2 ارديبهشت 1397 9:56:43
افتتاح نخستین دوره آموزش حقوق مالکیت فکری در ایران

نخستین دوره آموزشی "حقوق مالکیت فکری در ایران " از اول اردیبهشت با همکاری سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) و با حضور نمایندگان منتخب وزارتخانه ها، سازمان ها و پارک های علم و فن آوری آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، در مراسم افتتاحیه این دوره که با حضور نخبگان، کارشناسان و مهمانانی از داخل و خارج کشور در سالن همایش موزه ملی ایران برگزار شد، عرفان منش سرپرست مرکز ملی آموزش مالکیت فکری وزارت دادگستری ضمن خیر مقدم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال حمایت از کالای ایرانی به اهمیت نقش مالکیت فکری در توسعه تولید کالاهای داخلی پرداخت و گفت: برای اینکه انگیزه جهت تولید و نوآوری وجود داشته باشد باید از مالکیت فکری صاحبان نوآوری و خلاقیت حمایت حقوقی کرد و یکی از راههای حمایت از کالای داخلی حقوق مالکیت فکری است.

محسن زاده مشاور وزیر دادگستری نیز در این مراسم گفت: ایران از اصول حقوق مالکیت فکری و معنوی آگاهی کامل دارد و بسیاری از معاهدات تحت نظارت وایپو از جمله معاهده «نیس» و «لوکارنو» را هم پذیرفته و اخیراً به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.


وی افزود: یکی از ابزارهای حمایت از کالای ایرانی و تحقق شعار سال فراهم کردن امکان رقابت برای حمایت از حقوق مالیکت فکری می باشد؛ لذا باید زمینه های لازم برای پرورش و افزایش توانا یی های کارآفرینان و نخبگان فراهم شود و نوآوری به عنوان شالوده اقتصاد دانش محور باید تحت چتر حمایتی سیاست مداران و قانونگذاران قرار بگیرد؛ ابزار حقوقی که برای حمایت از تراوشات فکری بشر در حوزه های مخلتف صنعت، علم، ادب و هنر نقش تعیین کننده دارد حقوق مالکیت فکری است.
مشاور وزیر دادگستری فرهنگسازی و آموزش را یکی از راه های حفظ زحمات ایده پردازان و نوآوران کشور دانست و افزود: اعضای جامعه باید این حقوق را بشناسند و ارزش آن را بدانند؛ یکی از مهمترین اهداف این دوره آموزشی هم، فرهنگسازی مالکیت فکری در دستگاه های اجرایی بصورت مستقیم و در جامعه بصورت غیرمستقیم خواهد بود.
محسن زاده با اشاره به مصوبه هیات وزیران در اسفند سال ٩٤ و ماموریت وزارت دادگستری برای اجرای برنامه آموزش مالکیت فکری برای تقویت منابع انسانی، گفت: طبق این مصوبه وزارت دادگستری باید نیازهای آموزشی مالکیت فکری را در دستگاه های اجرایی، شناسایی و رفع کند و توافقاتی هم صورت گرفته و در تلاشیم با اجرای این دوره آموزشی فعالیت های مضاعفی در کشورهای منطقه داشته باشیم.

همچنین "جوزف بردلی"، مدیر برنامه موسسات آموزشی آکادمی وایپو نیز در این مراسم به نقش آکادمی وایپو در ایجاد مراکز ملی آموزش مالکیت فکری در کشورهای مختلف و ایران اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف مهم سازمان جهانی مالکیت فکری توسعه سیستم آموزشی می باشد که از نتایج آن اعتلای خلاقیت و نوآوری است.


در ادامه "ماندفرو"، استاد دانشگاه و وزیر تحقیقات جمهوری دمکراتیک فدرال اتیوپی دیگر سخنران این مراسم بود که به اهمیت نقش آموزش در ارتقای مالکیت فکری پرداخت.
وی با اشاره به نقش آموزش دهندگان و آموزش گیرندگان و نحوه تعامل آنها گفت: هدف اصلی در دوره های آموزش مالکیت فکری تبادل اطلاعات و تجربیات است و نتیجه ای که از این دوره ها حاصل می شود ارتقا دانش و مهارت کافی می باشد.
این دوره آموزشی به صورت پنج روزه از شنبه تا چهارشنبه در وزارت دادگستری ادامه خواهد یافت و اساتیدی از آکادمی وایپو، آموزش کارشناسان ایرانی را برعهده خواهند داشت.


Powered by Tetis PORTAL