31 مرداد 1396 14:10:5
تکریم و معارفه وزیر دادگستری/2
معاون اول دستگاه قضا در مراسم معارفه وزیر دادگستری: کارآمدی نظام وظیفه ما است

محسنی اژه‌ای گفت: اگر مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند که همه ما بویژه قوه قضاییه از انقلابی‌ترین‌ها باشند، ما باید در چارچوب موازین قانونی و شرعی در راستای خیرخواهی برای مردم، رفع مشکلات مردم و کارآمد کردن نظام تلاش کنیم. در حال حاضر از جمله وظایف ما این است که کاری کنیم نظام کارآمد باشد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم تکریم و معارفه وزیر دادگستری ضمن تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد (ع) اظهار کرد: من هم به نوبه خود از همه حضار گرامی تشکر می‌کنم و این جلسه به مناسبت تقدیر و تشکر از مدیری خدوم و شایسته برگزار شده است.
وی افزود: در نظام جمهوری اسلامی پذیرش مسئولیت جای شکر دارد؛ تحویل دادن پست به دیگری هم جای شکر دارد، اگر مسئولیتی بر عهده ما گذاشته شد، از این جهت جای شکر دارد که خداوند این فرصت را برای خدمتگزاری به مردم ایجاد کرده و برای هرکسی ممکن است چنین فرصتی پیش نیاید؛ اگر مسئولیت از روی دوش ما برداشته شد، باز هم جای شکر دارد که بار سنگینی برداشته می‌شود.
وی تصریح کرد: در کنار پذیرش مسئولیت به لحاظ مسئولیتی که در مقابل نظام، مردم و تکالیف قانونی و شرعی داریم، نیاز است که توسل بیشتری به خداوند رحمان داشته باشیم، اگر خداوند سبحان کمک ویژه نکند، حقیقتا تحمل برخی مسئولیت ها ممکن است برای ما مظلمه شود و نتوانیم از عهده آن مسولیت بربیاییم. هنگام پذیرش یک مسئولیت باید بیش از گذشته از خداوند و ائمه اطهار(ع) و قرآن و ادعیه کمک بگیریم. اگر خدای نکرده به خود واگذار شویم معلوم نیست بتوانیم موفق شویم.
محسنی اژه‌ای ادامه داد: وزیر دادگستری در جمهوری اسلامی تنها وزیری است که هر سه قوه در انتخاب آن دخالت دارند. رییس قوه قضاییه از بین افراد مختلف، فرد شایسته ای را انتخاب و به رییس قوه مجریه پیشنهاد می‌کند؛ رییس قوه مجریه نیز بررسی می‌کند و سپس گزینه مورد نظر را به مجلس معرفی و نمایندگان مجلس نیز ارزیابی می‌کنند و در نهایت رای اعتماد می دهند. ما در سایر وزرا چنین پشتوانه ای را نداریم. این پشتوانه محکمی برای آقای آوایی است؛ بنابراین همانقدر که سران قوا اعتماد کردند، مسئولیت ایشان نیز سنگین می‌شود.
وی افزود: در اصل 160 قانون اساسی آمده که وزیر دادگستری مسئولیت روابط سه قوه را عهده دار است؛ اما آیا این موضوع در وزارت دادگستری تعریف شده است؟ همه قوا در یک نظام هستیم و به صورت جزیره ای نیستیم؛ اما به هر حال یک سلسله برداشت ها و وظایفی برای هر یک از قوا تعریف شده است. وزیر دادگستری باید در جهت ارتقاءِ این نظام و خدمت به مردم انجام وظیفه کند.
سخنگوی دستگاه قضا بیان داشت: وزیر دادگستری، تنها وزیری است که از بسیاری از امور سه قوه مطلع است و در تمام جلسات هیئت دولت شرکت می کند. معمولا حداقل رییس یک کمیسیون از کمیسیون های تخصصی دولت است. در جلسات مسئولان عالی قوه قضاییه نیز شرکت می کند و از مسائل دستگاه قضا مطلع است و از مجلس شورای اسلامی هم اطلاعات زیادی دارد.
وی افزود: ما مسئله زیاد داریم و چه بسا در یک زمان و با امکانات مشخص نتوانیم همه مسائل و مشکلات را حل کنیم. طبیعی است که باید اولویت بندی و ارزیابی شود که کدام مسائل در بین سه قوه در اولویت قرار دارد.
محسنی اژه‌ای ادامه داد: امروز بیش از حدود ۴ دهه گذشته، مسئولیت داریم که خدمت صادقانه و به روز به مردم ارائه دهیم و از طرفی پاسدار ارزش‌های اسلام و نظام باشیم. اگر مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند که همه ما به ویژه قوه قضاییه از انقلابی‌ترین‌ها باشند، ما باید در چارچوب موازین قانونی و شرعی در راستای خیرخواهی برای مردم، رفع مشکلات مردم و کارآمد کردن نظام تلاش کنیم. در حال حاضر از جمله وظایف ما این است که کاری کنیم نظام کارآمد باشد.
وی خاطرنشان کرد: از همه تشکر می کنم، به ویژه شخص جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی که به حق یکی از مدیران با نشاط، پر انرژی، دلسوز، مبدع و مبتکر در بعضی از مسایل اگر نگویم همه می خواهم کمی با احتیاط صحبت کنم؛ دلسوز همه و دلسوز نظام، با جرات، با اعتماد به نفس، با یک سرمایه بسیار بزرگ و گرانی از اول انقلاب تا به امروز در عرصه های مختلف ایشان یا پیشتاز بوده یا کاملا در متن مسایل و معرکه بوده؛ ایشان شاید آن زمانی که مسئولیت دادستانی را در مرحله اول پذیرفت آنقدر جوان بود که اگر کسی چهره ایشان را می‌دید، باور نمی‌کرد؛ اما آقای پورمحمدی از ویژگی‌هایی برخوردار بودند و از عهده مسئولیت هایی که از همان اول انقلاب به ایشان واگذار شد تا به امروز روسفید درآمده اند. از طرف خود و قوه قضاییه از تمام تلاش‌های آقای پورمحمدی از ابتدای انقلاب تا امروز که در وزارت دادگستری و تعزیرات کار کردند، تشکر می‌کنم. ایشان تحول ایجاد کردند؛ مشکلاتی داشتند، توقعاتی از ایشان بود، امکاناتی که لازم بود در اختیار نداشتند، امکان برآوردن همه توقعات را نداشتند اما با صبر و حوصله و تجربه و نشاط و انرژی که داشتند توانستند هم از لحاظ نیروی انسانی و هم از لحاظ ساختار و نظارت و بسیاری از موضوعات دیگر که فرصت نیست اشاره کنم، واقعا تحول ایجاد کردند البته این به این معنی نیست که ما اکنون در نقطه مطلوب هستیم؛ نه؛ حتما نیاز به تکمیل و کار بیشتر هست. در هر صورت از ایشان تشکر می کنیم. امروز هم که عنوان مشاور رییس قوه قضاییه برای آقای پورمحمدی صادر شده، امیدواریم بتوانند مانند گذشته با تجربه و تعهدشان، مشورت های خوبی به قوه قضاییه بدهند و بخصوص در بخش حمایت از حقوق مردم، مثمر ثمر واقع شوند.
برای آقای آوایی به عنوان مدیری دلسوز و متعهد و خدوم نیز آرزوی موفقیت دارم.


Powered by Tetis PORTAL