20 آبان 1393 13:58:17
به رياست وزير دادگستري برگزار شد:
نشست شوراي سياستگذاري و هماهنگي مالكيت فكري
بيست و پنجمين نشست شوراي سياستگذاري و هماهنگي مالكيت فكري، به رياست وزير دادگستري و با حضور نمايندگان دستگاه هاي عضو اين شورا برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، در بيست و پنجمين نشست شوراي سياستگذاري و هماهنگي مالكيت فكري كه در وزارت دادگستري برگزار شد گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به اعتبار بخش تجارت مسئول ساماندهي كل مسايل مربوط به اقلام ما است كه مشخصات مربوط به خود را به ثبت برسانند، بازارهاي هدف را با برند خاص خود حفظ كنند و توسعه دهند و بايد در وزارتخانه‌هاي مسئول، واحدي با جايگاه تعريف شده و فعال را مسئول اين امر نمايد تا با تاييد اين واحدها نسبت به ثبت اقلام اقدام شود.

 

پورمحمدي در اين نشست با اشاره به اينكه ما كالاهايمان را بدون نام و برند مشخص و شناخته شده صادر مي كنيم و در نتيجه امكان حفظ و توسعه بازارهاي موجود و حمايت حقوقي از اقلام صادراتي خود را نداريم اظهار كرد: منابع ما يكبار مصرف نيست كه كالاهايمان را صادر كنيم و در كشور ثالثي اين كالا با ارتقاي كيفيت و تغيير ظاهري و به نام كشور ديگري در دنيا استفاده شود و يا به خاطر كيفيت پايين كالا از صدور مجوز صادرات ممانعت شود، اين جزو حقوق ملي است توليد كنندگان زيادي در كشور زحمت مي‌كشند و اگر حاكميت نتواند اين موضوع را ساماندهي كند ضعف بزرگي است.

 

وي در ادامه، پرداختن به موضوع مالكيت فكري در كشور را نيازمند تلاش، ايجاد ساختار و تعريف فرآيند دانست و وجود شوراي سياستگذاري مالكيت فكري را به عنوان مرجعي براي طرح همه مسايل مربوط به اين حوزه، جمع بندي، اولويت بندي و همچنين شناخت كاستي ها و جبران كمبودها ضروري بر شمرد و بر تلاش جدي تر و تحرك بيشتر دبيرخانه اين شورا تاكيد كرد.

 

وزير دادگستري همچنين تصريح كرد: كتاب جامع مالكيت فكري كشور با مديريت و تصدي گري دولت در دست تهيه و تكميل بوده و نهايتا پس از ثبت كليه فرآيندها و همكاري همه بخش ها و نهادهاي ذيربط، به تصويب نهايي خواهد رسيد.

 

بر اساس اسن گزارش در ابتداي اين جلسه كاظمي ابدي، معاون امور بين الملل وزير دادگستري ضمن ارايه گزارشي در خصوص آخرين تحولات در حوزه مالكيت فكري، با اشاره به برگزاري اجلاس پنجاه و يكم سازمان جهاني مالكيت معنوي در مهر ماه سال جاري گفت: اين اجلاس در ابعاد مختلف و بسيار پرتنش برگزار شد و در نهايت و بر اساس جمع بندي دبير كل اين اجلاس، مجمع جهاني مالكيت فكري و وايپو در حوزه هنجارسازي با شكست مواجه شده اند.

 

كاظمي ابدي در ادامه گفت: به علت اختلاف شديد موجود ميان كشورهاي پيشرفته و كشورهاي رو به رشد و همچنين اختلافات درون گروهي، كميته هاي دائمي در اين اجلاس به توافقي دست نيافتند.

 

وي افزود: در بعد بين المللي مي بايست ضمن افزايش تحرك و فعاليت در حوزه مالكيت فكري، با كشورهاي همفكر به تبادل نظر و مذاكره بپردازيم و در بعد داخلي نيز ضمن تقويت فعاليتها و پيگيري امور مربوط، خلاهاي موجود در قانون و مقررات را برطرف و در صورت نياز به تصويب قوانين مورد نياز اقدام نماييم.

ميرحسيني، دبير شوراي سياستگذاري اين شورا در ادامه جلسه ضمن ارايه گزارشي در خصوص وضعيت مالكيت فكري در كشور گفت: لايحه جامع مالكيت ادبي و هنري و حقوق مرتبط، براي تصويب به مجلس فرستاده شده و لايحه اصلاح قانون ثبت اختراعات و طرح هاي صنعتي و علايم تجاري، در كميسيون مربوطه در دولت در حال بررسي است؛ كه بحث چالش بر انگيز آن جايگاه ثبت مقدماتي مالكيت صنعتي است.

 

وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به برگزاري جلسات مختلف شوراي سياستگذاري و تدوين پيش نويس و تهيه متن اوليه لايحه حمايت از فولكولور گفت: اين پيش نويس پس از تكميل و ويرايش نهايي در اختيار اعضاي شورا و بر روي پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري قرار خواهد گرفت تا اعضا، نظرات خود را در خصوص آن به دبيرخانه شورا ارسال كنند.

 

در ادامه اين نشست نيز، نمايندگان دستگاههاي اجرايي عضو اين شورا به ارايه گزارش فعاليتها، پيشرفت برنامه ها و همچنين موانع و مشكلات موجود بر سر راه نهادينه شدن جايگاه مالكيت معنوي در كشورمان پرداختند.


Powered by Tetis PORTAL