4 مهر 1397 10:31:32
وزیردادگستری:
پرونده ها نباید از فشار رسانه ها و تبلیغات تاثیر پذیرد

وزیر دادگستری گفت: پرونده های قضایی نباید از فشار رسانه ها و تبلیغات تاثیر بپذیرد چون در چنین شرایطی احتمال انحراف و اشتباه در صدور آرای قضات وجود دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا سیدعلیرضا آوائی وزیر دادگستری روز سه شنبه در جمع کارکنان و قضات اداره کل تعزیرات حکومتی خوزستان در اهواز افزود: قضات چون با حقوق و آبروی مردم سر وکار دارند باید حرفه ای عمل کنند و با مطالعه لوایح دفاعیه، رای خود را مطابق با قانون و به دور از جنجال و فشار صادر کنند.
وی با توصیه قضات به رعایت انصاف و تعادل در رفتار بیان کرد: آرای قاطع ولی بدون مبنا به ضرر مردم و نظام اسلامی است.
وزیر دادگستری حفظ آبرو و حیثیت شهروندان حتی متهمان و مجرمان را اصلی ضروری و مطابق با آموزه های دینی برشمرد و افزود: رسیدگی به پرونده ها باید عادلانه و با دقت انجام شود؛ نحوه برخورد و رفتار ما با متهم و وکلا نیز باید مودبانه و احترام آمیز باشد.
آوائی در ادامه با بیان اینکه آرای قضات باید قانع کننده باشد گفت: قرار نیست کسانی که محکوم می شوند نفرت وجود آنان و خانواده های آنان را فرا بگیرد؛ چنانچه آرا متقن و منطبق با جرم و سوابق متهم باشد همه حتی محکومان آن را می پذیرند.
وی با اشاره به حساسیت کار قضات تعزیرات که یک تشکیلات شبه قضایی است و بیشتر با بازار و موضوع قاچاق کالا سر و کار دارد بیان کرد: ممکن است بسیاری از پرونده هایی که به عنوان قاچاق و احتکار به تعزیرات ارجاع می شود از نگاه قاضی قاچاق و احتکار نباشد و متهمان تبرئه شوند.
وزیر دادگستری افزود: حقوق و آبروی مردم چیزی نیست که قابل اغماض باشد البته احتیاط بیش از حد قضات نباید شائبه ترس را تقویت کند.
وی با اشاره به برخی روایات رسیده از ائمه اطهار(ع) که به عقوبت برخی از گناهان همچون ظلم در همین دنیا اشاره می کنند گفت: هر طور که ما با مردم برخورد می کنیم جامعه همان رفتار را با ما خواهد کرد.
بنابراین گزارش وزیر دادگستری در بازدید از بخش ها و شعب تعزیرات حکومتی خوزستان با شماری از کارکنان و قضات و مراجعه کنندگان دیدار و گفت و گو کرد.
وزیر دادگستری روز دوشنبه در آیین تشییع پیکر مطهر 24 شهید حمله تروریستی اهواز حضور یافت و روز سه شنبه از مجروحان این حادثه در بیمارستان ها عیادت کرد.
از مجموع 68 مجروح حادثه تروریستی روز 31شهریور اهواز 42 نفر از بیمارستان ها مرخص شده اند.


Powered by Tetis PORTAL