10 آذر 1397 13:18:22
معاون قوه قضاییه در کنفرانس منطقه ای حقوق کودک:
سند ائتلاف ملی کاهش کودک آزاری اجرا شد

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: سند ائتلاف ملی کنترل و کاهش کودک آزاری در قوه قضاییه عملیاتی و اجرا شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمدباقر الفت روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی منطقه ای حقوق کودک با شعار «عدالت برای کودکان و نوجوانان»، افزود: امروز در شبکه های اجتماعی بازنشر نمونه هایی از کودک آزاری در کشور را شاهد هستیم؛ بنابراین به فکر افتادیم تا سند ائتلاف ملی در این حوزه تدوین شود و تمام دستگاه ها با یک هدف همه امکانات خود را برای هم افزایی به منظور پیشگیری از کودک آزاری به کار بندند.
وی درباره اقدامات قوه قضاییه برای پیشگیری آسیب های اجتماعی در حوزه کودکان در سال ٩6 و ٩٧ گفت: طراحی و اجرای نظام مشاوره در محاکم اطفال و نوجوانان برای مواجهه منطقی با کودکان بزهکار و معارض قانون حاصل از خانواده های طلاق و متشنج، تدوین مفاهیم و سازوکارهای انتقال مهارت های اجتماعی پایه به کودکان در سنین پیشگیری با تمرکز بر کودکان زیر هشت سال و پیاده سازی آن در کشور از جمله اقداماتی است که در حوزه پیشگیری برای احقاق حقوق کودکان انجام شده است.
الفت اضافه کرد: راهبری اقدامات فرهنگی و هدایت برگزاری کارگاه های ملی و استانی شیوه های مواجهه صحیح با آسیب‌های بازی های رایانه ای، توسعه و پیاده سازی پیشگیری های رشدمدار در راستای کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی مانند برگزاری کارگاه های مهارت های اجتماعی پایه برای مربیان مهدکودک و مراکز پیش دبستانی، اجرای طرح ملی نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان در مدارس در سال ٩6 و رسیدگی به وضعیت فرزندان ناشی از طلاق در مراکز «مهر خانواده» از مهمترین برنامه های قوه قضاییه برای صیانت از حقوق کودکان است.
وی خاطرنشان کرد: تلاش های ما در حوزه حقوق کودکان و نوجوانان مبتنی بر پیشگیری های رشد مدار است و منشا برقراری و اجرای عدالت برای کودکان و نوجوانان ناشی از حرمت انسانی برگرفته از حقوق در نظر گرفته شده در دولت‌ها است که در اسناد بین‌المللی نیز مورد توجه قرار گرفته است.
الفت اظهار داشت: کنوانسیون ها، قطعنامه ها، اصول زیربنایی و حقوق حمایت از کودکان را مشخص کرده که شامل حق حیات، بقا، رشد، بهداشت، تعلیم و تربیت، تفریح، حق برخورداری از منافع مادی و معنوی و برخورداری از آزادی های مدنی است.
معاون قوه قضاییه اضافه کرد: حوزه عدالت کیفری برای کودکان و نوجوانان مباحث حقوقی ظریفی دارد که برای تحقق دو هدف اساسی حمایت از کودکان برای تامین حقوق بنیادین آنها در فرایند دادرسی های کیفری و اتخاذ روش های صحیح متناسب با درمان بزهکاران این گروه سنی است.
الفت با اشاره به جایگاه محاکم اطفال در ایران، افزود: مشارکت کارشناسان در تصمیم ها، غیابی و مشارکتی بودن دادگاه های اطفال گامی برای احصای حقوق کودکان است و قانونگذار ما در سال‌های اخیر درباره کودکان از نظام عدالت کیفری فاصله گرفته تا عدالت ترمیمی درباره این افراد اعمال شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تاکید کرد: کودکان بزهکار باید به جامعه برگردند و این مهم با توسعه عدالت ترمیمی و اصلاح رفتار کودکان محقق می شود.
افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی منطقه ای حقوق کودک با شعار «عدالت برای کودکان» با حضور سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، فیلیپ جفه عضو کمیته حقوق کودک سازمان ملل، محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، ویل پارکز رئیس دفتر نمایندگی یونیسف در تهران، غلامحسین دهقانی معاون وزیر امور خارجه، میر محمد صادقی رئیس کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو و جمعی از استادان، اندیشمندان، صاحب نظران و کارشناسان حقوق کودک برگزار شد و این کنفرانس از امروز هفتم آذر آغاز و تا روز جمعه نهم آذر ادامه دارد.
30 نفر از قضات، مسئولان حوزه کودک و نمایندگان کشورهای لبنان، افغانستان، پاکستان، قزاقستان، آذربایجان، روسیه، سوئیس، فلسطین و اردن در این کنفرانس سه روزه حضور دارند.
هدف از برگزاری این کنفرانس، ارائه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق کودک، ایجاد زمینه تعامل و هم اندیشی بین اندیشمندان و صاحب نظران حوزه حقوق کودک، آموزش حقوق کودک به نمایندگان کشورهای شرکت کننده و تبادل تجربه در زمینه حقوق کودک است.
این کنفرانس با همکاری و مشارکت معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری، وزارت ورزش و جوانان، وزارت امور خارجه، موسسه بین المللی سرزمین ابنا بشر سوئیس، انجمن علمی حقوق کودک ایران و دستگاه های عضو شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، دانشگاه ها و مراکز علمی برگزار می شود.


Powered by Tetis PORTAL