31 مرداد 1395 13:40:31
وزیر دادگستری خواستار شد:
تعیین تکلیف کودکان بدون هویت / رفع مشکل کودکان بازمانده از تحصیل
وزیر دادگستری گفت: موضوع کودکان محروم از تحصیل اولویت اول ما است و در سفر به استانها باید همه آنها مورد شناسایی قرار گرفته و همین امسال مشکلات آنان حل و فصل شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در هجدهمین نشست شورای هماهنگی این مرجع که با حضور نمایندگان دستگاه های عضو و برخی مقامات مدعو در محل وزارت دادگستری برگزار شد، ضمن تشکر از اقدامات اعضای شورای هماهنگی تاکید کرد: پس از مدتی که مرجع در سطح ملی فعالیت داشت، با هماهنگی وزارت کشور تصمیم گرفته شد تا شورای متناظر در سطح استانها هم به منظور نظارت و ارزیابی و سیاستگذاری حوزه کودکان و نوجوانان در قالب کارگروه خانواده و بانوان استانداریها تشکیل شود.
وی با اشاره به گزارش ارایه شده از بازدید استانهای کشور گفت: این بازدیدها باید به سرعت انجام و سپس در قالب نشستی با مدیران کل بانوان و خانواده استانداریهای سراسر کشور، مشکلات و مسایل مربوط مورد ارزیابی قرار گیرد.
وزیر دادگستری تصریح کرد: ایده و انگیزه ما از برقراری سفرهای استانی، انتقال کار به میدان عمل و ایجاد موج حساس سازی در کشور و در میان مسئولان استانی است.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی در ادامه و در خصوص موضوع «هویت کودکان» اظهار داشت: موضوع هویت، مشکلی عمده است و باید ابعاد مختلف از جمله اثبات نسب و سایر موارد حقوقی آن بررسی شود. باید اعتراف کنیم در این بخش کم توجهی و غفلت صورت گرفته و دبیرخانه مرجع مکلف است با تشکیل جلسات مستمر و کاربردی با حضور دست اندرکاران، در کوتاه مدت نسبت به شناسایی این کودکان اقدام و با همکاری نهادهای ذیربط در ابتدا نسبت به اعطای کدهای شناسایی اقدام و در ادامه موانع حقوقی ارائه شناسنامه و تعیین هویت آنها مورد بررسی قرار گیرد.
وزیر دادگستری با تاکید بر جمع آوری آمار و اطلاعات دقیق در خصوص کودکان فاقد هویت، مدیریت بانک اطلاعات گنج انسان را مکلف کرد تا در این خصوص اقدام کند.
گفتنی است دراین جلسه گزارش یکی از سمن ها در خصوص کودکان بی هویت مطرح و هر یک از اعضا نظرات خود را در این خصوص اعلام کردند و دبیرخانه مرجع نیز مکلف شد موضوع هویت را در دستور کار خود قرار دهد.


Powered by Tetis PORTAL