9 اسفند 1396 14:56:42
در حاشیه اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد صورت گرفت:
رایزنی وزیر دادگستری کشورمان با وزیر دادگستری عراق

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری، که برای شرکت و ایراد سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس با وزیر دادگستری جمهوری عراق دیدار و گفتگو کرد.

آوایی در این دیدار با ابراز خرسندی از این ملاقات و اظهار خوشحالی از پیروزی ملت و دولت عراق بر تروریسم و بازپس گیری سرزمین عراق و پاکسازی آن از لوث وجود داعش، بر همکاریهای راهبردی مشترک دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه ملت و دولت ایران همواره در کنار مردم و دولت عراق بوده و خواهند بود به آمادگی کشورمان در توسعه مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور و انتقال تجربیات تاکید کرد.
وزیر دادگستری با اشاره به حجم مبادلات تجاری دو کشور بر ضرورت ایجاد ساز و کار لازم برای حل مشکلات حقوقی تجار دو کشور تاکید کرد.
وی در این دیدار از همتای عراقی خود دعوت کرد که برای بازدید از جمهوری اسلامی ایران در آینده نزدیک به ایران سفر کند که از سوی وزیر دادگستری مورد استقبال قرار گرفت.
وزیر دادگستری عراق در این دیدار با تشریح وضعیت وزارت دادگستری عراق و جایگاه آن در قانون اساسی این کشور به مشترکات حقوقی و قضایی دو کشور اشاره کرد و گفت: قانون مجازات اسلامی ما بر اساس سیستم اسلامی پایه ریزی شده اگرچه از سیستم فرانسه هم ارتزاق نموده است. ما محاکم مدنی کیفری اطفال داریم و تلاش کردیم همه قوانین و مقررات بر پایه موازین اسلامی و حقوق بشر تنظیم شود.
وی در ادامه افزود: ملت و دولت عراق نقش برجسته جمهوری اسلامی ایران در شکست داعش را هرگز فراموش نمی کنند. ما مذهب و فرهنگ و مرز مشترک داریم و در حالی که تروریسم را شکست داده ایم نیازمند آن هستیم که در بازسازی عراق نیز ما را یاری کنید.
ما به تقویت روابط خود و جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها می اندیشیم و توافقنامه انتقال محکومان را در حوزه حقوقی و قضایی کافی نمی دانیم ما باید فراتر از این توافقنامه در همه زمینه های حقوقی و قضایی از جمله آموزش قضات، انتقال تجربه و بخصوص برای حمایت از تجار به ایجاد مرکز حکمیت و داوری بپردازیم. ما آمادگی داریم کمیته ویژه ای را مسئول این کار کنیم و بر اجرای دقیق معاهدات بین دو کشور تاکید داریم.
وی متقابلا از وزیر دادگستری کشورمان برای سفر به عراق دعوت به عمل آورد.


Powered by Tetis PORTAL