25 مهر 1395 15:20:5
وزیر دادگستری تاکید کرد:
در امر مبارزه با فساد هیچ دستگاهی معاف از پاسخگویی نیست
وزیر دادگستری گفت: هیچ دستگاهی از پاسخگویی معاف نیست و همه ملزم به پاسخگویی به مرجع ملی مبارزه با فساد هستند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در دهمین نشست شورای مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، بر لزوم همگرایی تمامی دستگاهها و ارگانها در امر مبارزه با فساد تاکید کرد.
وزیر دادگستری با بیان اینکه اگر در تمامی امور نظم و مدیریت حاکم باشد، می توان گام های بلندی برداشت اظهار کرد: در تکمیل فهرست خود ارزیابی جهت ارایه به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد، شاهد هماهنگی و همکاری خوبی بین دستگاهها، که بالغ بر 110 دستگاه دولتی و غیر دولتی می باشند بودیم که نشان دهنده وجود توانمندی ها و ظرفیت های گسترده در کشور است.
وی در این باره افزود: در خصوص تکمیل این فهرست، بیش از 11 هزار سوال مطرح شده که بطور میانگین هر دستگاه می بایست به 100 سوال پاسخ دهد؛ که در مورد نحوه پاسخگویی به این سوالات آموزش های لازم به آنها ارایه شده است.

* ایجاد بانک اطلاعاتی جامع، یک ارزش ملی است

پورمحمدی ادامه داد: جمع آوری صحیح اطلاعات، یک ارزش مطلوب ملی ایجاد می کند؛ چراکه با ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و توجیه و آموزش دستگاهها، علاوه بر نظم بخشی و بسیج همه دستگاهها در درون کشور، شاهد انسجام در برنامه ریزی و مدیریت در تمامی حوزه ها خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه می بایست به تمامی 11 هزار سوال مطرح شده، پاسخ صحیح داده شده و گزارش ملی ما باید کامل و بدون نقص باشد گفت: هیچ دستگاهی از پاسخگویی معاف نیست و همه ملزم به پاسخگویی به مرجع ملی مبارزه با فساد هستند.

* نواقص قانونی در استرداد اموال باید برطرف شود

وزیر دادگستری در خصوص استرداد اموالی که به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده اند توضیح داد: علیرغم اینکه اموال زیادی به طور غیر قانونی از کشور خارج شده است، در بحث استرداد اموال از نظر قانون، روش و ساختار و نحوه پیگیری مشکلات جدی داریم که باید در این رابطه، ضمن استفاده از ظرفیت های موجود، نواقص قانونی آن نیز برطرف شود.
وی به اقدام اخیر مجلس شورای اسلامی در تصویب قانون محول کردن امور بین المللی قوه قضاییه به وزارت دادگستری اشاره کرد و افزود: این اقدام مجلس محترم، فرصت خوبی برای پیگیری امور ایجاد کرده است که در همین راستا تاکنون با بیش از 36 کشور وارد مذاکره و نزدیک به 80 موافقت نامه معاضدت حقوقی و قضایی به امضا رسانده ایم.
وی در خاتمه به اهمیت سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در خصوص انتخابات اشاره و تصریح کرد: یکی از مهمترین حوزه های فساد در دنیا، انتخابات است و سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در این خصوص بسیار مهم و قابل تامل بوده و بدون تردید اجرای این سیاستها، نظم و نسق خوبی به نظام انتخاباتی در کشور می دهد.


Powered by Tetis PORTAL