21 بهمن 1396 14:14:24
در دیدار قائم مقام اتحادیه جهانی سردفتران با دکتر عباسی مطرح شد:
حمایت از پیوستن کانون سردفتران ایران به اتحادیه جهانی سردفتران

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، دکتر جان پل دکور، قائم مقام اتحادیه جهانی سردفتران به همراه دکتر دشتی اردکانی رییس کانون سردفتران جمهوری اسلامی ایران با دکتر محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری دیدار و گفتگو کردند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در این دیدار، ضمن ابراز علاقمندی کشورمان به گسترش روابط حقوقی و قضایی با فرانسه بخصوص در حوزه کانونهای سردفتران، ادبیات حقوقی مشترک دو کشور را زمینه ساز تفاهم مطلوب تر در حوزه مباحث حقوقی برشمرد.
عباسی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب اسلامی، اولین معاهده حقوقی کشورمان در اتحادیه اروپا، با فرانسه منعقد شده است، یکی از مهمترین مسایل موجود را موضوع پیوستن کشورمان به اتحادیه جهانی سردفتران برشمرد و با ابراز امیدواری از پیوستن ایران به اتحادیه جهانی سردفتران در سال 2019، بهترین راهکار و فرصت در این خصوص را اجلاس جهانی اندونزی دانست.
وی سفر متقابل مقامات حقوقی و قضایی دو کشور را زمینه ساز تعمیق روابط و گسترش همکاریهای ایران و فرانسه برشمرد و با اشاره به قدمت بیش از یکصد ساله تنظیم اسناد در کشورمان گفت: ایران در زمینه ثبت اسناد در کشورهای منطقه جایگاه ممتازی دارد که البته خاستگاه این موضوع نیز ادبیات دینی ماست به طوری که در قرآن کریم بر ثبت سند در معاملات تاکید شده است.
عباسی، جان پل دکور را از چهره های شناخته شده و اثرگذار فرانسه دانست و با اشاره به حمایت کشورمان از تعمیق روابط دو کشور، اجلاس جهانی اندونزی و پیوستن کشورمان به اتحادیه جهانی کانون سردفتران را تسهیل کننده گسترش همکاریهای ایران و فرانسه دانست و بر تلاش کشورمان برای تحقق این امر تاکید کرد.
دکتر جان پل دکور، قائم مقام اتحادیه جهانی سردفتران در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از سفر به کشورمان، روابط اتحادیه جهانی سردفتران با کانون سردفتران جمهوری اسلامی ایران را بسیار دوستانه توصیف کرد و گفت: هر زمان که به ایران سفر می کنم شاهد پیشرفت و گسترش فعالیتها در ایران هستم که این موضوع برای ما در فرانسه اهمیت فراوانی دارد. روابط ما با کانون سردفتران ایران و شخص آقای دشتی اردکانی روابطی موثر و راهبردی است و به مدد تلاش و تدبیر ایشان، شاهد گسترش همکاریها و تعمیق روابط دو کشور هستیم.
قائم مقام اتحادیه جهانی سردفتران با اشاره به بازدید خود از برخی دفاتر اسناد رسمی کشورمان گفت: در این بازدیدها شاهد بکارگیری تکنولوژیهای روز در دفاتر اسناد رسمی ایران و همچنین وجود سازماندهی قوی و کارآمد در آنها بودم. همگرایی و اشتراک میان نظامهای حقوقی دو کشور ایران و فرانسه موضوعی مهم و قابل توجه است که می بایست به حفظ و تقویت این روابط و همگرایی اهتمام ویژه ای داشته باشیم.
وی با اشاره به آشنایی کامل با کانون سردفتران ایران و پیشرفتها و فعالیتهای آن گفت: اتحادیه جهانی سردفتران دارای 87 عضو است اما همه آنها امکان بازدید و آشنایی با فعالیتها و پیشرفتهای ایران را در این حوزه نداشته اند و تصمیم گیران این اتحادیه صرفا به متون توجه می کنند، با این حال امیدوارم با مساعدت وزارت دادگستری، ایران در سال آینده میلادی به این اتحادیه بپیوندد.
دشتی اردکانی، رییس کانون سردفتران جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار، ضمن اشاره به اینکه کانون جهانی سردفتران، قانون اسناد رسمی کشورمان از جمله ماده 5 آن را، قانونی خوب و دارای قابلیتهای ویژه ارزیابی کرده است، به برخی محدودیت ها و نواقص قانونی از جمله انتصاب دفتریار در دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد.
رییس کانون سردفتران از راه اندازی کانون سردفتران در 27 استان کشور، تشکیل شورای عالی سردفتران و تمرکززدایی از تصمیم گیری در تهران خبر داد و گفت: نمایندگان اتحادیه جهانی سردفتران در بازدید خود شاهد تحولات چشمگیر و پیشرفتهای ایران در این حوزه بودند، انتظار ما این است که با تدبیر وزیر و معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت دادگستری، موانع و مشکلات حقوقی پیوستن ایران به اتحادیه جهانی کانون سردفتران در اجلاس جهانی اندونزی مرتفع شود.


Powered by Tetis PORTAL