3 خرداد 1394 15:24:27
وزیر دادگستری در همایش چشم انداز حقوق کودک:
مدعیان حقوق بشر بر سر کودکان بمب می ریزند
وزیر دادگستری گفت: سران کشورها در حالی از حقوق کودک دم می زنند که از سوی دیگر بمب ها را بر سر کودکان می ریزند.
رییس کنوانسیون مرجع ملی حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: در رساله حقوق امام سجاد (ع) آمده است حق کودکان و نوجوانان این است که به آنها ترحم و مهربانی کنید، به فرهنگ و تربیت شان بپردازید، به آموزش شان پرداخته و از آنها بگذرید و عیب هایشان را پنهان کنید.
وی ادامه داد: با استناد به این حق، کودکان را نباید مجازات کنیم چون آنها عصبی، پرخاشگر و جسور شده و عمل خود را تکرار می کنند؛ بلکه باید رفتار آنها را نادیده بگیریم تا ارشاد شوند.
پورمحمدی همچنین به حق بیست و سوم از رساله حقوق امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: فرزند شما در آینده که خیر و شر هر دوی شما به همدیگر می رسد نسبت به آنچه تدبیر می کنید و او را تربیت می کنید پاسخگو است پس به او کمک کن تا هم نسبت به تو و هم به خدا وفادار باشد.
خیرخواهی عمومی، گذشت و عفو عمومی، گذشتن از خطاکاران و داشتن حسن سلوک با آنها و همچنین دنبال اصلاح آنها بودن حق 49 رساله حقوق امام سجاد (ع) است که وزیر دادگستری به آن اشاره کرد.
وزیر دادگستری در ادامه سخنانش جمعیت 22 میلیونی افراد زیر 18 سال کشور را جامعه ای بزرگ و تعیین کننده و ضروری ترین اقدام در خصوص آینده کشور و سرمایه انسانی را توجه به این قشر بزرگ و حساس اجتماعی بر شمرد.
حجت الاسلام والمسلمین پور محمدی توجه به حقوق کودک و نوجوان را توجه به انسان، حیات انسانی و توجه به نوع ایده آل ها و دیدگاه ها دانست که در مورد حیات انسانی است و خاطر نشان کرد: این موضوع از هر دو جهت نیازمند توجه و سرمایه گذاری است و هر چه در این زمینه سرمایه گذاری کنیم، اندوخته ای با ارزش و سبب افزایش بهره وری و بازدهی است.
وزیر دادگستری با اشاره به نظر مقام معظم رهبری در خصوص برخورداری از حق آموزش برای همه کودکان، انتخاب شعار "آموزش حق همه کودکان" را توسط مرجع ملی امری پسندیده برشمرد و اظهار داشت: تا کنون فعالیت های زیادی در این خصوص صورت گرفته اما در این مورد نگرانی ها و دغدغه هایی چه در حوزه اصل آموزش و چه در مورد کدام آموزش حداقل هایی وجود دارد.
وی برگزاری چنین نشست هایی را نشان دهنده عزم و اراده نظام و دستگاه های ذیربط و حساسیت کشور به موضوع کودکان و نوجوان دانست و با اشاره به اهتمام وزارت دادگستری در تکمیل سامانه اطلاع رسانی و بانک جامع اطلاعات کودکان، هماهنگ و پیوستگی فعالیت های مختلف در این حوزه را امری حیاتی و مهم برشمرد و خواستار برچیده شدن مرزبندی جاهلانه و غیر قابل قبول در حوزه تبادل اطلاعات و بانک های اطلاعاتی شد و وعده داد تا در صورت تکمیل بانک جامع اطلاعاتی کودکان آن را در اختیار تمام نهادهای ذیربط قرار دهند.

Powered by Tetis PORTAL