30 آبان 1393 22:10:27
در ديدار وزير دادگستري با وزير امور خارجه قبرس تاكيد شد:
لزوم همكاري همه كشورها در مقابله با پديده شوم تروريسم
در ديدار وزير دادگستري كشورمان با وزير امور خارجه قبرس، دو طرف با اشاره به شرايط پيچيده منطقه و جهان و خطر حضور و فعاليت گروه هاي افراطي و تروريستي، بر همكاري همه كشورها در مقابله با اين پديده شوم تأكيد نمودند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، در ادامه سفر به كشور قبرس، با وزير امور خارجه اين كشور ديدار و گفتگو كرد.

در اين ديدار طرفين با اشاره به شرايط پيچيده منطقه و جهان و خطر حضور و فعاليت گروه هاي افراطي و تروريستي، بر همكاري همه كشورها در مقابله با اين پديده شوم تأكيد نمودند.

وزير دادگستري در اين خصوص، با اشاره به پيشنهاد رئيس جمهور اسلامي ايران در اولين حضور در نيويورك، مبني بر همكاري جهاني عليه خشونت و افراطي گري كه در قالب يك قطعنامه به تصويب نيز رسيد، اين موضع را موضع حقيقي و منبعث از عزم حقيقي ملت ايران براي مقابله با افراطي گيري و خشونت هاي فرقه اي عنوان و بيان نمود: ما در مبارزه با تروريسم و گروه هاي خطرناك نظير داعش، به برخي از كشورهاي فرامنطقه اعتماد نداريم و از نظر ما ادعاي كساني كه خود در ايجاد و توسعه اين گروه ها نقش داشته اند قابل باور نبوده و اين كشورها در مبارزه با تروريسم صداقت ندارند.

وي در ادامه ملت ايران را يكي از قربانيان تروريسم عنوان كرد و با اشاره به عزم و اراده جدي و صادقانه در مقابله با افراط و تروريسم، اعلام نمود: جمهوري اسلامي ايران با توجه به رسالت خود به عنوان نگاهبان ثبات و امنيت در منطقه، همواره از كشورهايي كه در خط اول مقابله با تروريسم و گروه هاي افراطي نظير داعش و جبهه النصره ايستاده اند حمايت مي كند.

در اين ديدار "كاسوليدس"  وزير امور خارجه قبرس، با اشاره به نگراني كشورش از همجواري داعش با مديترانه و قبرس، تهديد تروريسم را براي غرب جدي دانسته و تاكيد كرد: قبرس تنها راه حل مشكلات سوريه را راه حلي سياسي دانسته و با هرگونه راه حل نظامي براي موضوعات منطقه مخالف است.

پورمحمدي نيز ضمن اعلام اشترك نظر جمهوري اسلامي ايران با مقامات قبرس، رويكرد آن كشور را رويكرد عقلاني و مبتني بر واقعيات منطقه دانسته و اظهار داشت: اگر كشورهاي اروپايي نيز همانند قبرس خطر افراطي گري و تروريسم را در نزديكي خود احساس مي كردند، شايد مواضع متفاوتي در قبال منطقه اتخاذ مي كردند؛ كما اينكه جذب اتباع برخي از كشورهاي غربي توسط گروه هاي تروريستي فعال در عراق و سوريه و خطراتي كه بازگشت آنها به آن كشور مي تواند ايجاد نمايد، آنها را نگران و وادار به چاره انديشي كرده است.

در پايان اين ديدار، وزير دادگستري با اشاره به سفر قريب الوقوع وزير خارجه قبرس به تهران، اين رفت و آمدها را موجب ارتقاي روابط دوكشور و زمينه ساز همكاري در موضوعات اساسي و مورد علاقه طرفين دانسته و از آمادگي جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روابط با قبرس خبر داد.

گفتني است وزير دادگستري كشورمان در اين سفر، با جمعي از نمايندگان پارلمان اروپا و نيز برخي از اعضاي كانون وكلاي قبرس ديدار و گفتگو نمود.


Powered by Tetis PORTAL