6 شهريور 1398 11:1:42
هفتمین‌ کنفرانس تخصصی حقوق کودک در اصفهان برگزار شد
ابتکار: دولت با کودک همسری مخالف است

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، هفتمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک به میزبانی اصفهان و در محل سالن‌همایشهای کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد. در این‌ همایش که با حضور‌ معصومه ابتکار معاون رییس جمهور، محمود عباسی معاون‌حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، استاندار اصفهان، مسوولان دستگاههای ذیربط حقوق کوک، سازمانهای مردم‌ نهاد و علاقمندان این حوزه برگزار شد، معاون‌ رئیس جمهور در امور زنان‌ و خانواده با تاکید بر‌ مخالفت دولت‌ با ازدواج در سنین‌ پایین و پدیده کودک‌همسری، از شجاعت و دخالت به موقع دادستانها و مدعی العموم در جلوگیری از این‌ بردگی تشکر‌ کرد.
ابتکار، با اشاره به اینکه در اصفهان نگاه قابل تقدیری به حقوق کودکان وجود دارد گفت: اصفهان از دیرباز به حقوق کودکان توجه ویژه ای داشته و خوشبختانه بناست تا در سی امین سالگرد تاسیس یونیسف اصفهان به عنوان‌ شهر دوستدار‌کودک معرفی شود.
وی گفت: رعایت حقوق کودکان به پشتوانه فرهنگ و آموزه های دینی ما می تواند به فرهنگی عملیاتی تبدیل شود که این وظیفه آحاد جامعه اسلامی است.
معاون امور‌ زنان و خانواده رئیس جمهور گفت: غیبت کودکان در جلساتی که در حوزه حقوق کودک و فرهنگ سازی در این باره تشکیل می شود، موجب درک ناصحیح ما از حقوق و خواسته‌های کودکان می شود زیرا باید حقوق کودکان در بیان نظرات و مشکلاتشان را به رسمیت بشناسیم.
وی فراهم سازی بستر رشد سالم در همه ابعاد برای کودکان را بسیار حائز اهمیت برشمرد و با ذکر‌ این‌ نکته که باید فضای کودکی به گونه ای باشد که بتوانند دورانی توام با نشاط و شادی را تجربه کنند، افزود: وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی از نقش مهمی در این زمینه برخوردار هستند اما نقش محوری شهرداری ها نیز غیرقابل انکار است و سازمان های مردم نهاد مساعدت زیادی در این زمینه به دولت می کنند.
ابتکار ادامه داد: دولت تدبیر و امید برنامه های مختلفی را در جهت حمایت از سازمان های مردم نهاد در نظرگرفته است و یکی از مهم‌ترین حوزه فعالیت سازمان های مردم نهاد تربیت کودکان است زیرا کودکان زیادی در معرض آسیب و نیازمند کمک هستند. سرمایه های عظیم نهاد های اجتماعی می تواند به تحولات اجتماعی در کشور کمک کند.
وی در بخش دیگری از سخنانش کودکان را مایه امید و نشاط در جامعه دانست و ساخت آینده ای امن برای آنها را دلیل خوبی برای صبر و ایستادگی در برابر مشکلات عنوان‌ کرد.
ابتکار یکی از مهم ترین اولویت های معاونت امور زنان و خانواده دولت تدبیر و امید را حمایت از اورژانس اجتماعی ۱۲۳ عنوان‌کرد و گفت: خشونت علیه کودکان یک تهدید جدی است که سعی می کنیم با ایجاد هماهنگی و انسجام میان دستگاه ها آن را به حداقل برسانیم.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: خانواده یکی دیگر از مسائلی است که دولت تدبیر و امید همواره بر آن تاکید داشته و تلاش برای انسجام خانواده را در اولویت برنامه ها قرار داده است. ترویج گفت و گوی بین نسلی یکی دیگر از سیاست های دولت در مدارس است که یکی از مهم ترین طرح های ملی و مرحله نخست آن در استان اصفهان اجرایی شده؛ دولت آمادگی کامل دارد تا قوانین فرابخشی در حوزه کودکان را اجرایی کند.
وی گفت: آمار کودک همسری و ازدواج زیر ۱۳ سال در کشورمان نشان می‌دهد که این معضل جدی و عمده نیست و مردم در این زمینه آگاه هستند. ازدواج در دوران کودکی باعث می شود کودکی فرد به صورت کامل سپری نشود و لایحه مقابله با این امر از سوی معاونت امور خانواده و زنان اسفند ماه سال گذشته برای دولت ارسال شده و مجلس شورای اسلامی نیز در این باره طرح هایی را ارائه کرده که دولت با آنها موافق است.
ابتکار تصریح کرد: دولت با ازدواج در سنین پایین و پدیده کودک همسری مخالف است و از شجاعت و دخالت به موقع دادستانها و مدعی العموم در جلوگیری از این پدیده تشکر میکنم.


Powered by Tetis PORTAL