29 آبان 1395 8:31:4
وزیر دادگستری در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد:
بانکها موتور محرکه پیشرفت اقتصاد مقاومتی هستند
وزیر دادگستری گفت: امروز جمهوری اسلامی در شاخص های مدیریت کلان سیاسی، اقتصادی و امنیتی از ثبات خوبی برخوردار است و البته باید تلاش کنیم تا کاستی ها را کم کرده و جبران کنیم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی روز پنجشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان یزد با اشاره به وجود ثبات اقتصادی، اجتماعی و امنیتی در کشور گفت: با وجود توانمندی های ایران در حوزه های مختلف، نیازمند حرکت در مسیر یک نقشه کلان و اساسی برای رسیدن به خروجی مشترک در مسائل اقتصادی هستیم.
وی در تشریح وضعیت اقتصادی کشور و آمار ارائه شده از عملکرد ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی یزد اظهار کرد: آمارها حکایت از رشد و حرکت مقبول در مجموعه دستگاه‌های اجرایی، مدیریتی، بخش خصوصی و همه فعالان حوزه اقتصاد مقاومتی استان یزد دارد.
جانشین فرماندهی ستاد اقتصاد مقاومتی افزود: عملکرد مطلوب این استان در حوزه اقتصاد مقاومتی بیانگر بالا بودن بستر رشد و از سوی دیگر ظرفیت های بالای ایران در تمامی بخش ها بویژه بخش اقتصادی است.
وزیر معین استان یزد اضافه کرد: همین توانمندی ها و قدرت تاثیرگذار ایران موجب شده دوست و دشمن بر اقتدار کشورمان اذعان داشته باشند که نمونه اخیر آن در جدال انتخاباتی آمریکا به وضوح مشاهده شد.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: این اجماع مرکب و توانمندی که الان جمهوری اسلامی به دست آورده، با شعار و حرف بدست نیامده و بیانگر عملکرد خوب ماست هر چند که همیشه در رتبه بندی ها رتبه خوبی به ما نمی دهند.
وی تصریح کرد: اگر اقتصاد ایران، اقتصادی ضعیف، کوچک، ناتوان و ناپایدار باشد این جایگاه و اقتدار به دست آمدنی نبود چرا که الان یکی از شاخصه های توانمندی کشورها در سطح جهان، اقتصاد پایدار و قوی در آن کشورهاست.
وزیر دادگستری ادامه داد: رشد اقتصادی و پیشرفت های ایران در شرایطی بدست آمده که با دو شاخصه ویرانگر یعنی تحریم و بحران نفت روبرو بوده ایم.
پورمحمدی گفت: تحریم شدیدترین تصمیمی بوده که غرب علیه ایران گرفته و خودشان هم بارها به این موضوع اعتراف کرده‌اند و در این وضعیت هر چند که اقتصاد ایران آسیب های زیادی دیده اما فلج نشد و روند رشد ادامه یافت.
عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: ایران نه تنها در هیچ یک از شاخص ها منفی نشد بلکه با مدیریت بحران نفتی که بسیاری از تولیدکنندگان را دچار مشکل کرد توانست جلوه ای از توانمندی های خود را به نمایش بگذارد.
وی تاکید کرد: باید در شرایط امروز با تبیین این توانمندی ها و نیز وضعیت فعلی کشور و نیز رصد رقابت ها، نسبت سنجی ها و آمایش نسبی و تهیه نقشه جامع، روحیه نشاط و امید را در جامعه گسترش دهیم.
پورمحمدی گفت: موضوع شناسی، مساله شناسی و توفیقات بخشی، خوب است اما پیام اصلی در اقتصاد مقاومتی دیدن همه چیز باهم و و داشتن یا برنامه کلان و خروجی مشترک است.
وی گفت: نرخ بیکاری، رشد ناخالص هر استان، در آمد سرانه و میزان صادرات از جمله شاخص های اصلی است که باید در جلسات مختلف میزان تغییرات آن بررسی و رصد شده و درباره آنها برنامه ریزی شود تا در مصاف رقابتی و پیشرفت سایر کشورها عقب نمانیم.
وی در عین حال بانک ها را موتور محرکه پیشرفت اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: با وجودی که بانک ها به خاطر مشکلات ناشی از گذشته تا حدودی زمین گیر شده اند اما باید با انعطاف و تعامل بیشتر زمینه حرکت بهتر در مسیر اقتصاد مقاومتی را فراهم کنند.
وزیر دادگستری تاکید کرد: خروج از رکود اقتصاد و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با انقباض و سخت گیری میسر نیست و نیازمند همراهی بیشتر بانک ها هستیم.
پورمحمدی، نوع مصرف بویژه در بخش های دولتی را یک هزینه سربار و چالش در اقتصاد کشور عنوان و اضافه کرد: یکی از مهمترین شاخصه‌های توانمندی اقتصادی ایران، کاهش هزینه‌های جاری و دولتی است که در صورت توجه به آن مسیر رونق اقتصادی کشور هم تسهیل خواهد شد.
در این نشست استاندار یزد به عنوان رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی استان و نمایندگان دستگاه های دولتی و خصوصی، گزارشی از فعالیت در حوزه اقتصاد مقاومتی ارائه کردند.
وزیر دادگستری در سفری دو روزه به یزد، ضمن حضور در کنگره بین المللی حقوق پزشکی، ستاد اقتصاد مقاومتی و نشست مدیران دستگاههای قضایی، از چند واحد صنعتی و تولیدی استان نیز بازدید کرد.


Powered by Tetis PORTAL