25 مرداد 1394 15:32:12
وزیر دادگستری:
موضوع حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو آرمانهای انقلاب اسلامی است
وزیر دادگستری گفت: موضوع حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو آرمانها و اهداف نظام و انقلاب اسلامی است و از نظر ما وظیفه اسلامی و مسلمانی، رعایت حقوق همه شهروندان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در مراسم معارفه معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری با اشاره به اهمیت موضوع حقوق بشر از نگاه اسلام تصریح کرد: موضوع حقوق بشر و حقوق شهروندی جزو آرمانها و اهداف نظام و انقلاب اسلامی است و از نظر ما وظیفه اسلامی و مسلمانی، رعایت حقوق همه شهروندان است.
وزیر دادگستری همچنین افزود: جامعه ما یک جامعه انسان مدار اسلامی بوده و مدار ما کرامت انسانی و شرافت انسانی به معنای واقعی آن است و طبق دستورات دینی و نیز قانون اساسی، ملزم به رعایت آن در تمامی جهات هستیم.
وی در خصوص تشکیل معاونت حقوق بشر و امور بین الملل در وزارت دادگستری اظهار داشت: به دلیل اهمیت موضوع حقوق بشر و به دلیل نوع حساسیتی که در عرصه بین المللی در مورد آن وجود دارد، می بایست با تمرکز بیشتری مورد تعقیب و پیگیری قرار گیرد و چون در دولت نیاز به مرجعی داشتیم که حوزه حقوق بشر و حقوق شهروندی را دقیقتر مورد پیگیری قرار دهد، تصمیم گرفتیم با توجه به شان حقوقی وزارت دادگستری، این جایگاه توسط وزارت دادگستری و در ذیل معاونت حقوق بشر و امور بین الملل ایجاد گردد.
پورمحمدی گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع حقوق بشر زیر ذره بین قرار دارد، تا جایی که یک رای در شعبه ای از یک بخش دور افتاده کشور، در تمامی محافل بین المللی مورد رصد و پیگیری قرار می گیرد؛ که اتفاقا این امر برای ما حسن محسوب می شود و نیاز است که در این موضوع با جدیت و دقت بیشتری کار را دنبال کنیم.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: مسوولیت امور بین المللی قوه قضاییه در مورد معاهدات، مقاوله های بین المللی و تفاهم نامه های معاضدت حقوقی و قضایی و غیره نیز با وزارت دادگستری است که از این حیث نیز نیاز داشتیم مرجعی موظف به پیگیری تمام وقت این حوزه باشد و معاونت جدید حقوق بشر و بین الملل در این حوزه مسوولیت خواهد داشت.
وزیر دادگستری در پایان گفت: امیدواریم مجموعه بزرگ جامعه حقوقدان، نهادهای پژوهشی و دانشگاهی و نیز سمن ها توسط این معاونت ساماندهی شده و بتوانیم خروجی مطلوبی از فعالیتهای انجام شده در جهت ارتقای حقوق بشر و حقوق شهروندی کسب کنیم.


Powered by Tetis PORTAL