4 مرداد 1395 16:4:54
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از مترقی ترین قوانین کشور است

شفافیت در ارایه اخبار و اطلاعات به مردم که از جمله حقوق شهروندی محسوب می شود به نوعی احترام به افکار عمومی است زیرا همه مسوولان با واسطه و یا بدون واسطه منتخب مردم هستند و مردم به عنوان ولی نعمتان مسوولان هستند و بنابراین حق دارند که از مجموعه اقدامات خادمان خود مطلع باشند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با مسوولان روابط ‌عمومی استانداری‌های سراسر کشور و برخی وزارتخانه‌ها که مسئولیت اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را بر عهده دارند در محل وزارتخانه با تاکید بر این مطلب گفت: قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از مترقی ترین قوانینی است که در جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسیده است و آیین نامه اجرایی آن با ٤ سال تاخیر در دولت تدبیر و امید به تصویب رسید.
وی افزود: بعد از تصویب آیین نامه اجرایی این قانون، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور جدی به دنبال پیگیری آن است و در عین حال این اقدام کار جدیدی نیست که جمهوری اسلامی مبدع آن باشد بلکه در بیش از ٦٠ کشور این قانون تصویب و عملی شده است.
جنتی گفت: بر اساس این قانون تمامی دستگاه های اداری و شرکت های دولتی و حتی موسسات خصوصی که دارای اطلاعات عمومی هستند موظفند به صورت شفاف این اطلاعات و اخبار را در اختیار افکار عمومی قرار دهند.
وی با اشاره به اینکه امروزه دنیا به سمتی در حال پیشروی است که تمام اطلاعات دستگاه ها در اختیار مردم است ادامه داد: در قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ذکر شده که اطلاعات عمومی چه نوع اطلاعاتی هستند و باید در پایگاه اطلاعاتی سازمان ها قرار گیرند مگر به عنوان اطلاعات محرمانه محسوب شوند.
وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در دولت تدبیر و امید تاکید کرد: اعتقاد داریم هر اندازه اطلاعات به صورت شفاف در اختیار عموم قرار گیرد مراجعات حضوری به سازمان ها هم کاسته می شود و رسیدن به دولت الکترونیکی محقق و از فسادهای اداری نیز کاسته می شود.
وی با اشاره به برخی شفاف سازی ها در اخبار و اطلاعات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در معاونت امور مطبوعاتی همه اطلاعات به صورت شفاف روی پورتال این معاونت قرار گرفته و یارانه های مطبوعات و رسانه هابر اساس ضابطه و قانون به صورت مجزا مشخص است.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به بسیاری از فسادهای مالی و اداری پایان می دهد

جنتی با تاکید بر پایان بسیاری از فسادهای اداری و مالی در سایه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، افزود: در دولت یازدهم رییس جمهور توجه ویژه ای به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دارند و هیات دولت نیز مشتاق اجرای این قانون است.
وی گفت: بر اساس این قانون دستگاه ها و وزارتخانه های ظرف مدت سه سال باید شرایطی را فراهم آورند که همه اطلاعات و اسنادی که به طور عموم مورد نیاز مردم است را در پایگاه های اطلاعاتی خود ثبت کنند و در اختیار مردم گذارند.
جنتی ادامه داد: برخی اطلاعات مورد نیاز هم ممکن است بر روی پورتال سازمان ها وجود نداشته باشد و نیاز به اقدامات پژوهشی داشته باشد که در این مواقع افراد می تواند در قبال پرداخت حق الزحمه آن این اطلاعات را هم از سازمان ها ونهادهای مربوطه درخواست کنند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به زمان تصویب آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات افزود: پس از تصویب این آیین نامه با تمامی وزارتخانه ها و دستگاه های مشمول این قانون مکاتبه کردیم که بر این اساس همه باید این قانون را اجرا کنند.

پورتال های سازمان ها و نهادها بر اساس انتشار اطلاعات رتبه بندی می شوند


وی ادامه داد: بر اساس اجرای این آیین نامه ارزیابی پورتال های وزارتخانه ها و سازمان ها نیز صورت می گیرد و به میزان ارایه اطلاعات و اخبار مورد نیاز عموم مردم، رتبه بندی می شوند.

آموزش های لازم برای اجرای آیین نامه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای اجرای بهتر این قانون آموزش های لازم در سه سطح مردمی، مدیران و کارکنان صورت می گیرد و در زمینه این آموزش ها صدا و سیما، مطبوعات و سایر رسانه ها می توانند نقش موثری داشته باشند.

قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات سازمان ها را موظف به پاسخگویی به رسانه ها می کند

وی تاکید کرد: در سایه اجرای آیین نامه قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات سازمان ها و دستگاه های مشمول قانون موظف به پاسخگویی به رسانه ها می شوند و بسیاری از مشکلات و مسایل آنها رفع می شود.
رسانه ها در بهره گیری از قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اخلاق حرفه ای خود را حفظ کنند
جنتی ادامه داد: با اجرای این قانون رسانه لازم است در استفاده از اطلاعات و اخبار اخلاق حرفه ای خود را زیر پا نگذارند و از این اطلاعات نهایت بهره را ببرند نه اینکه به سوء استفاده از آنها و استفاده های سیاسی و جناحی بپردازند.
وی گفت: سوء استفاده از اطلاعات در دسترس، عملا دستگاه ها و سازمان ها را از ارایه و انتشار اطلاعات خود باز می دارد.

قدم های خوبی در زمینه قانون انتشار ودسترسی آزاد به اطلاعات برداشته شده است

جنتی تاکید کرد: اگرچه این قانون در سال ۸۸ تصویب شد اما آئین‌نامه اجرایی آن در سال ۱۳۹۲ تصویب و کمیسیون مربوط به آن در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: توجیه کردن سازمان‌ها و ادارات نسبت به اجرای این قانون از چند نظر بسیار اهمیت دارد؛ یکی اینکه این قانون جزئی از حقوق شهروندی است و هر شهروندی باید بتواند دسترسی آزاد به اطلاعات و آمار دستگاه‌های مختلف داشته باشد، اعم از دستگاه‌های اجرایی، قوه قضائیه، مجلس، نیروهای مسلح و حتی نهادهایی که خارج از این حوزه هستند اما اطلاعات عمومی را تولید می‌کنند.
جنتی گفت: حوزه دوم که در اجرای این قانون حائز اهمیت هستند، رسانه‌ها هستند؛ شاید خبرنگاران مهمترین مشکلی که با بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها در هر سه قوه دارند، این باشد که برخی از آنها در ارائه اطلاعات دستگاه‌های خودشان خِسّت به خرج می‌دادند در حالی که بر اساس این قانون همه دستگاه‌ها موظف هستند که اطلاعاتشان را در دسترس عموم مردم از جمله رسانه‌ها قرار دهند.
وی گفت: در مدت یک سال و اندی که از تشکیل کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات می‌گذرد، قدم‌های خوبی در این مسیر برداشته شده و بسیاری از وزارتخانه‌ها هم در این زمینه، پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند.
رییس کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ادامه داد: چند وزارتخانه هستند که تقریبا اکثریت اطلاعات و آمار خودشان را روی پورتال خودشان قرار داده‌اند.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات: باید به قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مسلط باشیم

بر اساس این گزارش حسین انتظامی نیز در این نشست گفت: ما رسانه‌ای‌ها باید نسبت به این قانون مسلط باشیم که هم بتوانیم حق مردم را در راستای دسترسی به اطلاعات به آنها یادآوری کنیم و هم اینکه به حق مسلم خودمان مسلط باشیم. او با اشاره به آموزش در سطح مدیران نیز اظهار کرد: دولت عزم عمومی در راستای اجرای «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» دارد و سایر دستگاه‌های غیردولتی هم به این قانون توجه دارند اما به هر حال باید مدیران نسبت به این قانون آموزش داده شوند، چرا که ممکن است برخی از مدیران همچنان اندیشه‌های قدیمی مبنی بر حبس اطلاعات داشته باشند.

در ادامه این نشست، شرکت کنندگان با وزیر و دبیر کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به پرسش و پاسخ پرداختند که محمّدرضا پاکروان "معاون حوزه وزارتی و روابط عمومی و تشریفات وزارت دادگستری" که با حکم وزیر دادگستری به سمت مسوول پاسخگویی به کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات وزارت دادگستری منصوب شده است، پیشنهاداتی ارایه کرد.
وی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: چون در آینده منشور حقوق شهروندی برای اولین بار توسط ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران رونمایی خواهد شد، در این منشور، جایگاه دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات مناسب خواهد بود.
پاکروان همچنین افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی برای مدیران و مسئولین ذیربط با حضور دبیر کمیسیون به صورت ماهانه یا فصلی مطلوب خواهد بود.
تهیه و تنظیم و چاپ جزوه های آموزشی و پژوهشی روزآمد در این زمینه و ارسال آن به مسئولین، بررسی و ایجاد رسانه ای برای تبادل اطلاعات سریع و به هنگام، بررسی و آسیب شناسی سایتها و پورتال های سازمانها و وزارتخانه ها و ترغیب و تشویق موارد برتر، تاکید بر بهره گیری هرچه مناسب تر از فضای مجازی و بهره گیری از تجارب دیگر کشوها در عرصه بین المللی و مطالعه تطبیقی در این خصوص از دیگر پیشنهادات مطرح شده از سوی پاکروان بود.


Powered by Tetis PORTAL