2 مرداد 1396 9:4:25
گزارش سفر استانی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به اردبیل؛
اردبیل به مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک پیوست
مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و هیات همراه، در ادامه سفرهای استانی این مرجع، به اردبیل سفر کردند.

 

معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل:
اردبیل به مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک پیوست


معاون سیاسی امنیتی استانداری اردبیل در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده گفت: اردبیل به مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک پیوست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، ناصر نصیری ادامه داد: در این راستا چهار کارگروه به ترتیب کارگروه آموزش و اطلاع‌رسانی با همکاری آموزش‌وپرورش، کارگروه حقوقی با همکاری دادگستری، کارگروه حمایت با همکاری بهزیستی و کارگروه پایش و ارزیابی با همکاری تعاون و کار در استان تشکیل شده و فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده اند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل از امضای تفاهم نامه با بانک کارآفرینی امید در خصوص حمایت از کودکان خبر داد و گفت: دراین راستا به 6 دانش آموز معلول تسهیلات بانکی پرداخت شده است و کمک های بلا عوض به کودکان کم توان جسمی وحرکتی پرداخت شده است.
او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آموزش رایگان حق کودک است و باید تمهیدات لازم برای برخورداری همه کودکان از حقوق مسلم خود طبق کنوانسیون حقوق کودک اندیشیده شود.
وی افزود: متأسفانه با وجود قوانین مختلف حمایت از کودکان شاهد ظلم‌هایی به کودکان هستیم .

دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک نیز در این نشست گفت: رعایت حقوق کودک یک موضوع خاص و مهم است که مورد غفلت واقع شده و دربرخی ازمناطق تحقق نیافته است.
مظفر الوندی گفت: بیش از 30 درصد از افراد جامعه در محدوده سنی زیر 18 سال قرار دارند که این خود رقمی بزرگ است و این مقطع سنی بسیار حایز اهمیت بوده و برای نوجوانان سرنوشت ساز است.

** کودکان امروز مدیران فردای جامعه هستند

دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه کودکان امروز مدیران فردای جامعه هستند افزود: رویکردهای حقوق کودک باید برای احقاق حقوقشان تببین شود.

دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک:
حادثه آتنا حساس شدن به حقوق کودک را به همراه داشت


دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک گفت: حادثه تلخ آتنا باعث حساس شدن به حقوق کودک در کشور شد و رعایت این حقوق یک ضرورت بوده و اهتمام به این قضییه لازم است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، مظفر الوندی امروز در جلسه کارگروه تخصصی بانوان و خانواده که در سالن شیخ صفی استانداری اردبیل برگزار شد اظهار کرد: رعایت حقوق کودک یک موضوع خاص و مهم است که مورد غفلت واقع شده و دربرخی ازمناطق تحقق نیافته است.
وی گفت: بیش از 30 درصد از افراد جامعه در محدوده سنی زیر 18 سال قرار دارند که این خود رقمی بزرگ است و این مقطع سنی بسیار حایز اهمیت بوده و برای نوجوانان سرنوشت ساز است.
دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک با اشاره به اینکه کودکان امروز مدیران فردای جامعه هستند افزود: رویکردهای حقوق کودک باید برای احقاق حقوقشان تببین شود.
الوندی با اشاره به اینکه حمایت، صرفا فقط نگاه عاطفی و صدقه‌ای نیست افزود: کودکان حق دفاع ازخود ندارند و این وظیفه دولت و حاکمیت است تا حقوق کودک را تضمین کند .
وی گفت: با نگاهی حق مدارانه به کودک، می‌توان از کودکانی که شرایط خاص قرار دارند حمایت کرد.
دبیر مرجع کنوانسیون حقوق کودک تصریح کرد: حق زندگی از حقوق اولیه‌ی هر کودکی است و هر عاملی که به این حقوق آسیب وارد کند باید مورد نقد و بررسی قرار بگیرد تا شاهد حادثه تلخی مانند آتنا نشویم.
حساس‌سازی مسؤولان به حقوق کودک باید رویکردی تازه داشته باشند تا حقوق کودک مورد غفلت واقع نشود .
وی گفت چالش‌هایی درحوزه کودکان وجود دارد که در هر استان متفاوت از استانی دیگر می‌باشد
وی از ازدواج زودهنگام و تبعیض در جنسیت کودک از چالش‌ها موجود در استان‌ها یاد کرد و ارائه راهکارهای بومی در هر استان را لازم دانست.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در اردبیل:
دفاع از حقوق کودکان محدود به کودکان آسیب‌دیده نیست


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در سطح کشور حدود دو هزار سازمان مردم نهاد در حوزه کودک در حال فعالیت است.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اردبیل، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در حاشیه بازدید از پایگاه سلامت اجتماعی در اردبیل با بیان اینکه دفاع از حقوق کودکان محدود به کودکان آسیب‌دیده نیست، افزود: این مجموعه حمایت از تمام کودکان را در دستور کار قرار داده است تا کودکان بتوانند از حق کودکی خود بهره‌مند شوند و آسیب‌های اجتماعی نیز در جامعه به حداقل برسد و شاهد به صفر رسیدن اتفاقات ناگواری مثل قتل "آتنا" در جامعه باشیم.
مظفر الوندی با بیان اینکه در بسیاری از استان‌ها وضعیت کودکان کار به مشکل قابل توجه تبدیل شده است، یادآور شد: معضل اعتیاد در بین کودکان در برخی کلان شهرها ملموس است که باید تمامی این موارد مورد توجه واقع شده و راهکارهای اساسی در این زمینه اتخاذ شود.

وی با یادآوری اینکه آسیب‌های مشاهده شده در استان‌های کشور متفاوت از همدیگر هستند، خاطرنشان کرد: ولی در این میان آسیب‌های مشترکی نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها مشاهده تبعیض بین دختران در مسئله ازدواج و تحصیل است نیازمند فرهنگ‌سازی صحیح است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با یادآوری اینکه در حال حاضر 16 وزارتخانه عضو این کنوانسیون است، بیان کرد: در سطح کشور حدود دو هزار سازمان مردم نهاد در حوزه کودک در حال فعالیت است که تمام تلاش خود را برای دفاع از حقوق کودکان به کار می‌گیرند.
به گفته الوندی این مجموعه با ارائه گزارش‌های ادواری به سازمان ملل وضعیت حقوق کودکان را پایش می‌کند تا بتواند از این طریق شرایط زندگی را برای بهبود وضعیت زندگی کودکان در دستور کار قرار دهند، چرا که این موضوع کاملا مشخص است که کودکان با توجه به سن و وضعیت جسمی خود نمی‌توانند از حقوق خود به درستی دفاع کنند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
۳۰ درصد جمعیت کشور کودکان هستند/ احصا ۲۰ حق کودک


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک جمعیت افراد زیر ۱۸ سال و به عبارتی کودکان را ۳۰ درصد از کل جمعیت کشور برشمرد و برلزوم توجه ویژه به برنامه های این حوزه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مظفر الوندی صبح یکشنبه در کارگروه امور بانوان و خانواده اردبیل تصریح کرد: این میزان جمعیت بیانگر اهمیت برنامه‌های حوزه کودک است.
وی با اذعان به اینکه کودکان امروز رهبران و مدیران فردا هستند، اضافه کرد: تأکید ما به حقوق کودکان نه صرف نگاه صدقه‌ای و عاطفی بلکه نگاهی حق مدارانه است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با تأکید به اینکه ۲۰ حق مرتبط با کودکان از منابع مختلف استخراج شده است، اضافه کرد: از جمله این حقوق، حق آموزش، تفریح و توجه به مصالح کودک است.
الوندی با تأکید به اینکه در برخی مواقع از جمله در موضوع کودکان کار، دفاع از حقوق کودک بر اساس مصالح بزرگ‌سالان مدنظر قرار می‌گیرد، ادامه داد: این در حالی است که بر اساس قوانین حمایت از خانواده رعایت غبطه و مصلحت کودکان و نوجوانان در کلیه تصمیمات دادگاه‌ها و مقامات اجرایی ضروری است.
وی افزود: از جمله معتبرترین اسناد بین‌المللی حقوق کودکان پیمان‌نامه حقوق کودک است که به دلیل توجه به ضروریات حقوق کودک فارغ از فرهنگ کشورها توانست در بازه چهارساله همه کشورها از جمله ایران را عضو خود کند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تأکید کرد: ما از سال ۷۲ عضو کنوانسیون شدیم و تا سال ۹۴ فعالیت‌ها بیشتر در سطح ملی بود؛ اما از سال ۹۴ فعالیت در استان‌ها آغاز شده و هم اینک مرجع در ۲۴ استان از جمله اردبیل راه‌اندازی شده است.
الوندی با بیان اینکه به لحاظ قوانین داخلی و خارجی دستمان در حقوق کودک پر است، اضافه کرد: به عنوان مثال در چشم‌انداز ۱۴۰۴ به برخورداری جامعه از جمله کودکان از سلامت و رفاه تأکید شده است.
وی افزود: بر اساس مطالعات ارزش‌ها و قواعد بنیادی که می‌بایست در اقدامات مربوط به کودکان موردتوجه قرار گیرد، عدم تبعیض نسبت به کودکان به ویژه دختران، رعایت منافع عالی کودکان، احترام به نظرات کودکان، رویکرد جمعیت محور، توجه به نقش خانواده، دانش‌بنیان بودن اقدامات و پاسخگو بودن دست‌اندرکاران است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک افزود: در چشم‌انداز حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران نیز رشد یافتگی، انگیزه برای پیشرفت، برخورداری از سلامت، حمایت کامل کودکان و سهم قابل‌توجه در مشارکت اجتماعی تأکید شده است.
الوندی حمایت از کودکان را محدود به کودکان آسیب دیده ندانست و گفت: در برنامه‌های حمایتی تمامی کودکان تحت حمایت هستند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در اردبیل:
معضل اعتیاد در بین کودکان در برخی کلان شهرها ملموس است


دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در بسیاری از استان‌ها وضعیت کودکان کار به مشکل قابل توجه تبدیل شده و معضل اعتیاد نیز در بین کودکان در برخی کلان شهرها ملموس است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مظفر الوندی در حاشیه بازدید از پایگاه سلامت اجتماعی در اردبیل اظهار داشت: در بسیاری از استان‌ها وضعیت کودکان کار به مشکل قابل توجه تبدیل شده و معضل اعتیاد نیز در بین کودکان در برخی کلان شهرها ملموس است که باید تمامی این موارد مورد توجه واقع شده و راهکارهای اساسی در این زمینه اتخاذ شود.
وی افزود: آسیب‌های مشاهده شده در استان‌های کشور متفاوت از همدیگر هستند ولی در این میان آسیب‌های مشترکی نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها مشاهده تبعیض بین دختران در مسئله ازدواج و تحصیل است که متاسفانه در حال حاضر نیز مشاهده می‌شود و نیازمند فرهنگ‌سازی درست و صحیح در این زمینه است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: در حال حاضر 16 وزارتخانه عضو این کنوانسیون است و در سطح کشور در حدود دو هزار سازمان مردم نهاد در حوزه کودک در حال فعالیت هستند که تمام تلاش خود را برای دفاع از حقوق کودکان به کار می‌گیرند و برای حل این مشکل می‌کوشند.
الوندی بیان کرد: این مجموعه با ارائه گزارش‌های ادواری به سازمان ملل وضعیت حقوق کودکان را پایش می‌کند تا بتواند از این طریق شرایط زندگی را برای بهبود وضعیت زندگی کودکان در دستور کار قرار دهند، چرا که این موضوع کاملا مشخص است که کودکان با توجه به سن و وضعیت جسمی خود نمی‌توانند از حقوق خود به درستی دفاع کنند.
وی تصریح کرد: دفاع از حقوق کودکان محدود به کودکان آسیب‌دیده نیست بلکه این مجموعه حمایت از تمام کودکان را در دستور کار قرار داده است تا کودکان بتوانند از حق کودکی خود بهره‌مند شوند و آسیب‌های اجتماعی نیز در جامعه به حداقل برسد و شاهد به صفر رسیدن اتفاقات ناگواری مثل قتل "آتنا" در جامعه باشیم.

رایزنی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با مقامات قضایی استان اردبیل

مظفر الوندی در سومین روز سفر استانی به اردبیل با حجه الاسلام قاصدی رییس کل دادگستری و عتباتی دادستان مرکز استان دیدار کرد.
در این ملاقات الوندی گزارشی از روند شکل گیری مرجع را ارایه و با توجه به جایگاه مهم دستگاه قضایی در احقاق حقوق کودکان، انتظارات مرجع را از مدیریت قضایی استان اردبیل تشریح کرد.
وی با اشاره به موضوعاتی نظیر حضانت، سرپرستی، کودکان معارض با قانون و کودکان بزه دیده اعلام کرد: با رویکرد دفاع از حقوق کودک و استفاده از ظرفیتهای استانی می توان اردبیل را به عنوان الگو در این زمینه معرفی کرد.
در ادامه رییس کل دادگستری و دادستان اردبیل نظرات و اقدامات دستگاه قضایی را تشریح کردند.
حجه الاسلام قاصدی ضمن اعلام حمایت از اقدامات مرجع ملی تاکید کرد: پیشگیری اولویت دستگاه قضایی است.
عتباتی دادستان مرکز استان هم به موضوع آموزش و همکاری تمامی دستگاهها را در خصوص حقوق کودک با اهمیت شمرد.
مدیرکل دفتر بانوان استانداری هم در این دیدار انتظارات خود را از دستگاه قضایی مطرح و اعلام آمادگی استانداری برای کمک به دستگاه قضایی در حوزه پیشگیری را مطرح کرد.


Powered by Tetis PORTAL