4 شهريور 1395 12:19:46
معاون وزیر دادگستری:
آموزش اخلاق شهروندی یکی از برنامه های راهبردی دولت است
معاون امور بین الملل و حقوق بشر وزیر دادگستری گفت: آموزش اخلاق شهروندی یکی از برنامه های راهبردی دولت است که در این زمینه در نظر دارد با به صحنه آوردن شوراهای اسلامی و ایجاد کلینیک حقوق شهروندی مسائل حقوقی را به مردم آموزش دهد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی، معاون امور بین الملل و حقوق بشر وزیر دادگستری شامگاه پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان نهاوند در محل فرمانداری این شهرستان، با اشاره به دستاوردها و نتایج برجام گفت: وقتی کشوری ذیل فصل هفتم منشور قرار می گیرد بدان معنی است که آن کشور در آستانه جنگ قرار دارد و نتیجه اقدامات دولت تدبیر و امید، فرو ریختن دیوار تحریم ها، اعتراف کشورهای غربی به اشتباهشان در اعمال تحریم ها و متهم ساختن کشورمان به نقض موازین بین المللی به منظور دستیابی به سلاح هسته ای بود.

گفتگو؛ راهکار مناسب تنش زدایی
عباسی با تاکید بر اینکه جهان به این نتیجه رسید که جمهوری اسلامی ایران هرگز در پی دست یابی به سلاح هسته ای نبوده است گفت: در این میان بد عهدی و عدم اجرای تعهدات آمریکا امری ملموس است اما این بدان معنا نیست که ما مسیر برجام را به اشتباه پیمودیم. برجام نشان داد که با گفتگو می توان حادترین بحران ها را پشت سر گذاشته و راهکاری مناسب برای سیاست تشنج زدایی است.
معاون امور بین الملل و حقوق بشر وزیر دادگستری گفت: بنظر می رسد پنجاه سال زمان نیاز است تا دانشکده های حقوق دریابند که جمهوری اسلامی ایران چه تحول بزرگی در عرصه بین المللی رقم زده است. بر خلاف تصور عده ای که القا می کنند دولت تدبیر و امید با تمرکز بر موضوع برجام از اقتصاد غفلت ورزیده، باید تأکید کرد که کاهش تورم 45 درصدی سال 1393 به زیر ده درصد در سال 1395 و رشد اقتصادی 4/4 درصدی سه ماهه اول سال 1395 و رسیدن به رشد اقتصادی 5 درصدی در سال 1395 که مورد انتظار مقام معظم رهبری است، نشان دهنده حرکت دولت تدبیر و امید در راستای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه آمریکائیها در جریان برجام انتظار داشتند که جمهوری اسلامی ایران از سیاست های اصولی خود در منطقه و حمایت از محور مقاومت دست بردارد و با آنان در جنایاتی که در منطقه مرتکب می شود همراهی کنند، گفت: وقتی آمریکایی ها دیدند که ایران استوارتر از گذشته سیاست های اصولی و راهبردی خود در منطقه را دنبال می کند، به کارشکنی و سنگ اندازی روی آوردند و این امر نشان می دهد که دولت مسیر خود را درست انتخاب کرده و در چارچوب سیاست های اصولی جمهوری اسلامی دشمن را به زانو درآورده است. مسلما استکبار جهانی به توطئه ها ادامه می دهد و ما نیز باید به راه استوار خود ادامه دهیم.

پیگیری حقوق شهروندی از برنامه های اصلی دولت است
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از پیگیری حقوق شهروندی به عنوان یکی از برنامه های اصلی دولت یاد کرد و گفت: بحث حقوق شهروندی موضوع فصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی است که در گذشته کمتر مورد توجه قرار گرفته بود و یکی از اولین مصوبات هیات وزیران در دولت تدبیر و امید تدوین منشور حقوق شهروندی بود که بزودی ابلاغ می شود
وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول نظام سلامت در راستای تحقق حقوق شهروندی است، بیمه شدن 9 میلیون نفر را در شرایط کاهش شدید قیمت نفت حاصل نگاه دولت تدبیر و امید به مردم و احقاق حق آنان دانست.
عباسی مقابله با آسیبهای اجتماعی موجود در جامعه را نیازمند مشارکت مردمی دانست و گفت: امروز نباید از مساله پیشگیری از آسیبهای اجتماعی غافل ماند و باید ضمن مدیریت آن با مشارکت مردم و نقش آفرینی آنها در این عرصه با این آسیبها مقابله کنیم. برخورد با آسیبهای اجتماعی یک وظیفه همگانی است و هر کس در جایگاه خودش مسئول است لذا در این راه سمن ها باید دولت را یاری نمایند و وارد میدان شوند.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: باید اخلاق شهروندی و رعایت قانون را که طی سالهای اخیر تضعیف شده از خانواده ها آغاز و به فرزندانمان بیاموزیم و دولت نیز در این زمینه وظیفه دارد کارها را مدیریت نموده و از آن حمایت نماید.

حقوق بشر؛ دستاویز جدید دشمنان
عباسی به ادامه سیاستهای خصمانه دشمن با نظام اسلامی اشاره کرد و افزود: دشمنان ما از ابتدای انقلاب تاکنون همواره در صدد توطئه چینی بوده اند و بعد از مساله هسته ای، به موضوع حقوق بشر روی آورده اند، در حالیکه فرهنگ اسلامی ما مشحون از ارزش های حقوق بشری و احترام به کرامت انسانی است اما دشمن از آن به عنوان یک ابزار سیاسی برای فشار به جمهوری اسلامی استفاده می کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از سیاستهای دولت تدبیر و امید در موضوع حقوق بشر خروج از موضع انفعالی و فعال تر شدن در عرصه بین المللی است گفت: در این مسیر برای نخستین بار در دولت معاونت حقوق بشر ایجاد شده که مباحث حقوق بشر و حقوق شهروندی را پیگیری می کند و در این راستا باید رفتارهای وحشیانه دولتهای کودک کش و جنایتکار منطقه را پایش و اعلام کنیم.
عباسی گفت: حقوق بشر از نگاه ما ابزاری سیاسی برای انگ زدن و از صحنه خارج کردن رقیب نیست بلکه منظور ما از حقوق بشر مجموعه ارزشهایی است که با بهره گیری از آن بتوانیم آسایش و امنیت را برای مردم تامین نمائیم.
وی آموزش اخلاق و حقوق شهروندی را یکی از برنامه های راهبردی دولت عنوان کرد و گفت: یکی از اهداف دولت تدبیر و امید از آموزش حقوق شهروندی، ایجاد رضایت مردم از دستگاههای است.


Powered by Tetis PORTAL