7 دي 1393 14:34:51
وزير دادگستري تاكيد كرد:
لزوم هم افزايي دستگاهها و نهادها در قالب شوراي هماهنگي مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك
وزير دادگستري تداخل ماموريتي دستگاهها را مشكل موجود بر سر راه حل مسايل كودكان در كشور برشمرد و بر لزوم هم افزايي دستگاهها و نهادها در قالب شوراي هماهنگي مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك تاكيد كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري، صبح امروز يازدهمين جلسه شوراي هماهنگي مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك به رياست وزير دادگستري برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري در اين جلسه با اشاره به فضاي معنوي ايجاد شده در ايام اربعين و نيز ايام وفات رسول اكرم(ص)، حركت عظيم مردم در اين ايام را سرمايه عظيم اجتماعي توصيف كرد كه ظرفيتهاي قابل ملاحظه اي در كشور ايجاد كرده و الهام بخش مناسبات اجتماعي است.

وزير دادگستري در اين رابطه افزود: اميدواريم از آنچه كه با نگاه ديني و آموزه هاي اهل بيت(س) حاصل مي گردد، بتوانيم در ساختن جامعه و بويژه در حوزه مسايل كودكان مورد استفاده قرار دهيم.

پورمحمدي با ابراز نارضايتي از عدم كافي بودن آمار و اطلاعات دقيق در حوزه هاي مختلف و بويژه حوزه مسايل مربوط به كودكان، صحبت كردن در فضاي ابهام را ناشي از وجود اين مشكل عنوان كرد و اظهار داشت: در اختيار نداشتن آمار و اطلاعات، قدرت و توان تصميم گيري را از ما سلب كرده و يكي از مشكلات عمده ما در مديريت كه در واقع نوعي سوء تدبير به حساب مي آيد، همين مساله است.

وي تداخل ماموريتي دستگاهها را ديگر مشكل موجود بر سر راه حل مسايل كودكان در كشور برشمرد و بر لزوم هم افزايي دستگاهها و نهادها در قالب شوراي هماهنگي مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك تاكيد كرد.

وزير دادگستري در خصوص تعامل با جامعه جهاني در حوزه حقوق كودكان گفت:« قرار نيست ما از تمدن خود عقب نشيني كنيم؛ چراكه اين تمدن از ظرفيت هاي بالاي ماست كه از فرهنگ ايراني-اسلامي ما شكل گرفته... ما تسليم فهم و فرهنگ دنيا مي شويم و نه جاهليت آن و در كنوانسيون جديد نيز با قدرت حضور پيدا مي كنيم».

وي با بيان اين مطلب كه يكي از مشكلات ما عدم اجراي قوانين است كه اين موضوع مورد توجه مراجع بين المللي نيز هست، ادامه داد: ما بايد در ابتدا به قوانين خودمان سخت پايبند باشيم و به ارزشها و مباني قانوني مان تعلق خاطر نشان داده و آنچه را كه شفاف است با اقتدار و استدلال مطرح نماييم و بدانيم كه بالاي 70درصد مشكلات ما با اجراي قوانين خودمان برطرف خواهند شد.  

پورمحمدي همچنين در بخش ديگري از سخنانش در رابطه با مساله مهاجرين و وضعيت كودكان مهاجر تصريح كرد: ما امروز اولين كشور مهاجر پذير دنيا هستيم و بيش از سه دهه است كه به اين جامعه بزرگ خدمت ارايه مي كنيم و همواره در جمهوري اسلامي ايران برخورد خوبي با پناهجويان صورت گرفته است.

بر اساس اين گزارش، يازدهمين جلسه شوراي هماهنگي مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك با حضور نمايندگان وزارتخانه ها و دستگاههاي اجرايي و نيز سازمانهاي مردم نهاد عضو اين شورا برگزار شد.


Powered by Tetis PORTAL