29 بهمن 1395 16:22:30
وزیر دادگستری در دیدار رییس دیوان عالی آذربایجان:
رییس جمهور آمریکا فرهنگ اسلام ستیزی خود را به نام مبارزه با تروریسم ترویج می کند

وزیر دادگستری: امنیت فعلی که از الطاف الهی است، ضمن تلاش مسئولین، برخاسته از فرهنگ خوب و آموزه های تربیتی اهل بیت پیامبر است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در ادامه برنامه های سفر خود در کشور آذربایجان و در سومین دیدار، با رامیز رضایف رییس دیوان عالی این کشور دیدار و گفتگو کرد.
وزیر دادگستری کشورمان با ابراز خوشحالی از این ملاقات، از توسعه، رونق، امنیت و ثبات آذربایجان نسبت به گذشته اظهار خرسندی کرد و گفت: از نظر اقتصادی و سیاسی روابط خوب و رو به توسعه ای داریم، حجم روابط اقتصادی حدود یک میلیارد دلار است که هرچند نسبت به گذشته رشد داشته اما راضی کننده نیست و می بایست توسعه یابد.
وی به سه موافقتنامه معاضدت قضایی، استرداد مجرمین و استرداد محکومین بین دو کشور اشاره کرد و با اظهار رضایت از روند تبادل زندانیان، افزود: در بیانه ای که امضا شد در خصوص همکاری در مواردی چون حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و پولشویی و همچنین همکاریهای پژوهشی و آموزشی تاکید شده است.

فرهنگ دو کشور بر پایه اسلام عاقلانه است
وزیر دادگستری با اشاره به آشوبهای منطقه، امنیت موجود در دو کشور را از الطاف خداوند برشمرد و گفت: ما هدف تروریست های وهابی و طالبان هستیم و در ماه های گذشته چند گروه تروریستی را با تجهیزات کامل شناسایی و دستگیر کردیم. امنیت فعلی که از الطاف الهی است، ضمن تلاش مسئولین، برخاسته از فرهنگ خوب و آموزه های تربیتی اهل بیت پیامبر است. فرهنگ دو کشور دیرینه و اهل بیتی است و بر پایه اسلام عاقلانه و تشیع است که مدافع صلح و حقوق انسانهاست.
وی با تاکید بر اینکه اسلام حقیقی، همزیستی بر پایه مدنیت را به ما یاد داده، قتل و جنایت گروه های تروریستی به نام اسلام را موجب شرمساری برشمرد و گفت: دشمنان اسلام به اسم مبارزه با تروریسم، علیه فرهنگ متعالی اسلام تلاش می کنند و حتی برخی کشورها مثل رییس جمهور آمریکا فرهنگ اسلام ستیزی خود را به نام مبارزه با تروریسم و داعش ترویج می کند. ایران هدف ترور بوده و سالهاست در جنگ با تروریسم است.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی گفت: امروز مدافعان تروریست ها همان صهیونیستها، آمریکاییها و اسراییلیها هستند. آنها از شصت کشور جهان جوانان تندرو را جمع کردند که یقینا بدون کمک دستگاه های اطلاعاتی آنها، برنامه ریزی و جمع آوری آنها امکانپذیر نیست. آنها حتی از قفقاز در شمال کشور شما هم جوانان را جمع کردند و در لیبی، سوریه، تونس و عراق آموزش دادند و در حال جنگ هستند. خوشبختانه در کشورهایی که پیرو اسلام اهل بیتی هستند کمترین جذب بوده که این را متاثر از فرهنگ اهل بیتی می دانیم و نعمتی از جانب خدا برای ملت های دو کشور.

 

به همه ادیان و مذاهب احترام می گذاریم
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ساختار نظام قضایی کشورمان پرداخت و در پاسخ به سوالاتی در خصوص انطباق صرف نظام حقوقی ایران با شریعت اسلام و همچنین وضعیت فعالیت بانوان در نظام قضایی کشورمان گفت: ما به همه ادیان و مذاهب احترام می گذاریم، اهل سنت طبق مکتب خودشان حکم می گیرند و پیروان مسیحیت در احوال شخصیه تابع شریعت خود و در مسایل عمومی تابع آرای قوه قضاییه هستند. بانوان در قوه شاغل هستند اما حکم صادر نمی دهند و عمدتا در بخش وکالت فعالیت دارند، در ایران 63 درصد شاغلان به تحصیل در دانشگاه ها را بانوان تشکیل می دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه تمسک به شریعت می تواند در مسایل سیستم قضایی نتیجه بدهد افزود: الان یک مکتب حقوقی دینی قابل رقابت با سایر مکاتب حقوقی داریم و باور داریم حقوق بشر و حقوق شهروندی اسلامی به مراتب از آنچه در دنیا و سایر مکاتب رایج است قویتر است. متاسفانه تعصب باعث شده شریعت را به صورت متناسب استخراج نکنند در حالی که حقوق شرعی در هر زمانی می تواند درست عمل کند.

پشتیبانی حقوقی از تجار لازمه رونق اقتصادی
وزیر دادگستری با اشاره به وجود بیش از 120 هزار فارغ التحصیل حقوق،60 هزار وکیل و 70 هزار دانشجوی حقوق در کشورمان، اسلام را منبع پاسخگویی و مسلمانان را موظف به شناخت و دفاع از اسلام حقیقی دانست و اظهار امیدواری کرد در کنار بهبود همه جانبه روابط، امور حقوقی قضایی دوجانبه نیز توسعه پیدا کند.
وی همچنین پشتیبانی حقوقی از تجار و بازرگانان را موجب ایجاد انگیزه و رغبت در سرمایه گذاری برشمرد و گفت: از شما و همکارانتان انتظار داریم این نگاه را تقویت کنید و توجه داشته باشیم که تجار و مردم دو کشور با قوانین دو طرف آشنایی زیادی ندارند و باید آموزش ببینند، خطاها و اشتباهات به خاطر جهل است نه اینکه واقعا جنایتکار باشند، ما قضات باید با این موضوع با نگاه متفاوتی برخورد کنیم یعنی بین جنایتکار و جاهل به قانون تفاوت قایل شویم.

اسلام دین صلح و امنیت
رامیز رضایف، رییس دیوان عالی آذربایجان نیز در این دیدار ضمن خوش آمد گویی، دو کشور را همسایه، دوست و برادر و با مردمانی برشمرد که از یک دین و تاریخ مشترک بهره می گیرند و وجود روابط محکم و دوستانه را یک ضرورت دانست.
وی سفر روسای جمهور دو کشور و همچنین سایر مقامات بلندپایه را موجب توسعه روابط دانست و با اظهار امیدواری به گسترش مناسبات حقوقی، قضایی و دادگاهی دو کشور در سفر وزیر دادگستری کشورمان به آذربایجان، گفت: در سیستم دادگاهی ما از سال 2000 میلادی اصلاحاتی پدید آمد و به سه مرحله دادگاه بدوی، تجدید نظر و دادگاه عالی تقسیم شد و تعداد پرونده های جنایی وارده به نظام قضایی آذربایجان نیز سالانه 15000 پرونده می باشد.
وی با بیان اینکه تروریسم بلایی عمومی است که جهان را مبتلا کرده است، ضمن اظهار تاسف از معرفی اسلام به نام تروریسم گفت: اسلام دین صلح و امنیت است، قبل از ایجاد طالبان و داعش در اروپا شاهد گروه هایی بودیم مثل ایرلند و اسپانیا اما هیچگاه آنها را به مسیحیت نسبت نمی دادند اما الان گروه های تروریستی را بخاطر داعش و طالبان به اسلام نسبت می دهند. نباید به گفته آنها اهمیت بدهیم و کار خود را درست انجام بدهیم.

لزوم اتحاد سازمانهای امنیتی دو کشور
رامیز رضایف گفت: متاسفانه گروه های تروریستی جوانان ما را هم برده اند ولی دین ما ربطی به آنها ندارد، باور دارم این غباری است که می نشیند و از دین ما چیزی نمی کاهد، درست است که باید در این مساله جدی باشیم و باید اتحادمان قویتر باشد، سازمانهای امنیتی ایران و آذربایجان باید روابط قویتری داشته باشند تا از هرگونه ضرر به مردم جلوگیری کنند.
وی در پایان سخنان خود ضمن تشریح سیستم استخدام و تربیت قضات در آذربایجان، بر گسترش روابط حقوقی بین دو کشور تاکید و اظهار امیدواری کرد روابط حقوقی و قضایی همسطح با توسعه روابط سیاسی و اقتصادی توسعه یابد.


Powered by Tetis PORTAL