29 آبان 1397 12:20:40
معاون وزیر دادگستری:
هماهنگی 17 وزارتخانه برای حمایت از مالکیت فکری لازم است

سرپرست معاونت حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری گفت: حمایت از مالکیت فکری به هماهنگی ملی نیاز دارد و وزارت دادگستری با هماهنگی میان 17 وزارتخانه و سازمان همچنین با همکاری بخش صنعت و بخش خصوصی، سعی بر رونق بازار دارد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، محمود حکمت نیا روز سه شنبه در نخستین همایش ملی «حقوق نشر» در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات افزود: هدف مالکیت فکری، اقتصادی است که در حوزه رقابت شکل می گیرد و اگر از مالکیت فکری پول درنیاید، هیچ فایده ای ندارد.
وی ادامه داد: مالکیت فکری، ابزار اقتصادی برای حمایت ابتدایی از ناشر و اطمینان بخشیدن به او است تا بتواند سراغ مولف برود و بازار مصرف را پیدا کند.
معاون حقوق مالکیت فکری وزیر دادگستری خاطرنشان کرد: محور صنعت نشر، ناشران هستند زیرا می خواهند سرمایه گذاری کنند و اگر حقوق آنان رعایت نشود، بازار پرخطر خواهد شد و با ایجاد احساس ناامنی، کسی تمایل به سرمایه گذاری نخواهد داشت.
حکمت نیا اظهار داشت: در صنعت آثار ادبی و هنری، 50 کنشگر وجود دارد که آنان در نظام اجرایی بر اساس قانون باید وظایف خود را به درستی انجام دهند تا بازار رونق داشته باشد.
معاون وزیر دادگستری یادآور شد: پیشتر فعالیت های نشر به صورت دستی انجام می شد. اکنون مساله مهم در این صنعت، سرمایه گذاری بروز است و ناشر برای رونق بازار باید آورده اقتصادی داشته باشد اما چه تضمینی وجود دارد که سرمایه گذاری او، جواب دهد.

وی در این باره به نهادهای مختلف مالکیت فکری اشاره کرد که در حل چنین مساله ای به صنعت نشر کمک می کنند که از جمله این ها علامت تجاری یا همان برند است.
وی به ارزش علامت تجاری (برند) برای ناشران تاکید کرد و افزود: علامت تجاری دارایی ناشر است. انتشار کتاب ضعیف و بی کیفیت از ارزش برند کم می کند اما اکنون نهاد ارزشگذاری برای برند در ایران نداریم.
حکمت نیا اضافه کرد: ناشران می توانند با تعیین ضوابط استاندارد خصوصی برای خود، علامت تایید جمعی ایجاد کنند تا هر کتاب یا اثر ادبی و علمی که دارای مولفه های کیفی لازم بود بتواند از آن علامت بهره مند شود و در واقع ارزش برند داشته باشد.
معاون وزیر دادگستری به مساله قانونگذاری در حوزه مالکیت فکری اشاره کرد و گفت: در حوزه هنری و ادبی قانون خوب می خواهیم. مشخصه قانون خوب این است که علاوه بر سرعت بخشی در امور، حقوق را مشخص و دعاوی را کاهش دهد همچنین برای اجرای قانون خوب نیازمند مدل اجرایی هستیم زیرا اگر قانون مدل اجرا نداشته باشد، فعالیت ها به خوبی سامان نمی یابد.
نخستین همایش ملی حقوق نشر همزمان با بیست و ششمین هفته کتاب با شعار «حال خوش خواندن»، با همکاری انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات امروز سه‌شنبه در سالن شهید آوینی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در حال برگزاری است.


Powered by Tetis PORTAL