26 خرداد 1393 14:43:41
ميركوهي در گفتكو با باشگاه خبرنگاران:
تصميم نهايي اجرايي شدن لايحه پليس قضايي با مجلس است
معاون حقوقي و پارلماني وزير دادگستري گفت: اصلاحات موردنظر بر روي لايحه پليس قضايي انجام و اين لايحه به جلسه هيات وزيران ارسال شده كه تصميم نهايي در رابطه با اجرايي شدن آن، بر عهده مجلس شوراي اسلامي است.

"عبدالعلي ميركوهي" معاون حقوقي پارلماني وزير دادگستري، در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، در ارتباط با لوايح ابلاغ نشده باقيمانده از دولت قبل، از جمله لايحه "پليس قضايي" اظهار داشت: پيگيري و دفاع از لايحه پليس قضايي و ساير لوايح قضايي در دولت و مجلس به عهده وزارت دادگستري است، اين درحالي است كه اين لايحه در دولت قبلي بايگاني شد، اما وزارت دادگستري از دولت جديد درخواست كرد تا دوباره اين لايحه را در جريان رسيدگي قرار دهد.

 

وي ادامه داد: اصلاحات موردنظر بر روي لايحه پليس قضايي انجام و اين لايحه به جلسه هيات وزيران ارسال شده كه تصميم نهايي در رابطه با اجرايي شدن آن، بر عهده مجلس شوراي اسلامي است.

 

لازم به ذكر است؛ در حالي قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران به ايجاد "پليس قضايي" تصريح دارد كه پس از گذشت 3 سال از تقديم اين لايحه به دولت هنوز در رابطه با آن تعيين تكليف نشده است.

 

بر اساس ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه، قوه قضاييه مكلف است به منـظور كاهش عنـاوين مجرمانه و دعاوي، ايجاد پليس قضايي، استاندارد سازي ضمانت اجراهاي كيفري و جايگزين‌ كردن ضمانت اجراهاي غيركيفري مؤثر و روزآمد از قبيل انتظامي، انضباطي، مدني، اداري و ترميمي حداكثر تا پايان سال اول برنامه، لوايح قضايي مورد نياز را تهيه كند تا از طريق دولت به مجلس شوراي اسلامي تقديم شود.

 

در لايحه پليس قضايي پيشنهاد شده كه براي تسهيل و تسريع در اجرا وظايف و اختيارات قوه قضائيه در جهت كشف، دستگيري، حفظ آثار و دلايل جرم، جلوگيري از فرار و مخفي شدن متهمان و مجرمان و انجام تحقيقات و همچنين ابلاغ و اجرا احكام و تصميمات قضايي و پيشگيري از وقوع جرم، سازمان پليس قضايي زير نظر نيروي انتظامي تشكيل شود.


Powered by Tetis PORTAL