29 آذر 1394 12:35:56
مشاور وزیر دادگستری:
مهم‌ترین پیامد ازدواج‌های زودهنگام محرومیت از آموزش است
محرومیت از آموزش؛ مهم‌ترین پیامد ازدواج‌های زودهنگام باز ماندن از دوره‌های آموزشی و دست یافتن به سطح تحصیلات معقول و مطلوب جامعه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، پوران ولویون مشاور وزیر دادگستری در امور زنان و خانواده، در "کنفرانس بین المللی تقویت ظرفیت های پیشگیری از ازدواج های زودهنگام " در باکو جمهوری آذربایجان، بر لزوم آمادگی، بلوغ جسمانی و رشد قوای عقلانی افراد برای اقدام به ازدواج، آغاز زندگی مشترک و تربیت نسل آتی تاکید کرد.
ولویون در این رابطه گفت: «همان طور که از قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران پیداست ملاک واقعی سن ازدواج، قابلیت جسمانی و عقلانی برای نکاح است و کسب این قابلیت به لحاظ شرایط اقلیمی، زمانی و جسمی دختران متفاوت می باشد و این مسئله به تفاوت های سنی برای دارا بودن چنین قابلیتی منجر می گردد».
وی همچنین افزود: مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، لایحه "تامین امنیت زنان" با اهداف تحکیم و تقویت نظام خانواده و تامین حقوق و امنیت زنان با دو رویکرد، حمایت از زنان قربانی و در معرض خشونت و هم-چنین پیشگیری از خشونت علیه زنان را دنبال می کند که پدیده ازدواج زودهنگام نیز در این مقوله می گنجد.
مشاور وزیر دادگستری با بیان این مطلب که معضل ازدواج زودهنگام صرفاً یک معضل فردی و خانوادگی نیست؛ بلکه به دلیل پیامدهای زیان بار اجتماعی آن، مسئله مربوط به کل جامعه تلقی می‌شود و راه حل اجتماعی نیز می‌طلبد تصریح کرد: محرومیت از آموزش؛ مهم‌ترین پیامد ازدواج‌های زودهنگام باز ماندن از دوره‌های آموزشی و دست یافتن به سطح تحصیلات معقول و مطلوب جامعه است.
وی در خاتمه محرومیت از سلامت هم از بعد روانی، هم از بعد جسمانی و آسیب‌های اجتماعی را از دیگر پیامدهای نامطلوب ازدواج زودهنگام دانسته و استفاده از ظرفیت های قانونی جهت پیشگیری از این پدیده، استفاده از نفوذ رهبران قومی و مذهبی، بالا بردن سطح آگاهی جامعه و اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها و ارائه آموزش های همه جانبه و پیشگیرانه به خانواده ها را از جمله مهمترین راهکارهای حل معضل ازدواج زودهنگام در جامعه دانست.


Powered by Tetis PORTAL