29 آبان 1396 14:50:9
وزیر دادگستری:
جهت گیری در مورد شاخص های حقوق کودک به سمت تحقق اهداف است

وزیر دادگستری و رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: شاخص های حقوق کودک در کشور در برخی موارد رضایت بخش نیست اما جهت گیری به سمت تحقق اهداف است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، سیدعلیرضا آوایی روز دوشنبه در همایش بین المللی کودک و صلح که در محل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حجاب برگزار شد، افزود: جمهوری اسلامی با وجود تلاش های متعدد در حوزه های مختلف تقنینی، قضایی و اجرایی در سال های اخیر و حضور تاثیرگذار سازمان های غیردولتی و همچنین نهاد مرجع ملی، هنوز با چالش های جدی در حوزه کودک روبروست که البته سمت و سوی سیاستگزاری ها و نگاه نظام جمهوری اسلامی بر کاهش این آلام بوده و اقدامات ارزشمندی در این زمینه انجام شده است.
وی ادامه داد: امروز شاخص های بهداشتی، درمانی و آموزشی کودکان رشد چشمگیری داشته و برخی از حقوق کودکان مانند حق سلامت، حق آموزش، ارتقا محسوسی را شاهد است؛ با این همه در برخی موارد شاخص ها رضایت بخش نیست هرچند جهت گیری ها به سمت تحقق اهداف است.
رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک درباره این مرجع گفت: 20 نوامبر 1989 همزمان با سال 1368، کنوانسیون حقوق کودک مورد پذیرش مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گرفت و بعد از 20 روز لازم الاجرا شد؛ تا کنون همه کشورهای دنیا جز یک کشور به این پیمان نامه ملحق شده اند چون به تعبیر کارشناسان بین المللی این پیمان نامه یکی از مقبول ترین و پذیرفته ترین سسند بین المللی محسوب می شود و در این پیمان نامه به حقوق مدنی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کودکان به بهترین شکل پرداخته شده است.
به گفته وی، پیمان نامه حقوق کودک حاصل ده ها سال تلاش جامعه بین الملل و نهادهای مدنی کشورهای مختلف در قالب کنفرانس ها، معاهدات منطقه ای و صدور اعلامیه های جهانی است که حاصل آن با عنوان «پیمان نامه حقوق کودک» در سال 1989 به تصویب رسید و به سرعت مورد توجه جامعه جهانی قرار گرفت.
آوایی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران چهار سال بعد از تصویب پیمان نامه حقوق کودک در سال 1372 به آن پیوست، گفت: اگر چه الحاق جمهوری اسلامی با رعایت حق شرط تحفظ همراه بود اما به دلیل همخوانی عمده مواد پیمان نامه با قوانین و مقررات داخلی، تعارض های معدودی پیش آمده و سمت و سوی تصویب قوانین داخلی هم در سال های اخیر با کنوانسیون تطبیق فراوانی داشته است.
وزیر دادگستری مهمترین قوانین به تصوب رسیده مرتبط به حقوق کودک را قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، قانون حمایت از خانواده مصوب 1391، قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب 1392، قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب 1381 و قانون آئین دادرسی کیفری مصوب 1394 برشمرد و گفت: این قوانین بیانگر نزدیکی روح قوانین داخلی با مفاد پیمان نامه بین المللی است.
وی ادامه داد: از طرفی دیگر، تصویب نهاد مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در اواخر سال 88 توسط دولت جمهوری اسلامی ایران ، تحول و قدم بزرگی برای تمرکز نهادهای مرتبط با کودکان در اجرای پیمان نامه و درحققت ارتقا حقوق کودک در کشور بوده است.
آوایی یادآور شد: اگرچه آلام مربوط به کودکان در دنیای امروز به شکل غیرقابل قبولی گسترش یافته است و منادیان حقوق بشر، ابتدایی ترین حقوق انسانی به ویژه کودکان را در عرصه جنگ جنایت های تروریستی نادیده می گیرند و امروز در کشورهایی چون یمن، سوریه، میانمار، فلسطین اشغال، تابلوی زشتی از تقض فاحش حقوق کودک را به جهانیان نشان می دهند و متاسفانه تاکنون اقدام خاصی برای التیام این دردها صورت نگرفته است و این کودکان از مشکلاتی جدی مانند سوء تغذیه، اعتیاد، بدسرپرستی، کار سخت و طاقت فرسا، حضور در خیابان رنج می برند و همه اینها یعنی نقض مکرر حقوق کودکان در بسیاری از کشورها.

**فعال بودن متناظر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در 28 استان
رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه متناظر این مرجع در همه استان ها فعال و در 28 استان به طور رسمی ایجاد شده است، گفت: برنامه 10 ساله جامع عمل مشترک حقوق کودک و نوجوان (افق 1404) با مشارکت دستگاه های دولتی و سمن ها تهیه و از ابتدای سال 95 به همه استان ها و مراکز دولتی مرتبط ابلاغ شده است و اگر چه در اجرای آن در سالهای اولیه برنامه با کندی همراه است اما اراده جمعی بر تلاش در چارچوب این برنامه جامع قرار دارد.
وی ادامه داد: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با انتخاب رویکرد شناسایی ظرفیت های موجود قانونی، ساختاری و مردمی و با تکیه بر ایجاد هماهنگی در برنامه ریزی ها بدون تحمیل هزینه های تشکیلاتی توانسته است یاران دلسوزی را در سطح کشور شناسایی کند و امروز حدود 2 هزار سمن، موسسه خیریه و نهاد غیردولتی فعال در حوزه کودک و ده ها نهاد دولتی ملی و استانی تلاش های ارزشمندی در این بخش انجام می دهند.


Powered by Tetis PORTAL