18 بهمن 1396 14:18:34
در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان برگزار شد؛
همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق سلامت

همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق سلامت در دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با حضور دکتر عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، جمعی از اساتید وزارت دادگستری و مدیران کل استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل استانداری سمنان، همایش ملی حقوق شهروندی و حقوق سلامت با حضور دکتر عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرقاتی استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران، دکتر رهبر معاون مدیرکل حقوق بشر و حقوق شهروندی وزارت دادگستری و معاون مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بینایی مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، دکتر کرکه آبادی مدیر کل امور خانواده استانداری، آسیابی دادستان عمومی و انقلاب استان سمنان، فاضلی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سمنان، هیئت رئیسه دانشگاه، مدیران و کارکنان دانشگاه، مسئولین استانی و شهرستانی به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در سالن امام رضا(ع) ستاد مرکزی دانشگاه برگزار شد.
دکتر عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر علمی همایش تراوایی حقوق شهروندی و حقوق سلامت، بیان نمود: بهداشت و سلامت یکی از ارکان اساسی در نظام حقوق بشر است و برخورداری از سلامت فیزیکی، روانی، اجتماعی و معنوی که باید برای همه در دسترس باشد، حق تمام افراد بشر می باشد.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: حقوق شهروندی و حقوق سلامت به عنوان دو شاهرگ مهم در حیات جوامع انسانی، مولفه هایی هستند که در قلب حقوق بنیادین و اولیه بشر حامی دارند، تا آنجا که تحقق مدنیت مبتنی بر کرامت بشری انعکاسی از ارتقای سطح کمی و کیفی این دو مهم خواهد بود.
وی افزود: تمامی افراد جامعه متعهد به حفظ و احترام به کرامت انسان ها می باشند. این امر در شرایط بیماری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرقاتی استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران و مشاور حقوق بشر اسلامی معاونت حقوق بشر وزارت دادگستری نیز در این همایش با اشاره به آیه ۱۲ سوره‌ی حجرات بیان داشت: بدگمانی، اتهام زنی و ورود به حریم خصوصی مردم تجاوز به حقوق انسان‌ها است و حفظ آبرو، اسرار و شخصیت انسان جزء حقوق الناس است.
گفتنی است: از سخنرانان دیگر این همایش، آسیابی دادستان عمومی و انقلاب استان سمنان، دکتر قاسمی عضو هیات مدیره انجمن حقوق اساسی ایران و دکتر رهبر معاون مدیرکل حقوق بشر و حقوق شهروندی وزارت دادگستری و معاون مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودند.
دکتر همتی نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه همچنین در این جلسه گفت: جامعه‌ای با تقوا است که حقوق افراد نسبت به یکدیگر، حقوق مردم نسبت به حاکمیت و حقوق حاکمیت نسبت به مردم رعایت شود.
وی افزود: اگر در جامعه اعتدال و عدالت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی رعایت شود، جامعه به تقوا خواهد رسید. نزدیک‌ترین موضوع به تقوا در جامعه، حفظ عدالت در کشور است.


Powered by Tetis PORTAL