12 اسفند 1395 14:43:25
وزیر دادگستری:
ایران در رعایت حقوق کودکان مورد تقدیر دنیا است
وزیر دادگستری گفت:‌ در خصوص حقوق کودک پیوسته در دنیا مورد تقدیر قرار گرفته‌ایم و بسیاری از اقدامات کشور الهام‌بخش و به عنوان مدل مطرح شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در اختتامیه نشست سراسری هم اندیشی اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست با اشاره به ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) با بیان اینکه فرزندان اصلی ترین سرمایه کشور ما هستند و باید به خوبی از آن‌ها محافظت کنیم عنوان کرد: ما امروز در کشور 23 میلیون نفر زیر 18 سال داریم؛ مرجع ملی حقوق کودک نیز این تعداد را تحت پوشش برنامه های حمایتی خود قرار می‌دهد.
وی جامعه ایران را یک جامعه جوان دانست و افزود: جمعیت جوان، نوجوان و کودک ایران زیاد است که این موضوع می‌تواند یک ظرفیت و فرصت بزرگ برای ما باشد تا بتوانیم از این ظرفیت فوق العاده استفاده کنیم؛ همچنین ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا از این سرمایه حفاظت و حمایت‌های لازم را انجام دهیم.
وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه مجموعه‌های زیادی درگیر این مسئولیت هستند، تصریح کرد: قطعا در یک جامعه بزرگ آسیب ها نیز زیاد می‌شود، البته اگر عدد مطلق این آسیب‌ها را در نظر بگیریم به نظر زیاد است، اما عدد نسبی آن‌ها نسبت به کل، قطعا کمتر است.
وی ادامه داد: ما حدود 13 میلیون دانش آموز داریم که خوشبختانه بخش زیادی از این افراد در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل بودند و در این مقطع محرومیت تحصیلی کمتر است.
پورمحمدی با بیان اینکه تنها 500 تا 600 هزار نفر بنا دلایل مختلف در مقطع ابتدایی از تحصیل محروم شده اند، گفت:‌ این عدد نسبت به کل جمعیت دانش آموزان زیاد نیست، اما عدد مطلق آن برای ما زیاد است.
وی با بیان اینکه قانونگذار در سال های اخیر قوانینی را برای حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست تدوین کرد، گفت: پس از تصویب قانون اخیر، تحول خوبی در محاکم قضایی و دادگاه های خانواده و سازمان بهزیستی به وجود آمد که این موضوع، نوید دهنده اتفاقات خوبی بوده و نشان دهنده این است که اگر راه را هموار کنیم، انگیزه برای کار، هماهنگی و بهره وری وجود دارد.
وزیر دادگستری مشکل عمده و فعلی کشور را کودکان بدسرپرست دانست و افزود: برای کودکان بی سرپرست درخواست فرزندخواندگی زیادی داریم، اما کودکان بدسرپرست به دلیل ملاحظاتی که وجود دارد با محدودیت هایی مواجه هستند. در حال حاضر تلاش می کنیم تا با فرهنگ سازی، سن فرزندخواندگی را از شیرخواره‌ها به سنین بالاتر ارتقاء‌ دهیم.
وی با بیان اینکه کودک نیازمند یک محیط بانشاط، با محبت و علاقه پدر ومادری است گفت:‌ قطعا دست اندرکاران بهزیستی زحمات زیادی متحمل می‌شوند، اما با همه این تفاسیر کودکان باید تحت سرپرستی والدین باشند. اساس تربیتی دین ما نیز به همین موضوع اشاره می‌کند.
پورمحمدی با اعلام اینکه برای کودکان بی سرپرست شناسنامه تهیه می شود و از لحاظ فرزندخواندگی شرایط مطلوب تری دارند، تصریح کرد: در حال حاضر مساله ما کودکان بدسرپرست است و به دنبال فرمولی هستیم تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم. خوشبختانه از نظر حقوقی راه حل های خوبی داریم و قانونگذار نیز تا حدود زیادی دست ما را باز گذاشته است.
وی با اشاره به ترخیص افراد بالای 18 سال از بهزیستی اظهار کرد: یکی از گرفتاری های اصلی ما این موضوع است. متاسفانه بهزیستی نمی‌تواند این بار سنگین را بر عهده بگیرد و این موضوع باید در بدنه اجتماع توزیع شود، اما راه حل آن کمک تشکل ها و ... نیست بلکه باید راه حلی اندیشیده شود تا احساسات و عواطف متعادل شود.

** آثار روابط عمیق انسانی در دایره محبت و عشق شکل می گیرد

وی با بیان اینکه آسیب و بحران اجتماعی زیاد هستند، عنوان کرد: تنها نقطه اتکای سلامت اجتماعی، خانواده است؛ افزایش طلاق، ازدواج های با تاخیر و عدم ازدواج، منشاء و بستر این آسیب‌هاست.
وزیر دادگستری یادآور شد: البته این موضوع یک بحران جهانی و دغدغه انسان معاصر است. بشر امروز مبتلا به بحران عاطفی است. آثار روابط عمیق انسانی در دایره محبت و عشق شکل می گیرد که متاسفانه امروزه کمرنگ تر شده است.
وی اظهار کرد: سازمان بهزیستی کشور مسئولیت بسیار بزرگی دارد و همه نهادها، موسسات، خیریه‌ها و مجامع و جوامع دینی باید با این سازمان همکاری داشته باشند.
پورمحمدی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در این نشست ها می توانید پیشنهادات خود را به ما ارائه دهید. اگر نیازمند اصلاحیه هستید ما شما را کمک می کنیم و اگر در مورد قانونی مشکل دارید، آن را تبدیل به لایحه و تقدیم مجلس می کنیم تا تصویب شود.
وی با اشاره به اتهامات حقوق بشری که در مورد ایران عنوان می‌شود، گفت: با توجه به این موضوع اما در خصوص حقوق کودک، بواسطه مجموع اقداماتی که در کشور انجام گرفته، پیوسته در دنیا مورد تقدیر قرار گرفته‌ایم و بسیاری از اقدامات کشور، الهام‌بخش و به عنوان مدل مطرح شده است.
خوشبختانه اکنون در استانها نیز مراجع متناظر شکل گرفته و این امر با استقبال خوبی مواجه شده است؛ کشور ما از لحاظ توجه به موضوع حقوق کودک جایگاه بسیار ممتازی دارد و باید تلاش کنیم این فضا را ارتقا دهیم.


Powered by Tetis PORTAL