18 آذر 1394 10:7:45
پورمحمدی:
لازمه توسعه اقتصادی کشور، موفقیت در نظام بانکی است
وزیر دادگستری گفت: اگر در زمینه اصلاح نظام بانکی به موفقیت دست پیدا نکنیم توسعه اقتصادی کشور شکل نخواهد گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری عصر روز سه شنبه 17 آذرماه در نشستی که به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد در اتاق بازرگانی استان تهران برگزار شد گفت: یکی از نکات مهم در ارتباط با پیشگیری، نظم مالی دولت است.

مبارزه با فساد در عمل و نه در شعار
وی به قرائت نامه توبیخی رهبر معظم انقلاب در نشست سران نظام در اجلاس مبارزه با فساد سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع مبارزه با فساد موضوعی جدی و نکته‌ای است که همگی به آن اذعان دارند. از دری که فساد وارد شود، از در دیگر رشد و توسعه اقتصادی خارج خواهد شد، به خصوص بعد از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها اگر ساز و کارها را اصلاح نکنیم، دست و پای مان بسته تر می‌شود، هرچندیکی از عوامل فساد خود تحریم‌ها بوده است برای همین باید بحث تحریم و نقش آن در توسعه فساد را جدی بگیریم.
پورمحمدی با بیان اینکه مردم از ابراز نظر و شعار دادن خسته هستند، گفت: سعی نداریم شعارپردازی و فضاسازی کنیم اما حجم اقدامات بسیار وسیع است و امیدواریم در آینده نزدیک به فرجام مناسب و قابل ارائه برسیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توجه به اقتصاد مقاومتی و تاثیر آن در مقابله با فساد تاکید کرد و افزود: موضوع تحول اقتصادی و رشد اقتصادی به عنوان سیاست قالب اقتصادی کشور در اقتصاد مقاومتی مطرح شده است که باید اصول آن در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شود. مطمئنا فساد بهره وری و سرمایه های اجتماعی را از بین می برد و رشد کشور و تولید ناخالص داخلی را کاهش می‌دهد. این موارد از جمله مشکلاتی است که با آن‌ها روبرو هستیم. مشکلاتی که برای رفع‌شان باید به صورت جدی برنامه ریزی کنیم.

جلوگیری از گسترش دولت / تعیین تکلیف استخدامی ها / کاهش هزینه های دولت
وزیر دادگستری ایجاد نشدن تقسیمات کشوری در دو سال و نیم گذشته را یک رکورد بعد از انقلاب دانست و گفت: در این دولت برای اولین بار جلوی گسترش دولت گرفته شد و حتی یک شهرداری، بخشداری، فرمانداری و استانداری علیرغم اینکه این موضوع از مطالبات جدی نمایندگان مجلس بود، ایجاد نشد.
وی یکی دیگر از اقدامات دولت را ممانعت از گسترش جذب نیرو برشمرد و تصریح کرد: جلوی جذب نیرو و گسترش جذب گرفته شد و وضعیت 500 هزار نیرو که در دولت گذشته تعیین تکلیف رسمی نشده بودند را مشخص کردیم.
وی با اشاره به اینکه جز با برگزاری آزمون و آن هم با کمترین تعداد، جذب رسمی نداشتیم گفت: سعی شد هزینه های جاری در دولت کنترل و استفاده از منابع غیر بودجه ای و پول پر قدرت اجتناب شود تا تورم نیز به دنبال آن کنترل شود.

توقف واگذاری اراضی در دولت یازدهم / اقدامات جدی دولت در مبارزه با پولشویی
وزیر دادگستری گفت: زمین یکی از زمینه‌های رانت و فساد در سالیان گذشته بوده و در این دولت تمام واگذاری زمین ها با مراقبت های جدید انجام شده است، ما تقریبا واگذاری اراضی دولتی را متوقف کردیم.
وی همچنین در خصوص مبارزه با پولشویی گفت:‌ دولت در زمینه مبارزه با پولشویی اقدامات جدی انجام داده است که گزارش‌های آن به زودی ارائه خواهد شد. در موضوع مبارزه با پولشویی و کنترل عملیات ناسالم در نظام بانکی به صورت قاطع برخورد خواهد شد. تمامی بانک ها موظف هستند گزارش های لازم را به مرکز عالی پولشویی و سایر مراکز مربوطه ارائه کنند. تاکنون تنها یک موسسه مالی و یک بانک از این اقدامات سرپیچی کردند که اسامی آن‌ها را اعلام خواهیم کرد. ما از نمایندگان مجلس می خواهیم تسلیم آن‌ها نشوند. مطمئنا هر کس بخواهد نظام پولی کشور را متزلزل کند به طور جدی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

نظام بانکی یار اقتصادی کشور نیست / امسال بدترین سال اقتصادی بود / عزم ما حمایت از بخش خصوصی است
پورمحمدی یکی از موارد مبارزه با فساد را دولت الکترونیک برشمرد و گفت: در این جهت گام های ارزنده ای برداشته شد، اما این موضوع زمان بر است.
وی با اشاره به اینکه اعتقاد داریم بخش عمده ای از فعالیت امروز باید با دولت موبایل انجام شود، بر کاهش تصدی و دخالت دولت در فعالیت های اقتصادی تاکید کرد و افزود: سعی کردیم واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی باشد. متاسفانه نظام بانکی یار اقتصادی کشور نیست، فعالانی که در عرصه پولی و بانکی آمده اند برای دولت به طور جدی مشکل ساز شده اند و اگر در زمینه نظام بانکی به موفقیت دست پیدا نکنیم توسعه اقتصادی کشور شکل نخواهد گرفت.
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: با وجود اینکه در سال‌های گذشته شرایط اقتصادی سختی داشتیم، سعی کردیم فضا را آرام کنیم، هر چند هنوز رکود در اقتصاد وجود دارد اما گامهایی در این زمینه برداشته شده، باید توجه کنیم امسال بدترین شرایطی است که تحریم‌ها و رکود خود را در فضای اقتصادی کشور نشان داده است
وی با اشاره به اینکه به لطف خداوند موضوع عبور از تحریم‌ها به نتیجه رسیده و این اتفاق فضای بزرگی را برای فعالان اقتصادی در بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد گفت: به عنوان نمونه روسیه منتظر امضای تفاهم‌نامه گسترده ای با ایران است و قرار شده با جدی‌تر شدن موضوع آقای پوتین به ایران بیاید و همینطور قرار است وزیر ارتباطات کشورمان با تیمی قوی‌ به روسیه سفر کند.
وی افزود: در حال حاضر فضای مناسبی ایجاد شده است و ما هم انتظار داریم که از سوی بخش خصوصی گام های جدی تری برداشته شود؛ چرا که به زودی مشکلات اقتصادی در زمینه هایی چون سوئیفت، حمل و نقل،‌ بیمه،‌ نقل و انتقال پولی و مالی حل خواهد شد و برای همین نیاز به حضور جدی‌تر بخش خصوصی است. عزم ما در دولت توجه و حمایت بیشتر از بخش خصوصی است تا بتواند با قدرت بیشتری در این زمینه وارد شود.


Powered by Tetis PORTAL