27 مهر 1394 9:35:52
در دیدار معاون وزیر دادگستری با رئیس کانون سردفتران روسیه تاکید شد:
لزوم تعمیق مناسبات دو کشور در زمینه های حقوقی و قضایی
در دیدار معاون وزیر دادگستری با رئیس و اعضای هیات مدیره کانون سردفتران روسیه، دو طرف بر تعمیق مناسبات در زمینه های حقوقی و قضایی تاکید کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در دیدار با کنستانتین کورسیک، رئیس کانون سردفتران و دیگر اعضای هیات مدیره کانون سردفتران روسیه، تشکیل معاونت حقوق بشر و امور بین الملل در وزارت دادگستری را نشان دهنده توجه ویژه جمهوری اسلامی ایران به حقوق بشر و حقوق شهروندی دانست و اظهار کرد: این امر در مقایسه با دیگر کشورها، کمتر مسبوق به سابقه است.
معاون وزیر دادگستری گفت: «دو کشور ایران و روسیه در یکی دو دهه اخیر از طرف غربی ها متهم به نقض حقوق بشر هستند و این مسئله زمینه همفکری، همکاری و تعامل دو جانبه را در این زمینه ها فراهم می کند. دو کشور دوست و همسایه ایران و روسیه از سابقه گسترده ای برخوردار هستند و در سالهای اخیر مناسبات بین دو کشور افزایش یافته است و دو کشور خواهان افزاش روابط دوجانبه هستند. اراده مصمم روسای جمهور دو کشور بر تعمیق مناسبات دو کشوراست و به تبع آن گام های خوبی درمناسبات حقوقی و قضایی دو کشور برداشته شده است».
وی ادامه داد: مسلماً مناسبات دو جانبه حقوقی و قضایی پشتوانه مستحکمی برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور خواهد بود و بدون تردید تحولات علمی جدید و مناسبات اقتصادی، زمینه ساز مسائلی نو در عرصه حقوقی و قضایی به خصوص در زمینه اسناد رسمی و اسناد الکترونیک شده است، که آن را زمینه ساز بسط و گسترش توسعه اقتصادی دو کشور می دانیم.

* امنیت حقوقی و قضایی پشتوانه توسعه اقتصادی است

عباسی همچنین افزود: مسلماً امنیت حقوقی و قضایی پشتوانه توسعه اقتصادی است. تجارت الکترونیک، امضای سند الکترونیک، سند رسمی الکترونیکی و اعتبار اسناد رسمی که موجبات تقویت سرمایه گذاری خارجی و توسعه مناسبات اقتصادی را فراهم خواهد ساخت، از جمله مباحثی هستند که می توانند در پرتو مناسبات دو جانبه کانون سردفتران دو کشور رقم بخورند و ما از این حرکت رو به رشد استقبال می کنیم.
وی به سفر وزیر دادگستری کشورمان به روسیه اشاره و اظهار داشت: در سفر آتی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران به روسیه معاعده ای بین دو کشور امضاء می شود و در سفر آینده وزیر دادگستری روسیه به ایران نیز چند تفاهم نامه و معاهده منعقد می گردد که می تواند زمینه ساز گسترش روابط دو کشور در عرصه های حقوقی و قضایی باشد. مسلماً در پرتو مناسبات بین کانون های سردفتران دو کشور می توان موجبات تحولات اقتصادی و دولت الکترونیک را فراهم کرد که در نتیجه آن مناسبات تجار تسهیل می شود.
کورسیک، رئیس کانون سردفتران روسیه نیز با بیان این مطلب که با گسترش روابط اقتصادی بین ایران و روسیه و افزایش تبادل کالا بین افراد و اشخاص، تبادل اسناد نیز افزایش می یابد و به تبع آن نقش دفاتر اسناد رسمی بسیار مهم جلوه می کند گفت: برای فراهم کردن زمینه پذیرش اسناد تنظیم شده در روسیه در دفاتر اسناد رسمی ایران و بالعکس، باید بین کانون های دفاتر اسناد رسمی دو کشور ارتباطات منسجم و منظمی وجود داشته باشد.
وی عملکرد دفاتر اسناد رسمی در ایران را بسیار حرفه ای خواند و اظهار کرد: دفترخانه های ایران یک نهاد حقوقی بسیار مهم هستند و در حمایت از حقوق شهروندان نهایت تلاش خود را انجام می دهند و به درستی از حقوق و نظام حقوقی در ایران حمایت کرده اند، که این امرباعث ثبات نظام حقوقی ایران شده است.
رئیس کانون سردفتران روسیه ضمن اعلام حمایت از عضویت جمهوری اسلامی ایران در اتحادیه جهانی کانون سردفتران ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک، تفاهم نامه همکاری بین کانون سردفتران دو کشور به امضا برسد.
بر اساس این گزارش در این جلسه همچنین محمدرضا دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و جمعی از مدیران و مسوولین وزارت دادگستری و کانون سردفتران نیز حضور داشتند.


Powered by Tetis PORTAL