20 آذر 1393 22:6:12
وزير دادگستري در برنامه ديروز امروز فردا:
دولت الكترونيك زير ساخت سلامت در دنياي امروز است
وزير دادگستري گفت: دولت الكترونيك زير ساخت سلامت در دنياي امروز است و دولت يازدهم با جديت به دنبال تحقق آن است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري در برنامه ديروز امروز فردا در شبكه سوم سيما، در خصوص مقوله مبارزه با فساد در كشور ضمن تاكيد بر عزم و اراده جدي دولت در اين زمينه، بر همكاري عموم مردم و نيز حضور رسانه ها در اين عرصه تاكيد كرد.

 

وزير دادگستري با بيان اين مطلب كه مقام معظم رهبري از گذشته در خصوص فساد دغدغه هاي جدي داشته اند و در اين خصوص بارها به مسوولين هشدار و تذكر داده اند، نارضايتي مردم از نظام اداري و اقتصادي را به حق توصيف كرد و گفت: "همايش ملي ارتقاي سلامت اداري و مبارزه با فساد" با تاكيد بر ارايه گزارش از اقدامات عملي صورت گرفته در زمينه مبارزه با فساد و با پرهيز از عملكرد نمايشي و نيز با صرف كمترين هزينه ممكن برگزار شد كه نشان از توجه ويژه مسوولين به اين حوزه دارد.

 

وي ضمن اشاره به مشكلات عديده اي كه دولت با آنها مواجه است اظهار كرد: دولت جديد علاوه بر پاسخگويي به مطالبات مردم و رفع نارضايتي ها و ناخرسندي ها، بايد با فشار تحريمها كه به مرحله تاثير گذاري در حوزه اقتصادي رسيده اند نيز مقابله كند و امروز خرسنديم اعلام كنيم كه مهمترين موضوع كشور، يعني مقابله با فساد كه مورد تاكيد مقام معظم رهبري نيز هست، با جديت توسط دولت دنبال مي شود.

 

پورمحمدي ادامه داد: دولت آماده نقد شدن در اين زمينه است و رسانه ها در كنار مردم و مسوولين بايد در جهت ايجاد فضاي مناسب براي بيان مشكلات موجود در زمينه فساد همكاري كنند و بدانيم كه اگر موضوع فساد مورد تكرار و تاكيد قرار نگيرد و از اذهان عمومي جامعه پاك شود، قبح آن در جامعه فرو خواهد ريخت و اين امر سبب دامن زدن به موضوع فساد و رواج بيشتر آن خواهد شد.

 

* در زمينه مبارزه با فساد سياسي عمل نكنيم

وي هماهنگي و همدلي، قاطعيت در تصميم گيري، عملگرايي، و پرهيز از سياسي كاري را از اهم مباحث مورد نياز در زمينه مبارزه با فساد دانست و خاطر نشان كرد: در بيان موضوعات مرتبط با فساد، چنانچه با طراحي و هماهنگي لازم عمل نماييم، علاوه بر جلوگيري از سوء استفاده دشمن، سبب خدشه دار شدن اذهان عمومي جامعه نيز نخواهيم شد.

 

وزير دادگستري با تاكيد بر اينكه قدرت و ثروت قطعا فساد زا هستند، لزوم نظارت و پيگيري رسانه ها را بسيار جدي عنوان كرد و افزود: اينكه دولت مشكلات موجود در نظام اداري و اقتصادي را انكار نكرده و اتفاقا بيان نواقص و ايرادات را از خود شروع كرده، نكته بسيار مهمي است و در عين حال در رفع اين مشكلات داراي عزم و اراده جدي هستيم.

 

* دولت الكترونيك زير ساخت سلامت است

وي زير ساخت سلامت در دنياي امروز را دولت الكترونيك عنوان كرد و ضمن بيان اين مطلب كه با دستگيري چند يقه سفيد مشكلات ما حل نخواهند شد تصريح كرد: خوشبختانه از ابتداي دولت يازدهم، رييس جمهور بر استقرار دولت الكترونيك تاكيد كرده و امروز مي توانيم اعلام كنيم كه گامهاي بلند و موثري در طول مدت شانزده ماه فعاليت دولت در اين عرصه برداشته شده است.

 

پورمحمدي بانكها، گمرك، نظام مالياتي و برخي بخشهاي اداري را از مصاديق تحقق دولت الكترونيك بر شمرده و اعلام كرد: در سالي كه گذشت، بيش از 702 هزار ميليارد تومان پول در نظام بانكي كشور به روش الكترونيكي جابجا شده كه زمينه ساز شفافيت بوده و در گمرك نيز بيش از نود درصد امور از طريق الكترونيك كنترل مي گردد كه سبب افزايش درآمدهاي گمركي كشور شده است.

 

وزير دادگستري زمين را بزرگترين حوزه بروز فساد در كشور عنوان كرد و از تشكيل كارگروهي ويژه در اين رابطه خبر داد و گفت: از طرف دولت به مردم مي گوييم كه در مبارزه با فساد جدي هستيم و اگر نظارت مردم، رسانه ها و مجلس نيز با جديت ادامه پيدا كند مي توانيم آينده اميدوار كننده اي داشته باشيم.

 

وي اعلام عمومي و علني كردن نام مفسدين را از جمله راهكارهاي مناسب در جهت پيشگيري از بروز فساد خواند و با ابراز نارضايتي از اينكه در مديريت كشور از شيوه ملوك الطوايفي مدرن استفاده مي كنيم بيان كرد: در فرهنگ و نظام اداري داراي مشكلات جدي هستيم و علاوه بر نياز به تلاش در جهت اصلاح و بازسازي اين نظام، بدانيم كه روان سازي و كوتاه كردن فرآيندها، خود به از بين بردن فساد كمك خواهد كرد كه خوشبختانه شاهد وجود حس مثبت و همدلانه در بين مسوولين در رابطه با اين موضوع هستيم.

 

پورمحمدي در خاتمه، اصلاح امور را بهترين راه مبارزه با دشمن دانست و با تاكيد مجدد بر اهميت موضوع مبارزه با فساد، از رسانه ملي درخواست كرد زمان و انرژي بيشتري به طرح اين مسايل اختصاص دهد.

 


Powered by Tetis PORTAL