25 دي 1395 20:23:12
سفر وزیر دادگستری به کرمان/4
وزیر دادگستری: تجلیل از آیت الله هاشمی نماد انسجام ملی است

وزیر دادگستری گفت: ما امروز تنها برای تجلیل از هاشمی جمع نشده ایم بلکه این حضور، برای تداوم خدمت و تعالی کشور است که از دغدغه های هاشمی بود، همچنین برای انسجام ملی و اقتدار جمهوری اسلامی است؛ چون همه وجود هاشمی، خدمت به مردم و تقویت نظام بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، که به کرمان سفر کرده است، امروز عصر در مراسم ارتحال آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مصلای بزرگ امام علی(ع) کرمان ضمن تسلیت رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی، اظهار داشت: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مرد بزرگ انقلاب و تاریخ، مرد دوران ساز و مرد خدمت است که غمخوار ملت و مقاوم در برابر استکبار و صهیونیسم بود.
وزیر دادگستری گفت: حضور شکوهمند مردم و ابراز همدردی ملت در داغ این بزرگ از دست رفته، نشان از عزت الهی دارد؛ این عزت را در تشییع پیکر آن مرحوم نیز شاهد بودیم و این وفاداری و صداقت در راه حق است که چنین پاداشی در انتظار اوست و شما ملت بزرگ چنین پاداشی را عطا کردید و این آغاز این جزای الهی است که به لطف ملت بزرگ و مومن و خانواده معظم شهدا رقم خورد.
وی با اشاره به ویژگی های شخصیتی آیت الله هاشمی بیان کرد: ایشان فردی باهوش، اندیشمند، آرمان خواه، مبارز، جسور، کریم، نجیب، سخت کوش و پرکار، مقاوم و صبور، مبتکر و نوآور و شجاع بود و با گذر زمان به اوصاف فراوان دیگری از ایشان پی خواهیم برد.
وزیر دادگستری گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی در مسیر پیروزی انقلاب یک فرمانده، رهبر جریان ساز و مدیر میدانی مقاوم و بزرگ بود.
وی یادآور شد: ایشان در سال 53 برای آنکه وضعیت مبارزین ایرانی خارج از ایران را مورد بررسی قرار دهند به کشورهای خارجی سفر کرده و در نهایت در عراق به حضور امام(ره) رسیدند و گزارش کاملی از فعالیت های انقلابیون و حوادث نهضت در داخل و خارج کشور به امام(ره) ارائه و پس از ارایه این گزارش به ایران بازگشتند.
پورمحمدی با اشاره به اینکه طبق شواهد و مستندات، در سال های 52 تا 56 زمان شدیدترین شکنجه های ساواک بود، تصریح کرد: آیت الله هاشمی پس از دیدار با امام(ره) در عراق گفتند که با وجود اینکه از دستگیری و شکنجه خود مطمئن هستم به ایران باز می گردم، چرا که باید در میان انقلابیون و مبارزین باشم.
وی از دستگیری آیت الله هاشمی پس از مدتی توسط ساواک و اعمال شکنجه های بسیار شدید بر ایشان سخن گفت و ابراز کرد: حجم شکنجه های اعمال شده بر روی آیت الله هاشمی بسیار زیاد بود و مردم و بویژه جوانان ما باید بدانند که بر این انقلاب و نسل انقلاب چه گذشته تا منجر به پیروزی شد.
پورمحمدی با بیان اینکه هاشمی میدان دار صف مبارزین بود، اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب نیز، ایشان در همه صحنه های مدیریتی کشور، در صحنه های بحران خیز و پیچیده، نقش بزرگ و محوری را در کنار دیگر بزرگان انقلاب ایفا کردند.
وزیر دادگستری ادامه داد: اگر بخواهیم شخصیت ایشان را تحلیل کنیم، باید همه عرصه ها و حوزه هایی که ایشان حضور داشتند و مدیریت کردند را ارزیابی کنیم.
وی آقای هاشمی را یک تفکر دانست که فراتر از یک شخص بود و بیان کرد: آیت الله هاشمی رفسنجانی نماینده و مروج یک تفکر دوران ساز، تفکر انقلاب بود و در سال 1337 یک مجله فکری به نام مکتب تشیع که در پی تحلیل مسایل اجتماعی بود، منتشر کردند.

** آیت الله هاشمی یک تفکر تمدن ساز بود

پورمحمدی اضافه کرد: هاشمی یک متفکر بزرگ است که پایه های انقلاب را ایجاد کرد، ایشان فراتر از یک تفکر بود و امام راحل و رهبری معظم و دیگرانی نظیر دکتر بهشتی و باهنر نیز این تفکر بزرگ را نمایندگی می کردند و بسیار فراتر از این تفکر بوده و تمدن ساز بودند.
وی ابراز کرد: آنچه امام راحل را امام کرد و رهبری معظم و آقای هاشمی نیز همان را تعقیب می کردند، این بود که آنها تفکر را به تمدن و تاریخی مشعشع تبدیل کردند.
وزیر دادگستری در ادامه با طرح این سوال که چرا امروز باید بخشی از مسائل رییس جمهور جدید آمریکا، موضوع ایران باشد؟ اظهار کرد: هنوز پس لرزه های انقلاب اسلامی در حال لرزاندن کاخ سفید است و این مسئله نشان می دهد که ما فکر را به عمل تبدیل کرده ایم و چشمه هایی که در عراق، سوریه، یمن و ... می جوشد و هر تفکر انقلابی در جهان باشد، از نهضت امام خمینی(ره) و یارانش نشات گرفته است.
وی با یادآوری سخنان امام راحل در خصوص آیت الله هاشمی رفسنجانی، گفت: امام (ره) فرمودند «هاشمی زنده است، چون نهضت زنده است» و امام(ره) ضمن تجلیل از آیت الله هاشمی می خواستند بگویند که نهضت همیشگی و جاودان می باشد.
پورمحمدی انقلاب اسلامی را یک انقلاب بزرگ با همت مردان بزرگ دانست و ابراز کرد: مردم با عشق و علاقه به مراسم تشییع آقای هاشمی آمدند تا پیام دهند که این انقلاب با همت مردم شکل گرفته است.
وی عنوان کرد: این انقلاب، انقلاب آزاد اندیشان است و آزادی را پرورش می دهد و امام بزرگوار ما مجال آزاد اندیشی را می دادند و ما در جامعه انتقادات و دیدگاه های متفاوت را می بینیم که این نقطه اوج بخشی انقلاب ما می باشد.
وزیر دادگستری ادامه داد: مردم می توانند نظرات خود را در همه حوزه ها ابراز نمایند، اما در میدان عمل همه یک صدا و یک فریاد، مشت به هم پیوسته هستند.
وی با اشاره به حضور آیت الله هاشمی در فراز و فرودهای انقلاب تصریح کرد: آقای هاشمی مثل یک سرباز در برابر امام راحل مطیع بود و در کنار رهبری معظم یک وزیر استوار و محکم، یار وفادار، همراهی مطمئن و یک رهرو بود.

** تقویت وحدت و انسجام ملی دغدغه آیت الله هاشمی

پورمحمدی به حضور مردم که برای آرمان و هدف آیت الله هاشمی رفسنجانی جمع شده اند، اشاره و اظهار کرد: اگر امروز مردم برای تجلیل از آیت الله هاشمی مردم حضور یافته اند، برای تداوم راه انقلاب است که میراث هاشمی بود.
وی افزود: ما امروز تنها برای تجلیل از هاشمی جمع نشده ایم بلکه این حضور، برای تداوم خدمت و تعالی کشور است که از دغدغه های هاشمی بود، همچنین برای انسجام ملی و اقتدار جمهوری اسلامی است؛ چون همه وجود هاشمی، خدمت به مردم و تقویت نظام بود.
پورمحمدی نظام را متکی بر مردم دانست و ابراز کرد: آیت الله هاشمی به کرّات می فرمودند که محور نظام، ولی فقیه و رهبری می باشد و حتی اگر ما اصلی به عنوان ولایت فقیه نداشتیم، برای حفظ کشور به چنین جایگاهی نیاز داشتیم.
وزیر دادگستری در سفر به استان کرمان، ضمن شرکت در جلسه شورای قضایی استان، در جلسه ستاد مشترک اقتصاد مقاومتی این استان نیز شرکت کرد.


Powered by Tetis PORTAL