29 خرداد 1398 14:17:20
وزیر دادگستری:
55 درصد ثبت اختراعات کشورهای اسلامی مربوط به ایران است

وزیر دادگستری گفت: سالانه بیش از ۱۷ هزار اختراع در کشور به ثبت می رسد و ۵۵ درصد ثبت اختراعات در کشورهای اسلامی مربوط به ایران است.

سیدعلیرضا آوائی روز سه شنبه 21 خرداد 98 و در حاشیه جلسه شورای سیاستگذاری و هماهنگی دستگاه های اجرایی در زمینه مالکیت فکری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: موقعیت ایران در جهان به لحاظ ثبت اختراع پایین است، اما از نظر رشد در اختراعات موقعیت ایران عالی است و می توان گفت که رتبه یک در رشد اختراعات را داریم.
وی ادامه داد: در این زمینه اگر بخواهیم یک موقعیت متناسب را برای خودمان تعریف کنیم، باید به حدود ۳۰ هزار ثبت اختراع در سال برسیم.
وزیر دادگستری گفت: بحث مالکیت فکری دارای حوزه های مختلفی است و در مالکیت های ادبی و هنری مرجع ثبت وجود ندارد. آمار گرفتن در این قسمت بسیار دشوار است و مانند کپی رایت درجه بندی هم نمی شود و مرجع ثبتی یکسان هم در این خصوص در جهان وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه تجاری سازی که مبحث بسیار مهمی است ثبت نسبتاً خوبی داریم، اما در ثبت آمار تجاری سازی ضعیف هستیم اما رشد آن بسیار عالی است.
آوائی ادامه داد: در حوزه ثبت اختراعات دو موضوع یکی ثبت در داخل و یکی ثبت در کشورهای دیگر داریم؛ در ثبت کشورهای دیگر که همان ثبت بین المللی است، آمار ما شاخص نیست و در ثبت داخلی هم حدود ۸۶ ثبت در سال را داریم و باز هم رشد خوبی داریم، اما حتی نسبت به کشورهای هم جوار پایین تر هستیم.

ثبت ۵۵ درصد اختراعات کشورهای اسلامی در ایران
وی تاکید کرد: اینکه می گوییم آمارهای ما پایین است نسبت به وضعیت متعادلی است که برای خودمان پیش بینی کرده ایم در حالی که ۵۵ درصد از ثبت اختراعات در کشورهای اسلامی مربوط به ایران است اگرچه نسبت سنجی ما خوب است، اما انتظار ما بیش از این است.
وزیر دادگستری گفت: موقعیت ایران در حوزه ثبت علائم تجاری که موضوع بسیار مهمی است، خوب است در سال حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار ثبت در این حوزه داریم. اما اینکه این ثبت علائم تجاری چه میزان ارزش گذاری اقتصادی شده است و چقدر آنها صوری است، رقم دقیقی نداریم.
وی افزود: در این خصوص دو بحث مطرح است؛ یکی ثبت شرکت هاست که مربوط به مباحث مطرح شده نیست و دیگری ثبت علائم است که در ثبت علائم یک کالا از کالای دیگر متمایز می شود. ثبت صوری شرکت ها خیلی خطرناک و مضر است اما در حوزه ثبت علائم خطری نیست.
آوائی گفت: در این حوزه هم وضعیت ثبت ما خوب است و در طرح های صنعتی هم که از سال ۱۳۸۶ شروع کردیم و قالب و صورت ظاهری کالا ثبت می شود، وضعیت ما بد نیست.

ثبت ۸۰ هزار نشانه جغرافیایی

وزیر دادگستری به ثبت نشانه های جغرافیایی هم اشاره کرد و افزود: در حوزه نشانه های جغرافیایی اسامی مبدا در وزارت صنعت جمع آوری و رابطه یک محصول با یک منطقه برقرار می شود که این امر ظرفیت بزرگی است و به عنوان مثال برای مروارید که در خلیج فارس تولید یا پیشنهادهایی که برای فرش ایرانی داده می شود، می توان ارتباط فرش ایرانی با منطقه را برقرار کرد. در این رابطه حدود ۷۰ تا ۸۰ نشانه با اسامی مبدا ثبت شده است.
وی تصریح کرد: در این حوزه باید تلاش زیادی انجام شود و ما هم در وزارت دادگستری در تلاش هستیم که مفهوم ارتباط محصول با منطقه آن جای بیفتد تا همه بتوانند محصول خود را ثبت کنند، چراکه محصولاتی مانند زعفران قائنات با خود ارزش افزوده را به همراه دارد.
آوائی ادامه داد: مزیت این کار این است که اگر این محصولات ثبت شود، بعد بین المللی پیدا می کند و اگر تبلیغاتی هم انجام شود و در دنیا شرکت هایی به دنبال آن محصولات باشند، به دلیل این است که محصول در این روش قابل آزمایش است؛ بنابراین از نظر حقوقی هم می توان پیگیری های قانونی کرد و محصول ثبت شده در همه دنیا قابل تشخیص و این اقدام بسیار لازم و ضروری است.
وزیر دادگستری تاکید کرد: در حوزه فرش ایران هم حوزه ثبت جغرافیا مطرح می شود و نقشه فرش هم در مباحث مربوط به کپی رایت می تواند مطرح باشد.
وی افزود: پیش بینی می شود حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ محصول ایرانی در سطح جهان را بتوان ارائه داد که در قالب ثبت جفرافیا به ثبت برسد.


Powered by Tetis PORTAL