29 بهمن 1395 16:15:47
وزیر دادگستری در دیدار رییس جمهور آذربایجان:
نباید اجازه داد دستهای بیرونی روابط و امنیت دو کشور را به مخاطره بیاندازند

وزیر دادگستری: با توجه به عناصری مانند همسایگی، دین و فرهنگ مشترک، بر توسعه همه جانبه روابط بخصوص در حوزه اقتصادی تاکید داریم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان که برای گفتگو با مقامات کشور آذربایجان به این کشور سفر کرده است، در دیدار با الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان، ضمن خرسندی از انجام این دیدار، تحولات صورت گرفته در آذربایجان را از زمان آخرین سفر خود به این کشور بسیار خوب ارزیابی کرد.
وزیر دادگستری ضمن قدردانی از ابراز همدردی مقامات کشور آذربایجان در ایام ارتحال آقای رفسنجانی، روابط دو کشور را در دوره جدید رو به گسترش و همراه با امنیت و آرامش ارزیابی کرد و با اشاره به سفر الهام علی اف به ایران در آینده نزدیک، اظهار داشت: آقای روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران بر توسعه روابط تاکید دارند و این موضوعی است که مورد تاکید و انتظار دو کشور است. با توجه به عناصری مانند همسایگی، دین و فرهنگ مشترک، بر توسعه همه جانبه روابط بخصوص در حوزه اقتصادی تاکید داریم.

لزوم پشتیبانی حقوقی و قضایی از اتباع دو کشور
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی ابتکار رییس جمهور آذربایجان در برگزاری اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان را موضوع مهمی ارزیابی کرد و با اشاره به سفر بیش از یک میلیون آذری به ایران و همچنین سفر دویست هزار نفر از اتباع ایرانی به کشور آذربایجان، بر موضوع تسهیل تردد و صدور روادید و همچنین پشتیبانی حقوقی و قضایی لازم در این خصوص تاکید کرد.
وزیر دادگستری کشورمان توافقات خوب طرفین در سالهای گذشته را یادآور شد و با اشاره به مذاکرات مقامات دو کشور در حوزه همکاریهای حقوق بشری، مبارزه با تروریسم و پولشویی، بر لزوم گسترش و تقویت همکاری ها تاکید کرد.

مذهب تشیع؛ مذهبی صلح طلب و متعادل
وی با اظهار خرسندی از امنیت فراگیر در آذربایجان، امنیت و آرامش این کشور را امنیت و آرامش ایران بر شمرد و گفت: تحلیل من از وضعیت امنیتی مناسب دو کشور این است که فرهنگ در دو کشور، فرهنگ اهل بیت و شیعی است و مکتب تشیع مردم را انسانهایی متعادل و مدنی تر، صلح طلب تر و غیرتندرو تربیت می کند که این موضوع سرمایه عظیم ماست. در منطقه وضع تروریسم و افراط گرایی بسیار وحشتناک و نگران کننده است اما وضعیت امنیتی ایران و آذربایجان به مدد همکاری و شعور مردم دو کشور که بستر آن را فراهم کرده اند بسیار مناسب است، ما باید با اندیشه و منطق از این بستر استفاده کنیم چرا که نسبت به امنیت منطقه حساسیت داریم.

امنیت؛ محور روابط
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی روابط امنیتی دو کشور را بسیار مهم و محور روابط دو کشور ارزیابی کرد و گفت: نباید اجازه بدهیم دستهای بیرونی روابط و امنیت دو کشور را دچار مخاطره کنند و تدبیر شما نیز نشان دهنده این موضوع است.
وی با اشاره به جدیت و پیگیری بالای سفیر آذربایجان در تهران گفت: ما به احکام قضایی کشور شما احترام می گذاریم و آن اجرا می کنیم، فقط می خواهیم محل بازداشت ها عوض شود و زندانیان در کشور خود دوران محکومیت را بگذرانند تا خانواده هایشان نیز در آرامش بیشتری باشند. خوشبختانه موضوع استرداد به خوبی پیش رفته و امیدواریم سایر نفرات نیز با دستور شما و همکاری وزیر دادگستری آذربایجان مسترد شوند.

فرهنگ و دین مشترک؛ سرمایه های دو کشور
الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان نیز در این دیدار گفت: این دیدارها پنجره های جدیدی در روابط دو کشور بخصوص در زمینه همکاریهای حقوقی و قضایی باز می کند. در سالهای اخیر ملاقاتهای خوبی میان مسئولین دو کشور انجام شده و ملاقات اخیر روسای جمهور دو کشور سیگنالهای مثبتی برای کشورهای منطقه است و سفرهای متقابل در سطح سفرای دو کشور نیز می تواند به گسترش روابط همه جانبه کمک کند، مطمئن هستیم بعد از سفر وزیر دادگستری آذربایجان به ایران همکاریهای ما گسترده‌تر از قبل خواهد شد.
رییس جمهور آذربایجان با تایید سخنان وزیر دادگستری کشورمان در خصوص روابط تاریخی و فرهنگی دو کشور گفت: اساسا دو ملت تا دویست سال پیش زیر یک چتر، فرهنگ، دین و حاکم بودند و این جزو سرمایه های ماست که باید از آن به درستی استفاده کنیم. پیشرفتها و امنیت ایران مایه خوشحالی ماست.
الهام علی اف امنیت ایران را امنیت آذربایجان برشمرد و با اشاره به اینکه ریشه ثبات و امنیت موجود در دو کشور را باید در فرهنگ دو ملت جستجو کرد، افزود: شخصیت های مشهور و نمایندگان فرهنگ، علم و هنر مشترک دو کشور در سالهای متمادی توانستند محصولات ارزشمند و خوبی به جهانیان ارایه بدهند، روابط ایران و آذربایجان نه تنها برای دو کشور بلکه برای کل منطقه واقعیتی تاثیرگذار است.

اجلاس سه جانبه؛ نشانگر همکاری در سطح روسای جمهور
وی به سفر سال گذشته رییس جمهور کشورمان به آذربایجان اشاره کرد و گفت: امسال نوبت من است که به ایران بیایم و این سفر برای من اهمیت زیادی دارد، امیدواریم مذاکراتی که صورت می گیرد رنگ واقعیت به خود بگیرد. سال گذشته و در سفر به تهران بیش از 10 سند همکاری امضا کردم و در سفر آقای روحانی به باکو نیز چند سند امضا شده است. در بخش انرژی، حمل و نقل و فرهنگی همکاری های خوبی در جریان است.
رییس جمهور آذربایجان نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان را در بیست و پنج سال گذشته اولین ملاقات در نوع خود دانست و با اشاره به موفقیت آمیز بودن این نشست و پیام آن برای کشورهای منطقه، آن را نشان دهنده همکاری خوب روسای جمهور سه کشور در حوزه های حمل و نقل و مسایل اقتصادی و همچنین حوزه های سیاسی و امنیتی بر شمرد.
الهام علی اف دو کشور را در معرض خطرات واحدی از ناحیه تروریسم و افراط گرایی دانست و با تاکید بر مبارزه مشترک با تهدیدها، ایران و آذربایجان را با ثبات ترین کشورهای منطقه برشمرد و گفت: در کشورهای ما نارضایتی اجتماعی وجود ندارد البته در دو کشور برخی نیروها تلاش دارند تا از بیرون موجبات نارضایتی اجتماعی را ایجاد کنند، در بسیاری کشورهای عربی نارضایتی اجتماعی باعث بروز انقلاب شد اما در کشورهای ما چنین پدیده ای وجود ندارد، در کشورهای ما مردم و دولت همبستگی دارند و امنیت و استقلال در تاریخ ما ریشه دارد.
وی گفت: واقعیت این است که نیروهای امنیتی ما به خوبی فعالیت می کنند و خطرات را کاهش می دهند، همکاری اطلاعاتی دو کشور در حد عالی است و این موضوع خیلی مهمی است، مطمئن هستیم سفر بعدی من به تهران نیز موفقیت آمیز خواهد بود و این امکان را خواهد داد که روابط در بخش حقوقی و قضایی فعال تر شود. روابط حقوقی قضایی برای مردم بسیار مهم است و برای استرداد محکومین هم کار خوبی انجام شده، امیدواریم به زودی با این سفرها روابط توسعه بیشتری پیدا کند.


Powered by Tetis PORTAL