23 مرداد 1393 12:13:27
وزير دادگستري در جمع خبرنگاران:
به راي پرونده كرسنت اعتراض مي‌كنيم/ بخش كمي از اموال بابك زنجاني داخل كشور است

حجت‌الاسلام مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري در حاشيه بازديد از كارخانه زر ماكارون و در جمع خبرنگاران در خصوص تخلف برخي كارخانجات لبني در مورد استفاده از روغن پالم اظهار داشت: مسئولان دولتي اولين كساني بودند كه در اين رابطه اطلاع‌رساني كردند. ما جلوي محصولات ناسالم را مي‌گيريم تا محصولات سالم به شكل سابق عرضه شود. دليل اينكه قرار است از اول مهرماه استفاده از اين روغن متوقف شود اين است كه تا اين زمان براي تغيير وضعيت جايگزيني اقدامات لازم انجام شود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري در مورد اعلام حكم پرونده كرسنت و اينكه آيا ايران حق اعتراض به حكم دادگاه را دارد يا خير گفت: به حكم دادگاه اعتراض مي‌كنيم زيرا امكان واخواهي وجود دارد. اين پرونده در مرحله ابتدايي است و ما در حال پيگيري هستيم.

وزير دادگستري در خصوص تمديد حكم رياست آيت‌الله آملي لاريجاني به عنوان رئيس قوه قضائيه و نقاط ضعف و قوت عملكرد وي در دوره گذشته و همچنين اولويت‌ها براي دوره آينده اظهار داشت: قوه قضائيه مطالعات و آسيب‌شناسي زيادي در اين خصوص انجام داده است؛ همچنين نقاط ضعف را بازيابي و تبديل به گزارش كرده است.

وزير دادگستري ارتقاي دانش قضايي و افزايش نظارت‌هاي درون‌سازماني قوه قضائيه را يكي ديگر از برنامه‌هاي محوري قوه قضائيه ذكر كرد و گفت: نظارت در قوه قضائيه ارتقاء يافته است بطوري كه برخي قضات و كاركنان متخلف توبيخ، منفصل و حتي اخراج شده‌اند.

پورمحمدي با بيان اينكه پيشگيري از وقوع جرم يكي از اهداف جدي قوه قضائيه است گفت: اصلي‌ترين محور در بهبود فضاي حقوقي قضايي كشور كاهش جرم و تخلف است؛ اگر بتوانيم جرم و تخلف را در كشور كاهش دهيم، بلندترين گام را در بهبود و سلامت سيستم قضايي  برداشته‌ايم.

وي ادامه داد: پيشگيري از وقوع جرم صرفا كار قوه قضائيه نيست و ساير قوا و دستگاه‌ها و حتي سازمانهاي مردم‌نهاد بايد در اين زمينه به قوه قضاييه كمك كنند؛ هر چند قوه قضاييه گامي جدي در اين زمينه برداشته است.

وي با بيان اينكه يكسري پيش‌بيني‌ها و قوانين در حال حاضر در مجمع تشخيص مصلحت نظام در حال پيگيري است گفت: اگر اين موضوعات تصويب شود گام بلندي برداشته‌ايم.

پورمحمدي همچنين در باره سرنوشت لايحه حمايت از حقوق كودك گفت: اتفاقا قوانيني بسيار قوي در حقوق كودك داريم و تلاش اول ما اين است كه اين قوانين اجرا شود؛ هر چند قانون مشخصي نداريم اما در قوانين مختلف به اين موضوع پرداخته شده است. نامه‌اي به مجمع تشخيص مصلحت نظام فرستاده‌ايم تا براي مجموعه كودكان، نوجوانان يك سياست كامل و كلي نگاشته شود و پس از ارائه آن خدمت مقام معظم رهبري، اين سياست كلي براي كودكان، نوجوانان و جوانان كه سرمايه ملي ما هستند تدوين شود.

وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه فردي براي پرداخت بدهي كامل بابك زنجاني اعلام آمادگي كرده است گفت: از اينگونه ادعاها زياد مطرح شده ولي ما از بررسي هيچ راهكاري ابا نداريم و هر راهكاري را با جديت بررسي مي‌كنيم، اما به اين موضوعات خوشبين نيستم.

پورمحمدي ادامه داد: سيستم اطلاعات و قضايي كشور در حال پيگيري و همكاري هستند و ما از رفتن به هر راهي كه وجوه بيت‌المال عودت داده شود، دريغ نمي‌كنيم. شايد تنها موضوعي كه از ابتداي اين دولت به صورت مستمر و متمركز در سه قوه روي آن كار شده موضوع بابك زنجاني است. متاسفانه پول زيادي از كشور خارج شده و تنها بخش كمي از آن داخل كشور است.

وي در پايان در پاسخ به سوال ديگري مبني بر اينكه آيا اخبار منتشر شده درباره جريمه 18 ميليارد دلاري ايران در پرونده كرسنت صحت دراد گفت: فعلا گام اول و مرحله اول است كه بايد تلاشهاي حقوقي را افزايش دهيم و درباره مبلغ نيز حرفي نمي‌زنيم.

وزير دادگستري در پايان در خصوص واگذاري ساختمان شيشه اي افزود: در صورت بازگردادن اين ساختمان به وزارت جهادكشاورزي، جابجايي هزينه بالايي دارد كه بايد مورد توجه قرار گيرد.


Powered by Tetis PORTAL