28 شهريور 1396 12:58:8
با حضور وزیر دادگستری برگزار شد؛
مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان تعزیرات حکومتی

مراسم تکریم و معارفه رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با حضور وزیر دادگستری، مسئولین وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی و جمعی از مسئولین دولتی و قضایی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری، روز سه شنبه در مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان تعزیرات حکومتی ضمن تشکر از اقدامات امیری اصفهانی در مدتی که ریاست سازمان تعزیرات حکومتی را بر عهده داشت، گفت: وظیفه خود می‌دانم از زحمات آقای امیری‌ اصفهانی تشکر کنم و برای ایشان در مسئولیت‌های آینده آرزوی توفیق دارم. از همه عزیزان که در این مدت ایشان را یاری کرده‌اند تشکر می‌کنم. به آقای انصاری هم خیرمقدم می گویم، ایشان هم از قضات و مدیران مجرب دستگاه قضایی است. ایشان با حدود 20 سال تجربه مدیریتی و قضایی از قضات خوشنام دستگاه قضایی محسوب می‌شوند.
وی ادامه داد: آقای امیری اصفهانی اشاره کردند توجه به حق الناس و رعایت توازن و عدالت در خصوص موضوع تعزیرات امر لازمی است. برای مثال موضوع تعارضی که بین حقوق شهروندی و امنیت به وجود می آید؛ گاهی اگر بخواهیم امنیت را مستقر کنیم، ممکن است به حقوق شهروندی آسیب وارد شود و یا شاید هم در برخی موارد اگر بخواهیم به حقوق شهروندی اهتمام ورزیم ممکن است به امنیت ضربه وارد شود. موضوع در تعزیرات هم این چنین است. از ابتدای کار و تشکیل سازمان تعزیرات این اختلاف دیدگاه وجود داشت، البته اکنون به نقطه خوبی رسیدیم ولی باید توجه بیشتری کنیم.
وزیر دادگستری با اشاره به حساسیت امور سازمان تعزیرات از نظر حق الناس بودن و تاثیر آن در اجتماع تصریح کرد: ما اداره یا سازمان غیر مهم نداریم ولی برخی از این سازمانها تاثیری دارند که تاثیرشان فوری و سریع در جامعه خودشان را نشان می دهند. برای مثال عملکرد قوه‌ قضائیه، سازمان تعزیرات یا همین نحوه برخورد با قاچاق و گرانفروشی است که تمام این موارد بازتاب اجتماعی دارند و کار را سخت کرده است.
آوایی گفت: موضوع دیگر بحث اختیارت گسترده است. شاید گاهی اختیار یک دادیار در برخی مباحث از اختیار روسای قوا بیشتر باشد. جلب مردم، اجازه ورود به منزل مردم و امثالهم ولی چون برای ما عادی شده متوجه اهمیت آن نیستیم. یکی از آفاتی که اینگونه مشاغل دارند، عادی شدن آن است. در مدتی که در قوه‌ قضائیه خدمت دوستان بودیم همیشه می گفتیم کارهای روتین ما صدور قرار جلب، فرستادن به بازداشتگاه و امثالهم است، ولی هر کدام از اینها زلزله‌ای در یک طایفه و یا مهمترین حادثه زندگی یک خانواده است. موضوع تعزیرات هم اینچنین است. برای مثال در موضوع تعزیرات پرده‌ای سر در مغازه‌ای زده می شود ولی دیگر معلوم نیست که آن مغازه دار دختر دم بخت دارد یا خیر و یا دیگر می تواند در آن شهر زندگی کند یا خیر، یکی از آفات اینگونه مشاغل این موارد است.

**رسیدگی به پرونده های قاچاق اولویت دارد

وی ادامه داد: امیدواریم با همکاری دوستان به راهکارهایی برسیم و نگرانی‌هایی که وجود دارد، رفع شود. هم آقای رئیس‌جمهور و هم نمایندگان مجلس نگرانی هایی داشتند که سازمان تعزیرات از این جای خوبی که رسیده به جایگاه بهتری برسد. بحث پرونده‌های قاچاق از اولویت های کارها است. هم بر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری و هم ضروریات جامعه باید در این زمینه یک جمع بندی داشته باشیم، البته همه پرونده های تعزیرات مهم هستند. ما پرونده غیر مهم نداریم. همیشه گفته ام ممکن است یک پرونده عادی در مقابل یک پرونده قتل کم اهمیت باشد ولی خودش فی النفسه مهم است. هزار تومان جریمه کردن مردم برای مردم عادت نمی شود و سابقه در ذهن می ماند، چه برسد به جریمه های سنگین که زندگی ها را جابجا می کند.
وزیر دادگستری با بیان اینکه در سیستم بازار اعتبار بیشتر از پول مطرح است گفت: وقتی در بازار اعتبار آسیب ببیند، فرد با مشکل جدی مواجه می شود. یک جا باید اعتبار فرد آسیب ببیند در اینجا بحثی نیست، ولی اگر این اعتبار به اشتباه آسیب ببیند قابل جبران نیست. ما باید حساسیت ها را به یکدیگر یادآوری کنیم چون که در معرض غفلتیم. گاهی وقت نداریم حتی 5 دقیقه با خودمان فکر کنیم و یک ارزیابی از خودمان داشته باشیم، باید این کار را بکنیم.

رئیس سابق تعزیرات: سازمان تعزیرات جز رعایت انصاف، راه دیگری برای موفقیت ندارد

مهدی امیری اصفهانی نیز در این مراسم با اشاره به در پیش بودن ایام ماه محرم افزود: اصلی ترین پیام امام حسین (ع) آزادگی بود و سازمان تعزیرات، سازمان آزادگی است و باید آزادانه بماند و توفیقش در آزادگی است ‌تا بتواند مسیر سختی را که در پیش دارد به نتیجه برساند زیرا که با حقوق مختلف مواجه است و بحث رعایت حقوق با اصرار در آزادگی ملازمه دارد.
وی با بیان اینکه هر روز مکلف هستیم تا رو به کمال حرکت کنیم، اظهار کرد: حق 80 میلیون جمعیت کشور و حق دولت و حاکمیت در تنظیم امور و حق کسانی که مخاطب رسیدگی در سازمان تعزیرات قرار می گیرند و به عنوان متخلف شناخته می شوند، بیش از استحقاق قابل مجازات نیستند.
امیری اصفهانی گفت: اینها سه حقی هستند که ایجاد تنظیم و تعادل بین آنها کار راحتی نیست و هیج کدام از این حقوق را نمی توان به نفع دیگری ترجیح داد و به بهانه رعایت حق دولت و حکومت، حق مردم و حق متخلف قابل تضییع و تعرض نیست؛ کما اینکه دو حق دیگری را به بهانه دفاع از حق دولت نمی توان ضایع کرد.
وی با تاکید بر اینکه سازمان تعزیرات دارای ظرفیت های بسیاری است، افزود: پیوند منسجم و هوشمندانه ظرفیت های تعزیرات باعث می شود تا در کمترین زمان در بالاترین تراز برای احقاق حقوق قرار گیرد.
امیری اصفهانی اضافه کرد: هر گزارشی که به دستم می رسید سعی می کردم با دقت بخوانم و بار سنگینی بر دوشم بود و از اینکه این بار از دوشم برداشته شد، احساس شعف می کنم .
وی گفت: سعی کردیم کار لازم را در کوتاه مدت انجام دهیم و آنچه را که می گویم عمل کنم و امیدوارم در مسیر ادامه زندگی نیز توفیق داشته باشم .
رئیس سابق سازمان تعزیرات حکومتی در خاتمه ضمن تبریک به رئیس جدید این سازمان گفت: هر کس در مسیر رضای خدا حرکت کند خداوند عزیزش می گرداند و شکی در آن نیست تمام همکاران ما در این مسیر حرکت می کنند و عزیز هستند.
مراسم تودیع و معارفه روسای قدیم و جدید سازمان تعزیرات حکومتی با حضور وزیر دادگستری و جمعی از معاونان و مدیران وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات و دادگستری استان های تهران و قزوین امروز در این سازمان برگزار شد.

رییس جدید سازمان تعزیرات حکومتی: میدان خدمت تعزیرات بسیار وسیع و موثر است

رئیس جدید سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه اقدامات کنترلی و پیشگیرانه محور اصلی امور است گفت که برخورد در اولویت بعدی خواهد بود.

جمال انصاری در مراسم معارفه‌اش به عنوان رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، از امیری اصفهانی برای دوره‌ای که در مسند ریاست سازمان تعزیرات حکومتی بود، تشکر کرد و ضمن قدردانی از حضور وزیر دادگستری در این مراسم گفت: انقلاب اسلامی فرصت دوباره‌ای برای آزادی خواهان بود تا با رهبری حضرت امام (ره) در برابر ظلم ایستادگی کنند. انقلاب حاصل تجمع تمام ظرفیت های باقی مانده است.
وی افزود: در محضر حاضرین خدمت به نظام جمهوری اسلامی ایران را تکلیفی مهم می دانم و این مجال را امانتی می دانم که برای دیگران آغاز و پایانی یافت و برای من نیز این چنین است. میدان خدمت تعزیرات بسیار وسیع و موثر است. بحران قاچاق شرایطی را به وجود می آورد که دستگاه‌ها با هم همکاری داشته باشند و راه حل های راه‌گشاتری به وجود بیاید. در این خصوص اقدامات کنترلی و پیشگیرانه محور است، البته برخورد در اولویت بعدی است.
رئیس جدید سازمان تعزیرات حکومتی برنامه های راهبردی خود را چنین نام برد:
1-توجه به اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه، سیاست های حکیمانه مقام معظم رهبری و تمرکز بر پیشگیری و مقابله با قاچاق
2-توجهات سازمانی از جمله توانمندی و ارتقای نیروی انسانی و توسعه امکانات
3-توجه به حوزه فناوری اطلاعات، توسعه زیرساخت ها و شبکه درون سازمانی و توجه به مبانی حقوقی مردم و نگاه عدالتی در این حوزه و کاهش دخالت های عوامل انسانی
انصاری در پایان از حسن اعتماد ریاست قوه‌ قضاییه و رئیس‌جمهور و وزیر دادگستری تشکر کرد.


Powered by Tetis PORTAL