21 بهمن 1394 15:7:56
وزیر دادگستری در قم:
پیام انقلاب امیدبخش و راهگشا است
وزیر دادگستری گفت: مسیر و پیام انقلاب الهام بخش، امیدبخش و راهگشا در دنیا بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، شامگاه سه شنبه در مراسم جشن انقلاب که به همت مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری در مسجد حضرت زین العابدین(ع) برگزار شد، با بیان اینکه دشمنان با شدیدترین وضعیت، نظام را تحریم کردند، اظهار داشت: اوباما تاکید می کرد که سخت ترین و فلج کننده ترین تحریم تاریخی را در مورد ایران اعمال کردیم اما امروز شاهد هستیم که این تحریم ها شکست و فرویخت.
وی افزود: از سویی قیمت نفت را کاهش می دهند و بازار اقتصادی ایران را خراب می کنند اما از طرف دیگر خودشان می گویند حاضر به مشارکت در ایران هستیم و سرمایه را هم خودمان می آوریم؛ البته همه این مسائل نیاز به دقت دارد اما عنایت خداوند خارج از محاسبات ما است.
پورمحمدی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پناهگاهی غیر از خداوند ندارد، ابراز داشت: همواره برجام و رفت و آمدهای سیاسی در دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند.
*دولت هرلحظه احتمال طرح بدل در برجام می داد
وزیر دادگستری تصریح کرد: با توجه به اینکه دشمن همواره به فکر فتنه و خدعه است، هیچگاه برای ما قابل اعتماد نبوده و هرلحظه احتمال بدل دشمن را می دادیم.
وزیر دادگستری افزود: با همه محاسبات، دقت ها، مراقبت ها، هدایت و هشدارهای رهبری، بهترین شرایطی را که پیش بینی می کردیم، در بعضی از موارد بهتر از آن ها را بدست آوردیم.
پورمحمدی با اشاره به اینکه برخی می گویند به طرف غربی امتیاز داده شده است، گفت: بالاخره امتیاز در میدان مذاکرات دادوستد می شود اما باید به این نکته دقت کرد که طرف اصلی ما قلدرترین، بی منطق ترین و زورگوترین آدم دنیاست.
*آمریکا بیش از هفت هزار کلاهک هسته ای دارد
وی با اشاره به اینکه کمتر از یک درصد قدرت اقتصادی دنیا هستیم، ابراز داشت: طرف اصلی مذاکره ما بیش از 50 درصد قدرت اقتصادی دنیاست و هفت هزار کلاهک پیشرفته اتمی دارد؛ البته این مسئله نیز جالب است که ما را متهم به تولید یک سلاح هسته ای می کردند در حالی که خودشان هفت هزار کلاهک هسته ای دارند!
*دستاوردهای بزرگی در مذاکرات بدست آمد
وزیر دادگستری افزود: اگر انسان در این میدان خطرناک، بزرگ و جدال سنگین خودش را حفظ و از پیشروی قدرت طرف مقابل جلوگیری و آنها را ملتزم به رعایت حقوق خود کند، دستاورد کمی بدست نیاورده است.
*نباید خودمان را دست کم بگیریم
پورمحمدی با اشاره به برخی از بحث ها و نگرانی های داخلی نسبت به بحث بازرسی از مراکز هسته ای، ابراز داشت: درست است که طرف مقابل مکار و فریبکار است اما ما هم عقل، ایمان و یاری خداوند را داریم؛ ما نباید خودمان را کم حساب کنیم.
*تاثیر دعای خیر ملت در مذاکرات هسته ای
وی با اشاره به تاثیر دعای ملت در سرنوشت مذاکرات هسته ای، گفت: روز 23 ماه رمضان مصادف با روز قدس بود؛ آقایان ظریف و صالحی در مذاکرات آخر، بحث های جدی داشتند که طرف مقابل در دوسه مورد زیر قول خود زده بود اما دعای خیر مردم در شب قدر و حضور در راهپیمایی روز قدس موجب شد که در عصر روز 23 ماه رمضان همه مسائل به قبل بازگردد و طرف غربی دوسه امتیاز بیشتر هم بدهد.
*مذاکره کنندگان از ظرفیت رهبری و مردم بهره بردند
وزیر دادگستری با بیان اینکه دولت متکی به نگاه الهی است، افزود: مدیران کشور باید وزن انقلاب را درک کنند؛ مذاکره کنندگان از ظرفیت عظیم پشتوانه مردمی و هوشمندی رهبری به خوبی در مذاکرات بهره بردند.
وی با اشاره به جمله مشهور دکتر ظریف در مذاکرات هسته ای مبنی بر اینکه «هیچگاه یک ایرانی را تهدید نکنید»، گفت: وزیر خارجه خوب می دانست که یک انقلاب قدرتمند پشتوانه تیم مذاکره کننده است.
وزیر دادگستری در ادامه به قراردادهای تجاری و رفت وآمدهای سیاسی پسابرجام اشاره داشت و گفت: رئیس جمهور در تمام مذاکرات تجاری و اقتصادی تاکید کرده که در سال حداقل یک میلیون جوان تحصیل کرده به بازار کار می آیند و باید قراردادی امضا شود که برای جوان ایرانی کار ایجاد کند.
* میلیون ها مسافرت خارجی در سال
پورمحمدی با اشاره به اینکه سالانه میلیون ها مسافرت خارجی در قالب زیارتی، سیاحتی و تجاری صورت می گیرد، افزود: از آنجا که ما در شرایط محدودی از توان حمل و نقلی هستیم، پول نفت و صادرات غیرنفتی ملت را باید به شرکت های خارجی برای هواپیما بدهیم.
*یک ریال برای خرید هواپیماهای جدید پرداخت نکرده ایم
وی با بیان اینکه ملت سالانه بیش از 4 میلیارد دلار پول بلیط به شرکت خارجی می دهند، تصریح کرد: ما هواپیماهای جدید را 10 و نیم میلیارد دلار خریداری کردیم در حالی که یک ریال پول و ضمانت هم ندادیم؛ شرکت ایرباس برای نخستین بار به رییس جمهور گفت که از سرمایه شرکت، بیست درصد آورده اول را می آوریم و هشتاد درصد مابقی را نیز از بانک ها و بیمه ها وام می گیریم و فقط شما تعهد پرداخت را در قسط هشت ساله بدهید.
وزیر دادگستری افزود: ما باید سالانه حدود 800 میلیون دلار قسط هواپیماها را بدهیم در حالی که اگر نیمی از مسافران خارجی، سوار این هواپیماها شوند سالی دومیلیارد دلار به شرکت های هواپیمایی می دهند؛ بعضی افراد حرف هایی می زنند و فضاسازی می کنند در حالی که مسئله پیچیده نیست و باید حساب دودوتا چهارتا کنند.
وی با بیان اینکه ایران بهترین مسیر تردد شرق و غرب عالم است، ابراز داشت: اگر این مسیر تقویت و به پایگاه ترانزیت تبدیل شود، بازار بزرگ اشتغال و درآمدزایی برای کشور ایجاد شده است.
*برای نمایندگی مجلس افراد هیجانی انتخاب نشوند
پورمحمدی در ادامه با بیان اینکه برای انتخابات مجلس باید بهترین افرادی را که تفکر صحیح و منطقی دارند مورد انتخاب قرار داد، گفت: باید افرادی را انتخاب کرد که اصول و مبانی دارند، حقیقت انقلاب و مفاهیم دینی را درک می کنند، هیجانی و شعاری نیستند، انقلابی متفکر و عمیق هستند.
*انقلابی بودن به پرخاشگری نیست
وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه انقلابی بودن به شعار، پرخاشگری، بدگویی، اتهام زنی و درشت گویی نیست، ابراز داشت: انقلابی گری به خوب فکر کردن، تفکر باصلابت، اراده قوی و از دشمن نترسیدن است.
*نباید از میدان مذاکره فرار کرد
وی تصریح کرد: برخی می گویند مذاکره نکنید چرا که خطرناک است و لبخند فریبکارانه می زنند و کلاه سرتان می گذارند در حالی که باید مذاکره کرد اما فریب دشمن را نخورد.
پورمحمدی همچنین به شاخصه های اصولگرایی اشاره داشت و گفت: بهترین افرادی که دین مدار، عاقل، حق طلب و مشورت پذیر هستند به عنوان اصولگرایان ناب تعریف می شوند.
*عقلانیت منطق اصولگرایی
وی با بیان اینکه عقلانیت منطق اصولگرایی است، ابراز داشت: اگرچه امروز این مسئله کمی «خط خطی» و مدعی های زیادی پیدا کرده است؛ ما خط انقلاب، امام و رهبری را براساس شاخصه های اشاره شده می دانیم و معتقدیم تا به امروز این مسیر با این نگاه و تفکر پیش رفته است.
*مسائل اقتصادی به سمت بحران سازی حرکت می کرد
وزیر دادگستری در ادامه با تاکید بر اینکه دولت یازدهم از آغاز فعالیت خود با دو مشکل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی مواجه بود، تصریح کرد: مسائل پیچیده اقتصادی به سمت پیچیده تر شدن، بحرانی شدن و زمین گیر کردن در حرکت بود و دولت تلاش کرد تا فضای متعادل اقتصادی را حفظ کند تا به مرحله بحران نرسیم.
*دولت بدهکار بزرگ است
وی با بیان اینکه دولت 580 هزار میلیارد تومان بدهکار است، ابراز داشت: بودجه سال 1394 کمتر از 200 هزار میلیارد تومان است؛ این مسئله نشان می دهد که دولت به اندازه حدود سه سال بودجه کشور به بانک، صندوق های بازنشستگی، کارفرما ها و پروژه ها بدهکار است.
*گرانی امتداد دارد اما رشد و شیب آن را کم کردیم
وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه نرخ رشد گرانی و تورم مهار شد، تصریح کرد: البته ما می دانیم که گرانی در حال تولید شدن است اما از شیب تورم کاسته شد.
پورمحمدی با اشاره به موفقیت دولت در اجرای طرح سلامت، ابراز داشت: دولت با همه مشکلات مالی در دوسال طرح جامع سلامت را اجرا کرد در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا نتوانسته اند این کار را انجام دهند.
وی با اشاره به اینکه دولت ماهانه حدود 4 هزار میلیارد تومان یارانه می دهد، اظهار داشت: سعی کردیم یارانه ها را با وجود فشار مالی زیاد، حفظ کنیم تا کشور احساس بحران نکند و تعادل خود را حفظ کند.
*ادعای ایجاد رونق اقتصادی نداریم
وزیر دادگستری افزود: ادعای ایجاد رونق اقتصادی در بازار نداریم اما کشور را از حالت رکود خارج کردیم و اجازه ورشکستگی ندادیم و گامهای استواری به سوی رونق، در حال برداشته شدن است.
*شاهد سیل ویرانگری از قطعنامه ها بودیم
پورمحمدی با اشاره به مشکلات عرصه سیاست خارجی، گفت: در عرصه سیاست خارجی شاهد سیل ویرانگری از تحریم ها و قطعنامه ها بودیم که با تمرکز بر روی این مسئله به توفیقاتی نائل شدیم و قلدران را متعهد به یک پیمان کردیم و با همین قدرت و هوشمندی باید جلو برویم.
*اقتصاد مقاومتی متکی به مردم باید شکل بگیرد
وی با بیان اینکه دولت به دنبال هموار کردن عرصه اقتصاد برای نقش آفرینی مردم است، ابراز داشت: دولت تسهیل کننده است و باید اقتصاد مقاومتی متکی به ملت شکل بگیرد.
پورمحمدی همچنین بر لزوم مدیریت صحیح منابع کشور تاکید کرد و گفت: از کم توجهی به برنامه ریزی آسیب ها و زیان های زیادی دادیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انقلاب اسلامی به همت ایستادگی و هوشمندی مردم شکل گرفت، اظهار داشت: قم پیشتاز و پایه گذار انقلاب بود و نقش تعیین کننده ای در دوام و استقرار نظام داشته است.
وی با بیان اینکه امروز حوزه علمیه قم در دنیا نورافشانی می کند، تصریح کرد: حوزه علمیه موجب شد که شاکله دیانت، اسلامیت، ولایت مداری و پیروی از اهل بیت(ع) در دوران سیاه رضاشاهی حفظ شود و اجازه نداد در دوران سلطنت سیاه پهلوی، آسیب عمیق به ملت و دیانت برسد.
وزیر دادگستری با بیان اینکه حوزه علمیه قم نیازمند بستر رشد بود، افزود: مرقد مطهر حضرت معصومه(س) و مردم شریف قم بستر پیشتازی حوزه را فراهم کردند.
پورمحمدی در ادامه با بیان اینکه همواره از آغاز نهضت شاهد گشایش و رحمت الهی و فتح دائمی بوده ایم، گفت: گروه گروه از ابتدای نهضت، مجذوب فرهنگ انقلاب شدند و امروز نیز یک الگوی بی بدیل است.
*حجم دشمنی ها نشان دهنده جذابیت انقلاب است
وی با بیان اینکه حجم دشمنی ها نشان دهنده جذابیت انقلاب اسلامی است، ابراز داشت: در دنیا با جریان های بی اثر کاری ندارند اما وقتی جریانی تعیین کننده و نقش آفرین است مورد حملات و تخریب ها قرار می گیرد.
وزیر دادگستری با اشاره به اینکه نوع دشمن نشان دهنده ویژگی های حرکت انقلاب اسلامی است، افزود: همواره در طول دوران انقلاب شاهد بوده ایم که جبهه های گسترده و بزرگی مقابل انقلاب گشوده شده است که این مسئله نشان می دهد انقلاب قدرت و تاثیر تعیین کننده ای دارد.
پورمحمدی تصریح کرد: برای صحت محتوا، هدف گیری، شعار و رفتار های انقلاب باید به نوع دشمنی و هویت دشمنان نگاه کرد.
وی با بیان اینکه تحقیر ملت ها، نژاد پرستی، گسترش فساد و به تباهی کشاندن انسان ها بخشی از خواسته های نظام سلطه است، ابراز داشت: دشمنی رژیم کودک کش صهیونیستی با یک نظام، شاخص خوبی برای تعریف مخالف خود است.
پورمحمدی افزود: همچنین مخالفت انسان های دنیا طلب، متحجر، ریاکار، متظاهر به دین، خشن و ضداسلامی نظیر وهابیون و داعش با یک نظام و انقلاب نشان دهنده هدف ما و آنها می باشد.
*دشمنی داعش با انقلاب اسلامی نشان دهنده عقلانیت نظام ما است
وی با اشاره به دشمنی داعش با جمهوری اسلامی، اظهار داشت: مشخص است وهابیونی که در تفکرات بسته و محدود گذشته زندگی می کنند با فقه اجتماعی پویا و منطقی مخالف باشند.
وی افزود: وقتی رژیم های وراثتی و سلطنتی با یک انقلاب مخالف هستند، معلوم است که آن انقلاب اهداف مردمی و عادلانه سیاسی برای مدیریت جامعه دارد.
پورمحمدی در جمع بندی این بخش از سخنان خود تصریح کرد: افزایش دشمنی ها نشان می دهد که پایداری انقلاب بر اهداف خود اقدام صحیحی بوده است.
وزیر دادگستری با بیان اینکه همواره جبهه های دشمنی زیادی به سوی انقلاب گشوده شده است، ابراز داشت: مسیر و پیام انقلاب الهام بخش، امیدبخش و راهگشا در دنیا بوده است.
*همه مسیر انقلاب را با دقت پشت سر نگذاشتیم
پورمحمدی با اشاره به اینکه گاهی همه مسیر انقلاب را با دقت پشت سر نگذاشته ایم، ابراز داشت: باید برای این امر استغفار کنیم و از خداوند بخواهیم که از اشتباهات ما بگذرد.
وی با بیان اینکه تفکر دینی، خداطلبی و استغفار از ابتدای انقلاب راهنمای مردم بوده است، گفت: ملت ما با وجود همه فراز و فرودها، مردمی خداخواه، حقیقت خواه و حامی مظلوم بوده اند و باید در یک عبارت گفت جامعه ما متقی بوده است.
وزیر دادگستری افزود: هنگامی که برای یک انسان می توان رابطه استغفار را تعریف کرد برای جامعه نیز می توان این مسئله را تعریف کرد لذا حرکت جمعی می تواند به سمت حق طلبی باشد و فضای جامعه ما این گونه است.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: نقش آفرینی در شب های قدر، ایام اعتکاف، محرم و صفر، فاطمیه، 22 بهمن و انتخابات نشان می دهد که جامعه پیوسته برای خوب ماندن همت و تلاش می کند.


Powered by Tetis PORTAL