29 ارديبهشت 1394 13:25:36
بازدید وزیر دادگستری از سامانه جامع امور گمرکی

وزیر دادگستری در بازدید دو ساعته از سامانه جامع امور گمرکی کشور گفت: تمام دستگاه‌های اقتصادی کشور باید از سامانه و ابزارهای هوشمند بومی برخوردار شوند.

وزیر دادگستری در بازدید دو ساعته از سامانه جامع امور گمرکی کشور گفت: تمام دستگاه‌های اقتصادی کشور باید از سامانه و ابزارهای هوشمند بومی برخوردار شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز از نمایشگاه سامانه جامع امور گمرکی کشور بازدید کرد.

وزیر دادگستری در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تحولات بزرگی در راستای امور گمرکی صورت گرفته و سلامت خوبی در راستای فضای کسب و کار ایجاد شده که مرهون تلاشهای متخصصان و جوانان بوده و کل طراحی‌های و به خدمت گرفتن سخت‌افزار و نرم‌افزارهای موجود در این سامانه توسط جوانان کشور انجام شده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم با بکارگیری سامانه جامع، تخلفات به صفر برسد تصریح کرد: سود بازرگانی و عوارض از کالاهای وارداتی اخذ می‌شود و تمام فرآیندها بوسیله سامانه جامع، ساده سازی شده و افرد می‌تواند از طریق اینترنت از داخل منزل امور خود را پیگیری نمایند.

به گفته پورمحمدی مهمترین پیام این سامانه این است که توقع مسئولان ارشد را بالا برده و نشان می‌دهد، تمام دستگاه‌های اقتصادی کشور باید از سامانه و ابزارهای هوشمند بومی برخوردار شوند.

وزیر دادگستری در مورد مقوله قاچاق در کشور گفت: متاسفانه بخش زیادی از این کالاها از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود که از طریق ارایه اطلاعات ناقص و عدم ارزیابی مناسب صورت می‌گیرد و سامانه جامع کمک خوبی به این موضوعات می‌کند و امیدواریم تا پایان سال 94 نوید کاهش جدی آمار قاچاق را بدهیم.

وی ادامه داد: عوارض رسمی که از کالاها دریافت می‌کنیم، نشان می‌دهد به طور مشخص چقدر کالا وارد شده و سامانه جامع گام بلندی برای ساماندهی واردات، صادرات و قاچاق است.

وزیر دادگستری در مورد سامانه جامع گمرک بیان داشت: این سامانه در حال تکامل است و البته سختی‌های زیادی برای ایجاد طراحی این سامانه کشیده شده است و در حال حاضر به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین سامانه‌های کنترل مبادی ورودی بوده که قابل ارایه در سطح جهانی است و البته باید تکمیل‌تر شود.

پورمحمدی در خصوص مبارزه با قاچاق نیز تصریح کرد: تا کنون گامهای خوبی برداشته شده که یکی از بهترین‌های آن، همین سامانه جامع گمرکی بوده و همچنین در بحث نظام بانکی و شبکه حمل و نقل و پلیس، باید پیشرفت‌هایی حاصل شود که البته تا کنون مانند گمرک نبوده، اما امیدواریم به زودی نهایی شود و در صورت راه‌اندازی این سامانه‌ها شفافیت در نظام اقتصادی و امنیت ایجاد خواهد شد.

بر اساس این گزارش در بازدید از نمایشگاه، که بیش از دو ساعت به طول انجامید، رییس کل گمرک کشور، وزیر دادگستری را همراهی کرد. 


Powered by Tetis PORTAL