15 فروردين 1397 14:18:23
در دیدار وزرای دادگستری ایران و هلند:
وزیر دادگستری هلند از افزایش سطح همکاری های قضایی با ایران استقبال کرد

وزرای دادگستری ایران و هلند، ضمن ابراز علاقمندی به گسترش روابط، بر آمادگی کشورشان برای معاضدت قضایی و همکاری های حقوقی تاکید کردند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران که به منظور شرکت در اولین کنفرانس بین المللی عدالت در مراکش به سر می برد با ساندر دکر، وزیر دادگستری هلند دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
آوائی در این دیدار با تبریک به وزیر هلندی که در سن جوانی به چنین مقام ممتازی دست یافته است با اشاره به تجربیات بیش از سی ساله خود در امر قضا، اظهار داشت: ما به سمت جرم زدایی و ارتقاء حقوق بشر رفته ایم و در کاهش زندانیان و به حداقل رساندن اعدام و از جمله در موضوع اطفال، قدم های بزرگی برداشته ایم.
وزیر دادگستری کشورمان با اشاره به عدم آشنایی اروپایی ها از ایران افزود: من در اوایل انقلاب در خوزستان بودم و شاهد انفجارها و ترورهای بسیاری از سوی رژیم صدام بودم که پس از آن جنگ هشت ساله به ما تحمیل شد و آنچه ما به آن تخریب ها نشان دادیم عکس العملی طبیعی بود. کشور ما اهل گفتگو و مذاکره است و توافق برجام و اجرای کامل آن نشان دهنده پایبندی جمهوری اسلامی است. ما بین دو کشور همکاریهای خوبی داریم و مردم دو کشور نسبت به هم علاقمند هستند که به ویژه در موضوع فوتبال نماد بیشتری دارد.
آوائی در ادامه ضمن ابراز علاقمندی به گسترش روابط بر آمادگی کشورمان برای معاضدت قضایی و همکاری تاکید کرد.
همچنین ساندر دکر، وزیر دادگستری هلند گفت: از اینکه دیدم ایران در این کنفرانس حضور دارد بسیار خوشحال شدم و می دانم که ایران اوقات سختی را پشت سر گذارده است. اگر به عقب باز گردیم می بینیم ایرانی ها همیشه نقش سازنده ای در کشورهای دیگر داشته اند از جمله در هلند. به نظرم ایران و هلند بتوانند همکاری که شما گفتید بر اساس موارد مهم در بحث قضایی پیش گیرند.
وزیر دادگستری هلندی گفت: برجام فرصتی فراهم کرد که بخشی از تحریم های اقتصادی از پیش روی ایران برداشته شود. از طرف هلند، ما دنبال همکاری هستیم بویژه آنکه در خصوص حقوق بشر در ایران برخی ایراداتی وارد می کنند اما من معتقدم توسعه در این بخش به وجود آمده است. همچنین شفافیت قضایی و تسهیل در رویه های قضایی خیلی خوب شده و اجرای عدالت و باز شدن فضای قضایی، ایجاد شده است.
دکر اظهار داشت: شنیده ام در ایران یک سری محدودیت های دادگاهی برداشته شده و خوشحال شدم. در این کنفرانس نیز حضور کشورها فضا را برای همکاری های قضایی بهتر می کند که این خود به ارتقای روابط کمک می کند و ما از آن استقبال می کنیم.
در ادامه این دیدار وزیر دادگستری کشورمان ضمن دعوت از طرف هلندی برای بازدید از جمهوری اسلامی ایران، آن را فرصتی برای آشنایی بیشتر با دستگاه قضایی و پیشرفتهای ایران دانست و تاکید کرد که ما در ایران دانشگاه علوم قضایی برای تربیت قضات داریم.
ساندر دکر ضمن تشکر و قبول دعوت ایشان، متقابلاً از وی برای دیدار از هلند دعوت نمود و گفت کشورم برای حضور شما آمادگی دارد.
شایان ذکر است که در مذاکرات، توانمندی ایرانی های مقیم هلند با ذکر نمونه های موفقی که در سطوح بالای علمی و تخصصی مشغول به کار هستند مورد تاکید قرار گرفت که مورد تایید وزیر و اعضای هیات هلندی واقع شد.
در این دیدار سفرای دو کشور، محمد تقی موید و دزیره بونیس و هیات های همراه نیز حضور داشتند.
شایان ذکر است که در کنفرانس سه روزه استقلال دستگاه عدالت که با ابتکار مراکش در حال برگزاری است، هشتاد کشور از سراسر جهان مشارکت دارند.


Powered by Tetis PORTAL