14 آبان 1394 18:25:37
دیدار وزیر دادگستری ایران و معاون دومای روسیه/
پورمحمدی تاکید کرد: لزوم احترام سازمانهای بین المللی به حقوق ملت ها
«مصطفی پورمحمدی»وزیر دادگستری در دیدار «الیاس اوماخانوف» معاون دومای روسیه گفت: رویکرد احترام به حقوق ملت ها منطبق بر حقوق بشر، حقوق مدنی و حق تعیین سرنوشت است که این منطق حقوقی باید گسترش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان، که برای شرکت در هشتمین اجلاس کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد در روسیه بسر می برد، امروز (پنجشنبه) در دیدار با اوماخانوف معاون دومای روسیه اظهار کرد: همکاری های ایران و روسیه سبب خواهد شد آمریکا و غرب نتوانند در منطقه سودجویی کنند.
وی گفت: امیدواریم خاورمیانه را از تعرض تروریست ها پاک کنیم و ملت های منطقه از جمله سوریه و عراق هم خود باید بتوانند سرنوشت کشورشان را تعیین کنند.
پورمحمدی با اشاره به ورود روسیه به مبارزه با داعش در سوریه گفت: این تصمیمی تاریخی و ارزشمند بود و من مطمئن هستم تبعات بسیار مثبتی برای منطقه خواهد داشت. غرب و برخی کشورهای منطقه از آنچه انجام داده اند، در آینده خوشنود نخواهند بود.
وی ادامه داد: سیل آوارگان و بازگشت شهروندانی که با گروه های تروریستی همکاری داشته اند آنها را با مشکلات بسیار مواجه خواهد کرد. ما قبلا هم به این کشور ها هشدار داده بودیم ولی آنها توجهی نکردند و باعث بروز چنین وضعیت پیچیده ای شدند.

* روابط جمهوری اسلامی ایران با روسیه رو به گسترش است

پورمحمدی با اشاره به شش دیدار روسای جمهور و پانزده دیدار وزرای خارجه دو کشور، روابط دو کشور ایران و روسیه را از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، رو به رشد دانسته و بر گسترش هر چه بیشتر روابط اقتصادی و فرهنگی به عنوان اساس روابط دو کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.
در این دیدار پورمحمدی با اشاره به دروغ پردازی آمریکا علیه پرونده هسته ای ایران و هم چنین با اشاره به گفته پوتین که گفته بود آمریکایی ها در موضوع هسته ای ایران به همه دنیا دروغ گفتند، از مساعدت های روسیه و به خصوص پوتین و لاوروف در حل پرونده هسته ای تشکر کرد.
وی با اشاره به افزایش محبوبیت پوتین در نتیجه رویکرد های روسیه در منطقه، تثبیت این روحیه ملی را از وظایف پارلمان و مراجع قانونی دانست و نیز بر نقش پارلمان دو کشور در تثبیت و تعمیق روابط خوب دو کشور تاکید نمود.
پورمحمدی در این دیدار که با حضور «علیرضا صانعی» معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه برگزار شد، همچنین خواستار احترام سازمان های بین المللی به انتخاب ملت های منطقه شد و افزود: رویکرد احترام به حقوق ملت ها منطبق بر حقوق بشر، حقوق مدنی و حق تعیین سرنوشت است که این منطق حقوقی باید گسترش یابد.
اوماخانوف معاون شورای فداراسیون روسیه نیز در این دیدار گفت: انسان ها برابر و یکسان هستند و اگر آمریکا حق انتخاب دارد پس دیگران هم حتما از چنین حقی برخوردارند.
وی افزود: ما باید تلاش کنیم تا همه در جهان از حقوق برابر و یکسان برخوردار شوند و روابط کشورها نیز براساس اصول انسانی و احترام به قوانین بین المللی توسعه یابد.
در این دیدار اوماخانف با اشاره به همکاری های اخیر دو کشور گفت: همکاری های اخیر نشان داد وقتی ایران و روسیه با هم هستند و تشریک مساعی می کنند می توانند به نتایج خوبی برسند. حوادث اخیر گونه ای جدید از همکاری است. این اتفاقات هم نشان دهنده اهمیت جایگاه ایران است و هم درک مشترک دو کشور را از حوادث جهانی نشان می دهد.
هیات قضایی جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر دادگستری در اجلاس یک هفته ای کنوانسیون جهانی مبازه با فساد که در سن پترزبورگ روسیه جریان دارد با مقامات و اعضای هیات های کشورهای مختلف دیدار و مذاکره می کند.
وزیر دادگستری ایران تاکنون در جریان این سفر ضمن امضای یک تفاهمنامه قضایی با وزیر دادگستری روسیه و مذاکره با دادستان کل این کشور، با همتایان الجزایری و اندونزیایی خود و همچنین با «راویل عین الدین» رییس شورای مفتیان روسیه به عنوان عالی ترین نهاد دینی این کشور دیدار و در باره توسعه روابط تهران و مسکو مذاکره کرد.

* دیدار پورمحمدی با یوری چایکا، دادستان کل روسیه

بر اساس این گزارش روز پنجشنبه در دیدار پورمحمدی با یوری چایکا، دادستان کل روسیه، زمینه همکاری های مشترک طرفین بررسی و برای امضای اسناد حقوقی و قضایی میان دو کشور در آینده اعلام آمادگی شد.
در این دیدار پورمحمدی با اشاره به مقوله های نظیر فساد، مواد مخدر، تروریسم و تامین مالی تروریسم، نقش بخش های حقوقی و قضایی کشورها و همکاری های بین المللی آنها را در مبارزه با این پدیده های شوم بسیار اساسی و غیر قابل انکار دانست.
در نشست کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد در شهر سن پترزبورگ روسیه، 170 هیات از کشورهای مختلف از جمله ایران در باره عملکرد اعضای این کنوانسیون در قبال تعهدات، نیاز به قوانین جدید، تقویت همکاری های ضد فساد دوجانبه، چند جانبه و منطقه ای، نقشه راه مبارزه با فساد اداری و مالی و همچنین برنامه ریزی برای جلوگیری از گسترش تخلفات فسادآور را بررسی می کنند.
وزیر دادگستری ایران دوشنبه به عنوان سخنران اصلی هشتمین نشست کنوانسیون جهانی مبارزه با فساد، دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرد و گفت: با توجه به رنج جوامع از فساد اقتصادی، سیاسی، تروریسم، قاچاق اسلحه و مواد مخدر، جامعه جهانی باید برای ریشه کردن این پدیده ها متحد و تلاش های خود را دو چندان کند.


Powered by Tetis PORTAL