18 آذر 1396 14:12:52
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در حاشیه اجلاس صلح نروژ:
خشونت مذهبی علیه کودکان ساخته و پرداخته عربستان سعودی است
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: خشونت مذهبی علیه کودکان ساخته و پرداخته عربستان سعودی است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در حاشیه اجلاس صلح در نروژ که به خشونت مذهبی اختصاص دارد با اشاره به اینکه جنایات داعش در کشتار کودکان و زنان و نسل کشی در یمن و عراق و سوریه ساخته و پرداخته آموزش هایی مذهبی و افراط گرایانه ای است که عربستان سعودی تأمین کننده منابع مالی آن است تأکید کرد گسترش تروریسم حاصل نگاه گزینشی آمریکا و کشورهای غربی به این پدیده شوم است و تأمین کننده سلاح های مرگباری که بر سر کودکان مظلوم منطقه فرود می آید آمریکا و انگلیس هستند.
امروزه به طور فزاینده، شاهد بروز گسترده خشونت و افراط علیه کودکان در پوشش باورهای مذهبی هستیم. در اسلام و مسیحیت نیز طیف هایی همچون سلفیان و بنیادگرایان با ادعای تحقق خلوص دینی، به استنباط نادرست از متون دینی مبادرت می ورزند که در برخی موارد، بروز گرایشات خشن و تندروی دینی را به دنبال داشته است. در تحلیل چرایی شکل گیری افراط و خشونت میان دو طیف مذکور، افزون بر انگیزه های سیاسی، با عوامل متعددی مواجه هستیم که از جمله مهم ترین آنها رویکرد نص گرایانه به متون دینی است.
رویکرد نص گرایانه به متون مقدس و تمایـل به گرایشات خشونت طلبانه در پوشش آموزه های دینی، از جمله عناصـر مشـترک میـان دو طیف مذکور می باشد.
عباسی در پاسخ به این سئوال که علت افزایش روزافزون خشونت را در چه می دانید گفت: برخی کشورهای منطقه از مدارس و مراکز دینی به عنوان مکان‌هایی برای ترویج مذهب وهابیت و پخش بذرهای کینه‌ و تنفر در کودکان و تغذیه آنها با مفاهیم ویرانگری استفاده می‌کنند که با مقوله‌های دینی برای تحقق اهداف سیاسی از طریق تحریک به فتنه مخلوط شده است. در مدارسی که با پول‌های برخی رژیم ها در کشورهای مختلف جهان مدیریت می‌شود، ‌مبلغان و شیوخ آموزش دیده به تکفیر ادیان مختلف با فکر وهابی و کافر خواندن مخالفان وهابیت می‌پردازند که این تحرکات به تقویت خشونت و افراط‌گرایی و سرکوب منجر می‌شود. نگاهی به این شیوه‌های درسی به وضوح از ایدئولوژی نفرت پراکنی بین کودکان علیه مسلمانانی که حاضر به پیروی از مذاهب ساختگی نیستند، پرده برمی‌دارد. کودکان از لحظه‌ای که وارد مدرسه می‌شوند، با این مفاهیم و عقاید خطرناک آشنا می‌شوند و همین افراد در ادامه به توزیع احکام کفر علیه کسانی که مخالف وهابیت هستند، دست می‌زنند. این کودکان قابلیت غرق شدن در چاه‌‌های تاریک تروریسم را به سبب تاثیرپذیری از مبلغان ضلالت و گمراهی دارند که فناوری‌های نوین را برای اهداف خود به خدمت گرفته‌اند. آموزش در این مدارس یعنی هجمه به اعتقادات پیروان مذاهب اسلامی دیگر از طریق به بازی گرفتن و تحریف متون دینی است که قتل و سربریدن هر کس را که مخالف آن ها باشد و غارت و چپال اموال و هتک حرمت نوامیس آن ها را تحت عناوین شرک و تکفیر و ادعای اطاعت از ولی امر مجاز دانسته است.
همین شیوه خشونت علیه کودکان به نام مذهب را داعش در مناطق تحت کنترل خود در پیش گرفت. در حدود ۳۰ هزار زن باردار که قراربود نسل بعدی تندروهای اسلامی را به دنیا بیاورنددر اختیار داعشیان بود. این زنان در طول زمان به عنوان بردگان جنسی به دست نیروهای داعش ربوده و باردار شده بودند.
کودکانی که تحت کنترل داعش قرار داشتند، از همان سنین ابتدایی حتی در محیط آموزشی در معرض خشونت شدید قرار می گرفتند. عمق فاجعه بسیار است و خشونت به طور گسترده ای در برنامه درسی کودکان گنجانده شده بود. مثلا کتاب های دبستان حاوی تصاویر سلاح است و برای آموزش اعداد از تصویر اسلحه ها و تانک ها استفاده می شود. سطح خشونت و عادی سازی آن تکان دهنده است زیرا اینها چیزهایی است که معمولا به کودکان خردسال نشان داده نمی شوند. مدرسه جایی است که کودک باید در آن احساس شادی و امنیت کند نه این که در معرض چنین آموزه های خشن و بی رحمانه ای قرار بگیرد.


Powered by Tetis PORTAL