حرکت کنیم.
آوایی با اشاره به اینکه در راستای مبارزه با فساد باید همه به صورت هماهنگ حرکت کنیم خاطرنشان کرد: باید جایگاه کشور را در دنیا از نظر سلامت اداری ارتقاء دهیم لذا باید در چهار سال آینده قدم های بزرگی برداشته شود.

** برای پیشرفت کشور راهی جز شفافیت نداریم

وی با اشاره به اینکه راهی نداریم جزء اینکه میزان فساد را پایین بیاریم عنوان کرد: همه خواص و بزرگان کشور به این باور رسیده اند که برای پیشرفت کشور راهی جز شفافیت نداریم.
وزیر دادگستری با اشاره به اینکه باید از ظرفیت های قانونی برای مبارزه با فساد استفاده کرد افزود: وزیر دادگستری قطعا نظارتی بر قوه قضائیه ندارد، وزیر دادگستری کمک کار قوه قضائیه در دولت و مجلس است.
آوایی با اشاره به اینکه بستر برای مبارزه با فساد آماده است ادامه داد: نقش وزیر دادگستری در خصوص تدوین و تهیه لوایح نقش فعالی است و قوه قضائیه در این رابطه دیدگاه مثبتی دارد.
وی افزود: هر چه روحیه تعامل در مجموعه قوه قضائیه و در وزارت دادگستری بیشتر باشد، مسائل بهتر حل می شود.
آوایی با اشاره به اینکه وزیر دادگستری ارتباط طبیعی با نمایندگان مجلس دارد اظهار داشت: ما می توانیم کمک کار همدیگر باشیم و به مردم و نمایندگان برای روشن شدن مسائل کمک کنیم، تا کنون بنده از نمایندگان نشنیده ام که گله داشته باشند که چرا رئیس قوه قضائیه کسانی را فرستاده که به ما کمک کنند.
آوایی با اشاره به قانونی که در سال 94 پیرامون اختیارات وزارت دادگستری به تصویب رسید افزود: برای سازمان های وابسته تکلیف ایجاد شد که اگر نمایندگان از وزیر دادگستری سوال کردند، سازمان های وابسته باید پاسخ دهند.
وی با اشاره به اینکه وزیر دادگستری و مجموعه قوه قضائیه دوست دارند که کمک کار نمایندگان مجلس برای حل مشکلات باشند گفت: در رابطه با مسائل قضایی قضات مستقل هستند، قانون بقیه سازمان ها را مکلف کرده است که به وزیر دادگستری پاسخ دهند تا وزیر هم پاسخگوی نمایندگان باشد.
آوایی تصریح کرد: یکی از مهمترین دغدغه های بنده تعزیرات حکومتی است لذا باید با کمک دولت و مردم با تخلفات برخورد کرد.
وی ادامه داد: در سازمان تعزیرات حکومتی آرا به عدالت نزدیک بوده است اما اگر یک جایی خدای نکرده رای ناحقی صادر شود برای نظام و کشور همان یک رای هم زیاد است .
وزیر دادگستری با بیان اینکه آیین دادرسی زمان بر نیست خاطرنشان کرد: اگر خدای نکرده غفلتی شود و نظارت ضعیف باشد و یا اینکه تندروی در این رابطه اتفاق بیفتد و یا اینکه خدایی نکرده گه گاهی بر مبنای احساسات و بر مبنای جو تصمیم گیری شود، خوف تضییع حقوق مردم در این صورت وجود دارد.

** حتی یک رای ناحق نیز زیاد است

وی عنوان کرد: اولین برنامه بنده برای ورود به تعزیرات حکومتی است و باید در این خصوص کار کارشناسی صورت گیرد و لذا باید در جهت منافع مردم حرکت کرد.
آوایی با بیان اینکه باید نقاط آسیب را شناسایی کرد و آنها را از بین برد افزود: سازمان تعزیرات حکومتی گسترده است و در همه استان ها وجود دارد به طوری که این سازمان اختیارات وسیعی دارد.
وزیر دادگستری افزود: برخی اوقات از قضات مجرب در پرونده ها استفاده شده و آرا به عدالت نزدیک بوده است اما اگر یک جایی خدای نکرده رای ناحقی صادر شود برای نظام و کشور همان یک رای هم زیاد است.
وی با بیان اینکه ظرف مدت یکی دو ماه بررسی جامع در خصوص وضعیت سازمان تعزیرات حکومتی انجام خواهیم داد در رابطه با معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری گفت: معاونت حقوق بشری که در وزارت دادگستری وجود دارد یک ستاد فرادستگاهی است که از بخش های مختلف دولت و مجلس در آن نقش دارند؛ به نظر من در معارف دینی ما آنقدر بحث حقوق بشر و حقوق شهروندی و حقوق عامه با ارزش است که اگر با هر سه قوا همچنین مجموعه ای داشته باشیم باز هم جا دارد که به این هماهنگی و رویکرد که چیزی جز اتحاد برای رفع مشکلات و آسان سازی و هم افزایی در امور شهروندی نیست به وجود بیاید.
وزیر دادگستری در پایان اظهار داشت: امیدوارم شرمنده مردم و اعتماد نمایندگان مجلس نباشم و در مقابل شهدا رو سفید باشم .


Powered by Tetis PORTAL