25 دي 1395 15:7:7
سفر وزیر دادگستری به کرمان/3
وزیر دادگستری خواستار شد: همیاری در جهت کاهش بسترهای وقوع جرم
وزیر دادگستری گفت: پذیرفتیم که باید به ما و دولت فشار بیاید که آسیب ها و جرایم را کاهش دهیم و این تنها راه درمان است و برای رسیدن به این هدف همه باید کمک کنیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، ظهر امروز در جلسه شورای قضایی استان کرمان اظهار داشت: در صورتی که کاهش ورودی پرونده ها به سیستم قضایی محقق شود، می توانیم مدیریت مددجویان را اصلاح کنیم و در اینصورت قضات وقت دارند که بیشتر به اتقان احکام بپردازند.
وی ادامه داد: قوه قضائیه پذیرفته که در برنامه ششم عددها را کاهش دهد و این عدد در برنامه پیشنهادی مطرح شد، اما مجلس در این رابطه مواردی را حذف کرده است که در این باره اشتباه کرده و باید جبران کند.
پور محمدی اضافه کرد: پذیرفتیم که باید به ما و دولت فشار بیاید که آسیب ها و جرایم را کاهش دهیم و این تنها راه درمان است و برای رسیدن به این هدف همه باید کمک کنیم.
به گفته وی معتقدیم با وجود همه مشکلات موجود می توانیم آسیب ها را کاهش دهیم و در این باره مردم نقش اساسی بر عهده دارند.
وی افزود: مسیر رشد آسیب های اجتماعی و جرایم در جامعه به ناکجا آباد است و همه باید برای رفع آنها اقدام کنیم.
پور محمدی اظهار کرد:کار قضایی کار بسیار سختی است زیرا از نظر روانی، فشار زیادی را برای کارکنان ایجاد می کند.
وزیر دادگستری ادامه داد: کمیت بالای پرونده های قضایی با وجود کیفیت پیچیده و سخت این پرونده ها و کادر قضایی محدود، فشار را در سیستم قضایی تشدید می کند.
وی با اشاره به اینکه تعداد ورودی مددجویان به زندان ها زیاد است گفت: اگر در حوزه پیشگیری کار کنیم، می توانیم از این حجم ورودی ها بکاهیم و با نگاه به پیشگیری می توانیم از حجم پرونده های وارده به دادگستری نیز کم کنیم.
پورمحمدی اظهار کرد: ظاهرا این آمار بالا، برای ما و مردم عادی شده است و از مردم می خواهیم به این موضوع فکر کنند که چرا هر روز 27 هزار و 300 نفر به مجموعه دستگاه قضایی استان کرمان مراجعه می کنند.
وی افزود: اهالی کرمان مردمی نجیب و خوب بوده و هستند، آمار بالای ورودی به دستگاه قضایی این استان نگران کننده است و باید دید آیا با افزایش نیروی انسانی و تجهیزات دستگاه قضایی، این آمار کاهش می یابد؟
وزیر دادگستری گفت: همه مدیران باید بررسی کنند چگونه می توان در راستای کاهش آمار مراجعات به دستگاه قضایی اقدام کرد.
وی اضافه کرد: یک مدل را دنبال کرده ایم تا برخی از جرایم، تخلف محسوب شود تا ضمن کاهش بار دستگاه قضایی، اینقدر مجرم در جامعه معرفی نکنیم.
وزیر دادگستری عنوان کرد: اینکه در شهرستان قلعه گنج اقدامات زیرساختی و توسعه ای، موجب کاهش جرایم شده، نشان می دهد که با یکسری اقدامات می توان بر میزان جرایم و آسیب ها تاثیر مثبت گذاشت و از این الگو می توانیم در سطح استانی و کشوری، بر اساس بومی سازی استفاده کنیم.
وی همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت الله هاشمی رفسنجانی، از ایشان به عنوان عالم بزگوار، مدیر برجسته و شخصیت ماندگار انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: وی در ایجاد، بقا و تداوم انقلاب اسلامی نقش ارزنده ای داشته است.


Powered by Tetis PORTAL