6 بهمن 1395 13:27:53
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
پیگیری حقوق کودکان در سطح استان ها گسترش پیدا کرده است

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: حقوق کودکان در کشور از جهت قوانین داخلی و اسناد بین المللی تکالیفی برعهده دولت گذاشته است که با هماهنگی وزارت کشور از سال گذشته بررسی حقوق کودکان در سطح استان ها گسترش پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بازدید از مهدکودک پرندگان مهاجر اندرزگاه زنان بیرجند افزود: زندان از جمله مدیریت هایی است که مفهوم مشترک جهانی دارد و به صورت ریز دستورالعمل دارد و تنها آیین نامه مشترکی است که بین تمام زندان ها یکسان است.
وی با اشاره به اینکه وظیفه کنوانسیون حقوق کودک ایجاد هماهنگی و تعامل با دیگر نهادهای مرتبط است، تصریح کرد: کنوانسیون حقوق کودک با همکاری امور بانوان استانداری خراسان جنوبی در این استان به زودی تاسیس می شود.
وی ادامه داد: پیگیری رفع مشکلات مهد کودک زندانها را وظیفه ی خود می دانیم و اعتقاد داریم سایر نهادهای متولی باید به مدیریت زندانها کمک کنند.
در ادامه این بازدید هاشمی سرپرست اداره کل زندان های خراسان جنوبی گفت: جرایم 80 درصد زندانیان خراسان جنوبی در حوزه مواد مخدر است و تاکنون بیشترین آزادی مربوط به زندانیان جرایم غیرعمد بوده است.
وی ادامه داد: مهد کودک در 6 استان با هماهنگی بنیاد کودک تهران و سازمان زندان ها در زندان ها تاسیس شده است.
وی گفت: والدین کودکان مهد کودک اندرزگاه خراسان جنوبی در زندان به سر می برند و یا این کودکان در زندان متولد شده اند.


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بازدید از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان:
خراسان جنوبی از پایه های قوی فرهنگی برخوردار است و مشکلات این استان نسبت به دیگر استان ها کمتر است


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بازدید از مرکز فراگیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ظرفیت های مختلفی در استان های کشور وجود دارد، گفت: خراسان جنوبی از پایه های قوی فرهنگی برخوردار است، لذا مشکلات این استان نسبت به دیگر استان ها کمتر است.

مظفرالوندی با بیان اینکه امیدواریم در استان خراسان جنوبی بتوانیم پیشرفت خوبی در حوزه کودک داشته باشیم، افزود: ظرفیت های نهفته ای در استان ها وجود دارد که متاسفانه از آن غفلت شده است و با بازدیدهایی که از استان های مختلف انجام شد این ظرفیت ها شناسایی می شود.
وی ادامه داد: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به دنبال این است که حوزه های تخصصی مربوط به آموزش های غیر رسمی با نظارت یا توسط کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام پذیرد.
الوندی خاطر نشان کرد: در خراسان جنوبی کودکان ناشی از طلاق و اعتیاد موجب نگرانی شده اند، اما در مجموع وضعیت خراسان جنوبی نسبت به دیگر استان ها از میانگین بهتری در بخش کودکان برخوردار است.
طاهره حمیدی مدیر کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان جنوبی نیز در جریان این بازدید به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت فعالیت های مرکز پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان پرداخت.

غفلت از دو رویکرد حق مداری و رعایت مصالح کودک


پنجمین کارگروه تخصصی زنان و خانواده با محوریت حقوق کودک با حضور دبیرمرجع ملی کنوانسیون حقوق ملی کودک در محل سالن اجتماعات استانداری خراسان جنوبی برگزار شد.
در این جلسه دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه 30درصد جمعیت کشور را کودکان و نوجوانان زیر18 سال تشکیل می دهند، گفت: با توجه به اسناد بین المللی، ملی، الزامات قانونی و داخلی باید نسبت به احقاق حقوق کودکان تلاش کنیم.
مظفر الوندی افزود: کودکان به دلیل اینکه بی دفاع هستند ما باید نسبت به رسیدگی به مسائل آنها و احقاق حقوق کودکان حساسیت بیشتری ایجاد کنیم.
وی با اشاره به اینکه از دو رویکرد حق مداری و رعایت مصلحت حقوق کودک غفلت شده است، تصریح کرد: حمایت اولیه کودکان با نگاه حمایتی، عاطفی، احساسی و صدقه ای یک نگاه فردی و خارج از چارچوب است که باید به سمت و سوی نگاه حق مدارانه و مطالبه گرایانه حرکت کند.
وی ادامه داد: دولت ها تضمین کننده حقوق کودک از جمله حق سلامت،آموزش، هویت، تفریح و سرگرمی هستند.
وی با بیان اینکه ماده 45 قانون حمایت خانواده در زمینه تصمیمات اجرایی و قضایی در جهت رعایت منافع کودک است، اظهار داشت: براساس سند چشم انداز 20 ساله کشور کرامت و حقوق اجتماعی جامعه تجلی پیدا میکند .
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه هر تصمیمی برای کودکان باید با رعایت مصالح عالی کودک باشد، گفت: عدم تبعیض و برابری، منافع عالی کودک و مشارکت کودکان در تصمیمات خودشان از جمله ارزش های حقوق کودک است.
الوندی تصریح کرد: مرجع ملی حقوق کودک به عنوان نهاد هماهنگ کننده ونظارتی انجام وظیفه می کند و با همکاری وزارت کشور و وزارت دادگستری تلاش داریم ضریب نفوذ این مرجع در استان ها افزایش یابد.
وی با اشاره به اینکه شورای هماهنگی مرجع ملی از 16 وزارتخانه و سازمان های عضو بهره مند است، اظهار داشت: با تشکیل این مرجع در استان های مختلف کشور متولیان این بخش می توانند با تحلیل آمار، مشکلات، موانع و ظرفیت های استان خودشان نسبت به تجزیه و تحلیل ساختار وضعیت کودکان و احقاق حقوق کودکان اقدام کنند.
وی در خاتمه خاطر نشان ساخت: ساختار مرجع ملی کودک از 4 کارگروه حقوق و قضایی، آموزش و اطلاع رسانی، حمایتی و هماهنگی، پایش و ارزیابی تشکیل شده است .


Powered by Tetis PORTAL