2 بهمن 1394 10:2:48
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در مشهد مقدس اعلام کرد:
ظرفیت بالای استان خراسان رضوی برای برنامه های ارتقای حقوق کودک در کشور
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که به منظور حضور در کارگروه خانواده و بانوان استانداری خراسان رضوی به مشهد مقدس سفر کرده بود در جلسه این کارگروه اعلام کرد: ظرفیت های مناسب و توانمندی نهادهای دولتی و غیر دولتی در خراسان رضوی می تواند الگوی مناسبی برای اجرای برنامه های مربوط به ارتقاء حقوق کودک باشد.

وی که در طول سفر دو روزه به مشهد از تعدادی مراکز دولتی و غیر دولتی مرتبط با نگهداری کودکان بازدید کرده بود اذعان نمود: استان خراسان رضوی و به ویژه مشهد با توجه به آمار بالای حاشیه نشینان و خصوصیت مهاجر پذیری آن، دارای مشکلات خاصی در حوزه کودکان و نوجوانان است که خوشبختانه اراده محکمی برای کاهش آسیب ها در این حوزه در بین دولتی ها و نیز نهادهای مردمی و سمن ها وجود دارد.
الوندی با توجه به وظایف مرجع ملی کنوانسیون و نیز مفاد پیمان نامه حقوق کودک و ضرورت ارتقای آن در کشور تأکید کرد: فعالیت در این بخش قبل از اینکه به بودجه و امکانات نیاز داشته باشد به عزم ملی، شناسایی ظرفیت های موجود و بهره برداری مناسب از آنها نیاز دارد که حضور مرجع در استانها در مرحله اول با هدف حساس سازی مسئولان و متعاقب آن استحکام هماهنگی های بین بخشی و سمت گیری به سوی بهره مندی جامع تر از امکانات سازمانهای مردم نهاد می باشد.
لازم به ذکر است جلسه کارگروه بانوان و خانواده روز پنج شنبه اول بهمن ماه در محل استانداری خراسان رضوی و با حضور مدیران و مسئولان بیش از 30 نهاد دولتی و همچنین تعدادی از نمایندگان سمن ها برگزار شد و در این جلسه هر یک از حاضرین فعالیتهای حوزه کاری خود را مطرح و مهمترین مشکلات و موانع در مسیر رسیدن به اهداف را یادآور شدند. در جلسه کارگروه مشهد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان دبیرخانه مربوط به کنوانسیون حقوق کودک تعیین و مدیرکل این کانون به عنوان دبیر معرفی شده و مقرر شد با هماهنگی دفتر امور بانوان استانداری وظایف متناظر مرجع ملی در استان را پیگیری نمایند.

* بازدید دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و هیأت همراه کانون اصلاح و تربیت پسران و دختران مشهد

مظفر الوندی در سفر به مشهد، همچنین از کانون اصلاح و تربیت پسران و دختران و نیز محل نگهداری کودکان همراه مادران زندانی بازدید کرد.
در این بازدید 4ساعته که مدیران کل امور اجتماعی و امور بانوان استانداری و معاون مدیرکل زندانهای استان نیز حضور داشتند از نزدیک با افراد حاضر در این مراکز گفتگو شد و با برنامه های اصلاحی و تربیتی زندانهای استان در این مراکز آشنا شدند.
دبیر مرجع در این دیدارها اظهار داشت: علی رغم تدابیر مناسب مدیریت زندانهای استان در خصوص جداسازی مادران همراه کودکان در زندان، لکن حضور این اطفال در محیط زندان دارای تبعات سوء رفتاری و تربیتی خواهد بود و می بایست مسئولان استان به کمک زندانها آمده و با ایجاد مهد کودک در خارج از محیط زندان، بخشی از مشکلات مرتفع گردد.
وی همچنین از محل جدید کانون اصلاح و تربیت دختران که قرار است به زودی مورد بهره برداری قرار گیرد بازدید کرد.

* حضور مؤثر سمن ها و خیریه ها در مسائل کودکان خراسان رضوی امیدوار کننده است

مظفر الوندی دبیر مرجع ملی حقوق کودک در جلسه ای صمیمی با نمایندگان تعدادی از سمن های فعال در حوزه کودکان که در سالن جلسات بانک صادرات مشهد برگزار شد تأکید کرد: دولت به تنهایی قادر نیست، تمامی مشکلات و مسائل حوزه کودکان و نوجوانان را مرتفع نماید و ضرورتاً باید فضای بهره مندی از سمن ها و خیرین را ایجاد و حضور آنها را تسهیل نماید.
وی پس از استماع مسائل و مشکلات نمایندگان سمن ها در این جلسه که با حضور مدیرکل بهزیستی استان – مدیرکل امور اجتماعی استانداری مدیرکل دفتر امور بانوان و معاون اداره کل تعاون و رفاه، برگزار شد اعلام کرد: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برابر آیین نامه مصوب نمایندگانی از سمن ها را در شورای هماهنگی به همراه خود دارد و کاملاً اعتقاد دارد که مسائل و موضوعات کودکان و نوجوانان بدون حضور سمن ها حل شدنی نیست؛ و حتی اگر دولت از جهت مادی و بودجه ای هم نیاز به حضور سمن ها نداشته باشد بازهم از جهت پایش و ارزیابی فعالیتها ضرورت دارد سازمانهای مردم در کنار نهادهای دولتی حضور داشته باشند.
بر اساس این گزارش پیش از این جلسه، دبیر مرجع به همراه تعدادی از مدیران استانی از مراکز وابسته به خیریه گلستان علی مشهد بازدید نمودند.


Powered by Tetis PORTAL