16 مهر 1394 11:19:48
سفر استانی به مازندران/
دیدار وزیر دادگستری با خانواده جان باختگان فاجعه منا درنور
وزیر دادگستری صبح امروز با خانواده های جان باختگان فاجعه منا در نور، دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و نماینده ویژه رئیس جمهور، صبح امروز در بدو ورود به شهرستان نور با استقبال مسوولان و مردم این شهرستان مواجه شد و با حضور در گلزار شهدای نور و مزار جان باختگان فاجعه منا، با قرائت فاتحه یاد آنان را گرامی داشت.
پورمحمدی ظهر امروز در دیدار با خانواده قربانیان نوری حادثه منا با عرض تسلیت به بازماندگان، این فاجعه را داغ سنگینی برای امت مسلمان به‌ویژه خانواده ایرانی دانست و اظهار کرد: این غم و داغ بزرگ ملی بود و بنده حامل ابلاغ تسلیت رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت هستم.
وی افزود: حجاج قربانی‌شده بعد از احرام و ورود به منا و حرکت برای رمی جمرات با لب تشنه هر چند مرگ سختی داشتند، اما در راه عبادت به فیض بزرگ رسیدند، در روایات است که به درجه‌ای می‌رسند که می‌توانند شفیع باشند.
وزیر دادگستری با اشاره به قربانی شدن 464 نفر به جز 11 نفر حادثه جرثقیل، خاطرنشان کرد: صبر و تحمل این خانواده‌ها، لطفی است که حق تعالی شامل آنان کرده و به آنان آرامش قلب عطا فرمود و البته این خانواده‌ها با صبر خود اسلام واقعی را که توصیه به صبر بر مصیبت کرده به نمایش گذاشتند.
نماینده ویژه رئیس جمهور حادثه منا را حادثه غم‌انگیزی برای امت اسلامی دانست و اضافه کرد: این درد بزرگی است که در حرم امن الهی با میهمانان خدا اینچنین رفتار شود.
وی ادامه داد: سعودی‌ها بی‌تدبیری کردند اما زشت‌تر از آن برخورد زشت، غیرانسانی و غیراسلامی بود که با حادثه‌دیدگان و نیز مسئولان کردند و مسلمانان را تحقیر و چهره‌ای ناخوشایند از اسلام معرفی کردند.
وزیر دادگستری تصریح کرد: پیگیری حقوق جان‌باختگان موضوع مهمی است که قضیه حقوقی و سیاسی آن را دنبال می‌کنیم.
پور‌محمدی یادآور شد: ‌بعد از حادثه تیمی در عربستان مشغول جمع‌آوری اسناد، مدارک و شواهد است و کمیته‌های حقوقی و قضایی در دادگستری، قوه قضائیه، وزارت امور خارجه نیز پیگیر هستند تا حقوق جان‌باختگان و خانواده‌های آنان گرفته شود.
وی گفت: این برای دولت و مسئولان تکلیف است تا ضمن استیفای حقوق هموطنان ما تلاش کنند تا شاهد تکرار این حوادث نباشیم.

در ابتدای این دیدار فرماندار شهرستان نور در سخنان کوتاهی با اشاره به قربانی شدن پنج تن از حجاج نوری و 6 حجاج غیر نوری اعزامی از کاروان نور اظهار کرد: این خانواده‌ها ارزشی، دین‌دار و ولایتمدار هستند و ما صبر و تحمل را از آنان آموختیم.
هادی خنجری تصریح کرد: در این مدت تلاش شد تا ضمن برگزاری مراسم، بخشی از وظایف به‌ویژه پرداخت علی‌الحساب بیمه انجام شود.
وی گفت: خانواده‌ها تقاضای استیفای حقوق کامل قربانیان را دارند و ما به‌عنوان نماینده دولت باید از حقوق آنان دفاع کنیم.
حجت‌الاسلام پورمحمدی به‌عنوان نماینده ویژه دولت قبل از سفر ریاست جمهوری به شهرستان نور سفر کرد و در بدو ورود با حضور در گلزار شهدای شهر نور با آرمان شهدا تجدید میثاق کرد و پس از آن از گلخانه‌ای واقع در شهرک امام (ره) بخش چمستان بازدید کرد و سپس به دیدار خانواده قربانیان حادثه منا رفت.
در فاجعه اخیر منا، ده نفر از حجاج شهرستان نور جان باختند.


Powered by Tetis PORTAL