20 تير 1396 10:8:1
وزیر دادگستری:
در حوزه حقوق کودک مورد تقدیر مجامع بین المللی هستیم

وزیر دادگستری گفت: در گزارش هایی که در مجامع بین المللی ارایه می شود، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در عرصه حقوق کودک مورد تقدیر، بحث و حتی الگو برداری قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، پیش از ظهر امروز در بیست و یکمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک اظهار داشت: به دلیل اقدامات مثبت و قابل توجه انجام شده در زمینه حقوق کودک، جمهوری اسلامی ایران جایگاه بین المللی خوبی در این حوزه کسب کرده است.
وی در این رابطه افزود: در گزارش هایی که در مجامع بین المللی ارایه می شود، اقدامات جمهوری اسلامی ایران در عرصه حقوق کودک مورد تقدیر، بحث و حتی الگو برداری قرار گرفته است و این در حالی است که در موضوعات حقوق بشری در برخی مجامع مورد تعرض قرار می گیریم، هرچند این نوع تعرضات با رویکرد سیاسی مطرح شده و از باب تعارض تمدنی است.
وزیر دادگستری در ادامه تصریح کرد: ما به قوانین بین المللی تقید داریم و اتهامات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران کاملا بی ربط است زیرا خود پیشگام مبارزه با تروریسم بوده و آسیب های فراوانی نیز از گذشته از سوی تروریستها متحمل شده است؛ اما علیرغم این اتهامات و برخوردهای سیاسی، در حوزه حقوق کودک مورد تقدیر و تحسین قرار گرفته ایم که بخشی از آن مرهون اقدامات و گزارش هایی است که دست اندرکاران این حوزه ارایه می کنند.
وی با بیان اینکه بازتاب اقدامات ما در داخل چندان ملموس نیست و باید تلاش شود تا تبلیغات بیشتری در این مورد صورت گیرد افزود: در کشور ما حدود 400 هزار کودک تبعه غیر ایرانی بدون داشتن مجوز اقامت، در حال آموزش هستند که این عدد بیش از تعداد کل مهاجرین در این ایام به اروپا است که دارای بازتاب گسترده ای نیز در رسانه های جهان بوده است؛ پس تبلیغات کمک می کند به جای اینکه مورد تعرض قرار بگیریم، فعالیت های بشر دوستانه ما به عنوان یک کشور متمدن و اصیل بازتاب بین المللی داشته باشد.
پورمحمدی همچنین از تصویب لایحه ای در دولت خبر داد که بر اساس آن از این پس کلیه فرزندان متولد از مادر ایرانی، در داخل یا خارج از کشور صاحب هویت می شوند و در این باره گفت: این لایحه بسیاری از مشکلات و دغدغه ها را برطرف می کند؛ تضعیف خانواده بسیار ترسناک است و غرب نیز از این موضوع آسیب های فراوانی متحمل شده است؛ حفظ کیان خانواده و حقوق و بنیان آن برکات فراوانی دارد و به نفع همه است و وقتی خود صاحب فرهنگ و تمدن متعالی هستیم نباید در این خصوص، تسلیم فضای فکری معیوب و تفکرات ماشینی غربی شویم.
رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که مساله کودک در تمامی استانهای کشور هویت یافته و مطرح شده است گفت: در سفرهای استانی مرجع ملی، علاوه بر مراکز استانها، شهرهای بزرگ هر استان نیز باید مورد بازدید و بررسی قرار گرفته و از ظرفیت دفاتر زنان و خانواده استانداری ها نیز استفاده کنیم و سایر سازمانها و اعضای شورای هماهنگی نیز در این سفرها مشارکت داشته باشند.
وی با اعلام اینکه حدود یکسال از ابلاغ برنامه جامع عمل مشترک حقوق کودک در کشور گذشته است بیان داشت: در حوزه حقوق کودک، اکنون همه دستگاه ها در کشور صاحب برنامه شده اند و انتظار داریم گزارشی از فعالیت های یکساله خود در راستای اجرای این برنامه ارایه کنند.
وزیر دادگستری در خاتمه تصریح کرد: کودکان سرمایه اصلی کشور هستند و هرکاری که در این خصوص انجام می گیرد برای دستیابی به نتیجه در دهه های آینده است و هر میزان سرمایه گذاری که در این حوزه انجام گیرد، آثار و پیامدهای بزرگی در آینده خواهد داشت.


Powered by Tetis PORTAL