29 بهمن 1393 18:57:53
وزير دادگستري:
سيستم بانكي كشور گرفتار معوقات سنگين است
وزير دادگستري گفت: نظام بانكي كشور گرفتار معوقات سنگين است و دولت در حال اصلاح و ساماندهي نظام بانكي است و متهم كردن و تحت فشار قرار دادن دولت در اين خصوص صحيح نيست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري روز چهارشنبه در جلسه شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي در خرم آباد مركز استان لرستان افزود: در حال حاضر تلاش دولت براي سالم سازي و اصلاح نظام پولي كشور جدي است چرا كه دولت تصحيح اين نظام را اساس تحول و سلامت در اقتصاد كشور مي داند.

 

وي گفت: حدود 26 هزار واحد در نظام بانكي در كشور فعال است كه هفت تا هشت هزار واحد از اين تعداد به دليل برخي مشكلات و به دليل نبود مجوز كامل و دقيق و يا اختلال در سيستم تعريف دقيقي ندارند.

 

وي با اشاره به اين كه يك مشكل عمومي در نظام بانكي، پولي و مالي كشور وجود دارد و اينكه بي انضباطي در اين نظام حاكم شده است.

 

وي با انتقاد از عدم عملكرد صحيح بنگاههاي زودبازده اقتصادي در كشور گفت: بيش از 190 هزار ميليارد ريال از سال 84 تا نيمه 86 به اين بنگاهها پرداخت شده كه اين ميزان با احتساب ارزش امروز بيش از 700 هزار ميليارد ريال محاسبه مي شود.

 

وي افزود: چنانچه اين ميزان به صنعت كشور تزريق مي شد تاثير بسزايي در افزايش توليد ناخالص داخلي داشت.

 

وي با بيان اين كه امروز بخش بزرگي از معوقات بانكي مربوط به اين بنگاههاي اقتصادي است افزود: هم دولت در اين كار مناسب عمل نكرده بود و هم بخش خصوص با نگاه كارآفريني اين تسهيلات را دريافت نكرد.

 

وزير دادگستري با تاكيد بر همكاري همه جانبه دولت و بخش خصوصي در توسعه كشور تصريح كرد: امسال تاكنون 300 هزار ميليارد ريال اعتبار عمراني تخصيص يافته كه از اين ميزان 240 هزار ميليارد ريال پرداخت شده است.

 

حجت الاسلام پورمحمدي اضافه كرد:اين در حالي است كه اين اعتبارات طي دو سال گذشته در مجموع 60 هزار ميليارد ريال و در سال گذشته 200 هزار ميليارد ريال بوده است.

 

وي همچنين تصريح كرد: با توجه به محدوديت اعتبارات و توسعه همه جانبه كشور، بايد علاوه بر مديريت هزينه، تبليغ و فرهنگ سازي لازم براي مردم، بخش خصوصي و مسوولان انجام شود.

 

وي در خصوص اهميت بخش خصوصي در توسعه كشور گفت: تمامي نگاههاي كشور به تحول از درون متكي بر داشته هاي ملي و با پيشتازي بخش غير دولتي است.

 

 

 

*يك متر كف شكني چاههاي آب در كشور جنايت است

 

وزير دادگستري همچنين با اشاره به روند بي رويه در مصرف منابع موجود طبيعي در كشور گفت: يكي از جدي ترين و حساس ترين موضوعات امروز و آينده، مساله محيط زيست است.

 

حجت الاسلام پورمحمدي افزود: امروزه حتي يك متر كف شكني از چاههاي موجود آب در كشور جنايت محسوب مي شود.

 

بايد بدون هيچگونه گذشتي نسبت به برداشت آب هاي زيرزميني ايستادگي كرد چرا كه منابع طبيعي و آب هاي زيرزميني به شدت به مخاطره افتاده است.


Powered by Tetis PORTAL